Forum Giełda +Dodaj wątek

EMC: wyższe zyski i kolejne przejęcia

Zgłoś do moderatora
http://www.parkiet.com/artykul/7,843834_EMC__wyzsze_zyski__i_kolejne_przejecia.html

Właściciel szpitali, spółka EMC Instytut Medyczny, poda dobre wyniki finansowe za pierwsze półrocze. Szykuje się również do przejęcia jednego z dużych szpitali wojewódzkich. To jednak będzie możliwe w przyszłym roku, w tym planowane są mniejsze zakupy.


Lepsze wyniki
– Firma jest coraz większa i to na pewno znajdzie odzwierciedlenie w wynikach finansowych, które za pierwsze półrocze będą znacznie lepsze niż te sprzed roku. Pomaga też to, że rośnie liczba pacjentów, a dzięki restrukturyzacji mocno tniemy koszty – twierdzi Piotr Gerber, prezes i największy akcjonariusz EMC.

Rok temu po pierwszym półroczu firma miała 37,4 mln zł sprzedaży i 0,17 mln zł straty netto. W pierwszym kwartale tego roku przychody wyniosły 28 mln zł, a zysk 0,78 mln zł. – Przede wszystkim ograniczamy koszty administracyjne. Mając kilka szpitali, możemy scentralizować zarządzanie. Zatrudniamy też coraz lepszych lekarzy specjalistów, którzy na zasadzie „wizytującego profesora” odwiedzają kilka szpitali. Na plus działa również poszerzenie palety usług – dodaje Piotr Gerber.

Jego zdaniem spółka, nie licząc nowych potencjalnych akwizycji, będzie zwiększała swoje przychody o co najmniej 30 proc. rocznie. – Satysfakcjonująca nas rentowność to około 10 proc. W tym roku mimo kryzysu będziemy mieli bardzo dobre wyniki. Prawdziwego przełomu w sprzedaży i zyskowności oczekujemy natomiast w przyszłym roku. Wtedy odczujemy pełne efekty restrukturyzacji, chociaż już teraz jesteśmy zadowoleni z wyników – wyjaśnia prezes Gerber.


Będą nowe szpitale
Firma sprzedała ostatnio akcje serii E, dzięki czemu pozyskała blisko 10 mln zł. Z emisji obligacji otrzymała ponadto 4,5 mln zł. – Mamy zabezpieczone finansowanie na realizację naszych zobowiązań wobec szpitali, które kupiliśmy. W dzisiejszych czasach trudno pozyskać pieniądze z emisji. Nam się udało, możemy teraz spokojnie myśleć o kolejnych przejęciach – mówi Piotr Gerber.

EMC kupił niedawno szpitale w Kowarach, Katowicach i Piasecznie (w sumie w grupie kapitałowej jest ich siedem oraz cztery przychodnie). Spółka ma już na celowniku kolejne. – Jest kilka klinik, które mogą wejść w skład naszej grupy. Jedna to spółka prywatna. Przyglądamy się również kilku szpitalom państwowym. Na pewno w tym roku EMC Instytut Medyczny powiększy się o co najmniej jeden dość duży obiekt. Na razie nie mogę zdradzić nazw. Negocjacje trwają – twierdzi Gerber. W przyszłym roku EMC zamierza wystartować w prywatyzacji dużego szpitala wojewódzkiego.

– Czujemy się na siłach, aby zarządzać takim obiektem. W tej chwili zatrudniamy około 1,5 tys. osób. Są duże szpitale wojewódzkie, które mają na etacie tyle samo pracowników. Kilka samorządów przygotowuje się do prywatyzacji tego typu zakładów opieki zdrowotnej. Monitorujemy rynek i jesteśmy gotowi do włączenia dużego szpitala wojewódzkiego do grupy kapitałowej – zapewnia Gerber.

PARKIET

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
EMCINSMED 0,00% 12,90 2021-09-24 09:02:45
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.