Forum Giełda +Dodaj wątek
Cognor: SII przyjrzy się sytuacji w hutniczej firmie
Adam Roguski 14-12-2010, ostatnia aktualizacja 14-12-2010 07:39

źródło: Bloomberg
+zobacz więcej

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII) może wesprzeć mniejszościowych akcjonariuszy Cognoru, których niepokoją planowane roszady w stalowej grupie – sprzedaż biznesu dystrybucyjnego i zakup hut, wycena tych aktywów oraz skąpa polityka informacyjna zarządu Cognoru i strategicznego udziałowca Złomreksu (ma 64,4 proc. akcji). – Otrzymaliśmy pewne sygnały od akcjonariuszy Cognoru, zaplanowaliśmy z nimi spotkanie – potwierdza Piotr Cieślak, wiceprezes SII. Ma się ono odbyć dziś. – Po zapoznaniu się z uwagami i argumentami zdecydujemy, jakiego wsparcia udzielić – dodaje Cieślak.

Akcje katowickiej spółki potaniały wczoraj o 3,6 proc., do 2,7 zł (w trakcie sesji traciły nawet 5 proc.) – po piątkowym komunikacie o wstępnej umowie sprzedaży austriackim funduszom sieci handlowej Cognor Stahlhandel obejmującej zasięgiem kilka krajów naszego regionu Europy.

Zarząd Cognoru zgodził się zbyć te aktywa za 132 mln zł – o 66 mln zł poniżej wartości księgowej i 18 mln zł poniżej ceny, jaką ma zapłacić koncern ArcelorMittal za polską – mniejszą i słabiej zintegrowaną – sieć handlową. W dodatku polskie oddziały będą sprzedane o 72 mln zł powyżej wartości księgowej. Po zbyciu działalności dystrybucyjnej Cognor ma zająć się produkcją stali, za 700 mln zł kupując od Złomreksu trzy huty i sieć skupu złomu. Szczegółów rynek nie zna, mimo że zgodę na transakcję NWZA Cognoru ma wydać 29 grudnia. Złomrex zadeklarował, że nie weźmie udziału w głosowaniu. SII mogłoby wziąć udział w zgromadzeniu, gdyby otrzymało pełnomocnictwo – nie ma już możliwości zarejestrowania akcji.

Dlaczego Cognor gotów jest sprzedać Cognor Stahlhandel poniżej wartości księgowej? Podobnie jak w piątek, z prezesem Cognoru Krzysztofem Walarowskim nie udało się nam wczoraj skontaktować. Do zamknięcia tego wydania nie otrzymaliśmy również odpowiedzi na mejla od Krzysztofa Zoły, członka rady nadzorczej Cognoru i wiceprezesa Złomreksu odpowiedzialnego za finanse i rozwój. W 2006 roku Złomrex zapłacił za zagraniczną sieć – z dyskontem do wartości – 400 mln zł, a w połowie 2007 roku została wyceniona na prawie 1 mld zł. Wiosną 2009 roku Cognor nabył ją za 73,3 mln zł w gotówce i 62 mln zł w warrantach zamiennych na akcje.
PARKIET
  • COGNOR Autor: ~agent

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
COGNOR -0,93% 5,84 2026-06-26 17:00:00