Panika u onkologów ponieważ bezinwazyjne i bezpieczne badanie piersi zmniejszy zapotrzebowanie na mammografię, do której wiele placówek nakupiło urządzeń, a wiele firm prywatnych trzepie kasę z NFZ, wykonując co roku miliony badań, które są niebezpieczne z powodu promieniowania rentgenowskiego stosowanego w mammografii. M.in dlatego w 2014 roku Szwajcarska Rada Medyczna (Swiss Medical Board) zaleciła zaprzestanie prowadzenia przesiewowych badań mammograficznych. Zdaniem szwajcarskich ekspertów mammografia powinna być wykonywana tylko w indywidualnych przypadkach ponieważ zwiększa ryzyko raka ze względu na szkodliwe promieniowanie. Na podstawie 30 letnich badań w Kanadzie stwierdzono, że mammografia przesiewowa nie zmniejsza śmiertelności z powodu raka piersi w stopniu większym niż badanie palpacyjne, czyli omacywanie!!!