Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  2,85 zł , zmiana od tamtej pory: -29,82%
Delisting to proces wycofania papierów wartościowych (np. akcji) spółki z obrotu giełdowego, przez co nie można ich już kupować ani sprzedawać na danym parkiecie. Może być dobrowolny (decyzja spółki) lub przymusowy (np. niespełnienie wymogów giełdy, upadłość). Prowadzi do utraty płynności akcji i zazwyczaj kończy się wezwaniem do sprzedaży.


Kluczowe informacje:
Przyczyny: Najczęściej to skutek przejęcia spółki przez większościowego inwestora, chęci uniknięcia kosztów giełdowych lub słabych wyników.
Skutki dla inwestora: Akcje stają się trudniejsze do sprzedaży (brak płynności). Inwestorzy często otrzymują ofertę wykupu akcji w wezwaniu.
Przymusowy delisting: Zwykle następuje, gdy spółka nie spełnia wymogów regulacyjnych (np. za niska kapitalizacja) lub ogłasza upadłość.


W kontekście prawnym w Polsce oznacza to najczęściej zniesienie dematerializacji akcji.

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
FARM51 -4,76% 2,00 2026-05-29 15:04:00
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.