Forum Giełda +Dodaj wątek

czytać leszcze

Zgłoś do moderatora
Obszary działalności i spółki z portfela BBI Capital NFI

I. Start-up, czyli spółki w początkowej fazie rozwoju
BBI Capital NFI rok razem z państwowym Krajowym Funduszem Kapitałowym utworzył rok temu BBI Seed Fund. Od tego czasu wszystkie projekty tzw. start-up przechodzą przez ten podmiot. Według deklaracji BBI Capital NFI i KFK dofinansują fundusz po 30 mln zł. Na razie BBI Capital NFI realizuje dwa takie projekty. Możliwe, że wyjdzie z nich poprzez prowadzenie spółek na rynek NewConnect.

Billbank
To platforma do płacenia masowych rachunków. Bez wysyłania faktur do odbiorców.

Listonik
Spółka zatrudniająca programistów z Łodzi, którzy tworzą aplikacje dla Appla (dystrybucję przez sklepy iStore). Pracuje nad nowymi projektami.


II. Projekty młode (early stage):
To projekty start-upowe, które fundusz rozpoczął przed uruchomieniem BBI Seed Fund razem z KFK. Wymagają kontynuacji, bo jest za wcześnie na ich zakończenie i wyjście z inwestycji, jednocześnie w chwili obecnej są potencjalnym źródłem największego ryzyka dla Funduszu.

Atvertin
(98 proc. – udział BBI Capital NFI w kapitale akcyjnym)
Buduje właśnie w supermarketach system audiowizualnych ekranów 42 calowych, na których do końca I kwartału 2010 roku planuje uruchomić reklamy. Współpracuje z siecią Tesco. Projekt potrzebuje kapitału. W planach był kredyt w wysokości 5 mln zł. Była już nawet pozytywna decyzja banku. Ostatecznie partner nie uruchomił kredytu.

Cafe News
(49 proc. – udział BBI Capital NFI w kapitale akcyjnym)
Projekt internetowy. Za darmo grupuje najlepsze źródła informacji i pozwala internautom nimi zarządzać. Na razie inwestycja nie przynosi ani dochodu, ani strat. To ma się zmienić od przyszłego roku. Spółka prowadzi również portal/program lojalnościowy www.przeczytamwszystkich.pl

Cartridge World
(55 proc. – udział BBI Capital NFI w kapitale akcyjnym)
To biznes, który widać na ulicach. Chodzi o sieć punktów, które napełniają cartidge do drukarek. W planach jest druga noga biznesu – B2B. Chodzi o aktywnych sprzedawców obsługujących firmy.

III obszar:
Inwestycje klasyczne w mniejsze spółki.
BBI Capital NFI dostarcza pieniądze do spółek prywatnych, często rodzinnych, aby mogły one finansować kolejny etap rozwoju.

ADe Line (Almi Decor)
(3,7 proc. – udział BBI Capital NFI w kapitale akcyjnym)
Sieć salonów (53) wyposażenia wnętrz zlokalizowanych w centrach handlowych. Jeżeli zrealizują się prognozy (tj. ok. 10 mln zł zysku operacyjnego w roku bilansowym 2009-2010 roku), to spółka może trafić na rynek publiczny pod koniec 2010 roku.

Awbud Budownictwo (19,2 proc. – udział BBI Capital NFI w kapitale akcyjnym)
Awbud Wyroby Betonowe (19,2 proc. – udział BBI Capital NFI w kapitale akcyjnym)

Awbud Budownictwo to duża firma budowlana. Realizuje inwestycje w ramach generalnego albo kompleksowego wykonawstwa. Awbud Wyroby Betonowe – to jeden z największych w Polsce producentów kostki brukowej. Możliwe jest wprowadzenie spółek na giełdę przez odwrotne przejęcie. Podpisano juz nawet list intencyjny z giełdowym Pemugiem. Transakcja jest w toku. W najbliższych tygodniach będzie wiadomo, czy dojdzie do transakcji. W księgach rachunkowych BBI Capital NFI wartość pakietu akcji Awbudu to zaledwie 12 mln zł. Gdyby te dwie firmy udałoby się sprzedać za około. 160-200 mln zł. pakiet BBI Capital NFI miałby wartość 32-40 mln zł.

