Wygląda na to ,że rzad tworzy coś na wzór przedwojennych COP z możliwością dotowania ( w tym dotacje bezzwrotne) lub wspierania ,a więc i bezpośredniego wpływania na produkt ,komercyjnych spółek z obszarów strategicznych. Zastaw akcji pod 100 mln zł zdyskontowany po 7 latach wyniesie około 200mln zł, a akcje posiadane przez fundusze rządowe umożliwiają dotowanie inwestycji takich spółek bez kosztownych kredytów bankowych .