Dominium (Dominium Pizza)
(22 proc. – udział BBI Capital NFI w kapitale akcyjnym)
Klasyczny przykład dofinansowania – BBI Capital NFI dał pieniądze na rozwój sieci lokali. Pojawił się też nowy pomysł na biznes – żywność chińską na telefon. Rozpoczęły się prace, aby upublicznić spółkę na koniec przyszłego roku. Branżą odczuła kryzys, ale większych problemów nie ma – spółka nie przeinwestowała (np. nie wyszła za granicę).

Exorigo
(11 proc. – udział BBI Capital NFI w kapitale akcyjnym)
Upos
(12 proc. – udział BBI Capital NFI w kapitale akcyjnym)
To duże, uzupełniające się spółki. Produkują urządzenia fiskalne lub instalują software zarządzający sklepem czy punktem sprzedaży (z późniejszym serwisem i obsługą). W 2008 do grupy dołączył Elzab. W wyniku planowanej fuzji powstałby jeden podmiot z 200 mln zł przychodów. Jest jednak jeden problem – jeden z akcjonariuszy Elzabu (spółka córka Ciechu) nie chce się zgodzić na mariaż. BBI Capital NFI negocjuje, aby go wykupić i przejąć.

Hardex
(39,48 proc. – udział BBI Capital NFI w kapitale akcyjnym)
Producent To najstarsza inwestycja BBI Capital NFI. Spółka dojrzała, dywidendowa. Ma dużą nadpłynność (ponad 20 mln gotówki). W grę wchodzi extra dywidenda albo buy-back. Kryzys przerwał poszukiwania inwestora branżowego. Być może temat wróci. Taka transakcja mogłaby przynieść dla BBI Capital NFI ok. 20 mln zł., a więc środki na 4-5 nowe projekty.

Internity
(14 proc. – udział BBI Capital NFI w kapitale akcyjnym)
Spółka prowadzi detaliczną i hurtową sprzedaż płytek ceramicznych, artykułów sanitarnych i grzewczych. Stosunkowo niedawno świadczy też usługi w zakresie wykończenia budynków i lokali „pod klucz”. I z roku na rok jest coraz większa (zyski za 2009 roku powinny być zbliżone do 2008 roku). Pieniądze BBI Capital NFI pomogły w debiucie na rynku NewConnect (IV kw. 2008 roku). Trwają prace nad przeniesieniem na parkiet podstawowy GPW.

Tell
(22,6 proc. – udział BBI Capital NFI w kapitale akcyjnym)
Dojrzała spółka. Nie potrzebuje już kapitałów. Część zysku będzie przeznaczana na dywidendę. Według BBI Capital NFI spółka jest nisko wyceniona. W ostatnich latach udało jej się przeprowadzić kilka transakcji konsolidacyjnych.

IV obszar:
Transakcje restrukturyzacyjne
Chodzi o miękkie restrukturyzacje, wynikające z restrukturyzacji finansowej. Fundusz szuka spółek o ukrytym potencjale w aktywach i bilansie.

Duda-Bis
(19,05 proc. – udział BBI Capital NFI w kapitale akcyjnym)
To do niedawna jeden z największych w Polsce przetwórców mięsa. W wyniku przeinwestowania spółka utraciła zdolność finansowania bieżącej działalności. BBI Capital NFI utworzył rezerwę na całość inwestycji. Obecnie próbuje odzyskać choć część pieniędzy. Ponoć są na to szanse.

Instal Lublin
(32,5 proc. – udział BBI Capital NFI w kapitale akcyjnym)
BBI Capital NFI uratował budowlaną spółkę przed upadłością. Przejął jej wierzytelności i wstrzymał likwidację. Następnie skonwertował długi na kapitał. Ostatnio Instal Lublin rośnie w siłę - połączył się z Geoklimą, rosną przychody. W planach są akwizycje firm z obszaru energetyki. Spółka stopniowo pozbywa się niepotrzebnych do prowadzenia podstawowej działalności nieruchomości w Lublinie (są warte ok. 15-18 mln zł).

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
IMPERA 0,00% 0,89 2019-11-18 12:54:30
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.