REKLAMA

Sasin: Citibank zainteresowany udziałem kapitałowym w transformacji energetycznej Polski

2022-05-23 14:07, akt.2022-05-23 16:21
publikacja
2022-05-23 14:07
aktualizacja
2022-05-23 16:21
Sasin: Citibank zainteresowany udziałem kapitałowym w transformacji energetycznej Polski
Sasin: Citibank zainteresowany udziałem kapitałowym w transformacji energetycznej Polski
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Citibank jest zainteresowany udziałem kapitałowym w transformacji energetycznej Polski; omówiliśmy warunki na stworzenie konkretnego planu inwestycyjnego - poinformował w poniedziałek w szwajcarskim Davos wicepremier, szef MAP Jacek Sasin. City chce uczestniczyć w tworzeniu tego planu - dodał.

Sasin, który uczestniczy w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, wskazywał w rozmowie z dziennikarzami, że Domu Polskim od rana trwają spotkania dotyczące m.in. transformacji energetycznej, czy dużych inwestycji, które mogłyby w naszym kraju zaistnieć.

W tym kontekście poinformował, że spotkał się w poniedziałek m.in. z wiceprezesem ds. bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej z Citibank Jayem Collinsem oraz President of Google Cloud International Adaire Fox-Martin.

"Rozmawiałem dziś z liderami Googla odpowiedzialnymi za naszą część Europy, za Europę Środkowo-Wschodnią. Przed chwilą bardzo dobre spotkanie z panem Jayem Collinsem - wiceprezesem Citibanku o możliwościach pozyskania zewnętrznego finansowania dla transformacji energetycznej" - powiedział dziennikarzom Sasin.

Jak mówił, przez okres pandemii łańcuchy dostaw zostały zakłócone i dziś jesteśmy mądrzejsi i wiemy, że trzeba inwestować tworząc miejsca, gdzie powstają podzespołu czy elementy do produkcji, bliżej. "Tu w Europie, a nie gdzieś szeroko na kuli ziemskiej. To są duże szanse dla Polski" - ocenił.

Wyraził też przekonanie, że toczące się w Davos rozmowy przyniosą taki efekt, że "pokażemy naszym zagranicznym partnerom, że Polska jest tym miejscem, w którym warto inwestować, że to przyszłościowe, bezpieczne inwestycje. A my dla Polski pozyskamy nie tylko nowe miejsca pracy, ale też rozwój technologiczny. Staniemy się gospodarką nowoczesną, innowacyjną" - podkreślił.

Jak poinformował, "Citibank jest zainteresowany udziałem kapitałowym w transformacji energetycznej w Polsce". "Omówiliśmy warunki - tutaj przede wszystkim z naciskiem - na stworzenie takiego bardzo konkretnego planu inwestycyjnego, jeśli chodzi o transformację energetyczną" - powiedział.

Wicepremier zaznaczył, że Polska ma takie plany inwestycyjne i one są realizowane przez poszczególne spółki. "Ale tutaj zostało sformułowane takie oczekiwanie, żeby to był taki państwowy, krajowy plan inwestycji energetycznych. I rzeczywiście skupimy się w tej chwili w najbliższym czasie, żeby taki plan stworzyć. Mam deklarację ze strony wiceprezesa banku, że City chce uczestniczyć również w tworzeniu tego planu" - powiedział Sasin.

Jak dodał, "to jest ogromne przedsięwzięcie, chyba nie mające precedensów w historii Polski". "Ogromny plan inwestycyjny. Poważnie się do tego zabieramy. Myślę, że tutaj będziemy mogli pozyskać również poważnych partnerów finansowych do tego, żeby ten plan zrealizować" - podkreślił.

Sasin zauważył, że transformacja energetyczna jest dla nas kluczowa w kontekście tego co dzieje się na Ukrainie oraz odchodzenia od rosyjskich surowców. "Bez wsparcia zewnętrznego Polska nie jest w stanie skutecznie tej transformacji przeprowadzić" - przyznał.

Pytany czy podczas rozmów pojawiają się wątki ukraińskie, Sasin potwierdził. "Szczególnie pytania ze strony przedstawicieli wielkich firm światowych dotyczą kwestii uchodźców, jak poradziliśmy sobie z przyjęciem tak wielkiej grupy uchodźców. Padają też bardzo konkretne deklaracje wsparcia Polski ze strony światowego biznesu" - mówił.

W szwajcarskim Davos w niedzielę rozpoczęło się Światowe Forum Ekonomiczne. W rozmowach dotyczących najważniejszych problemów, m.in. wojny na Ukrainie, pandemii Covid-19, zmiany klimatu i kryzysów ekonomicznych weźmie udział blisko 2500 osób - polityków, przedstawicieli biznesu, organizacji pozarządowych i naukowców.

Sasin: Musimy bezpośrednio przejść od węgla na OZE i atom

Chcieliśmy zastosować gaz jako paliwo przejściowe w transformacji, ale dziś to nie jest dobra droga; musimy bezpośrednio przejść od węgla na odnawialne źródła i energię jądrową - podkreślił w w szwajcarskim Davos wicepremier, szef resortu aktywów państwowych Jacek Sasin.

Wicepremier otworzył w poniedziałek w szwajcarskim Davos panel "Dywersyfikacja Energii Europejskiej: Jak alternatywne źródła, szlaki oraz czyste technologie mogą zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne?".

Poinformował, że spotkał się z wiceprezesem ds. bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej z Citibanku Jayem Collinsem, z którym rozmawiał o wyzwaniach transformacji energetycznej. Zauważył, że agresja Rosji dotyka okrutnie i krwawo naszego sąsiada, czyli Ukrainę. Wpływa ona jednak również na wiele państw europejskich i pozaeuropejskich jeśli chodzi o dostęp do surowców energetycznych

Sasin podkreślił, że Polska należny do tych państw, przed którym stoją największe wyzwania związanych z transformacją energetyczną. Dodał, że była ona planowana od lat i jest ona realizowana. "To nie jest tak, że dopiero teraz pod wpływem tych wydarzeń chcemy zmieniać naszą energetykę. Mamy wiele planów wdrożonych i realizowanych" - mówił wicepremier przypominając m.in. inwestycje w OZE, czy w energetykę jądrową.

Szef MAP zauważył, że Polska od lat przestrzegała, że transformacja energetyki nie może oznaczać jeszcze większego uzależnienia od rosyjskich surowców. "Rosyjski gaz, czy wodór wytworzony z rosyjskiego gazu nie mogą być alternatywą, prawdziwą alternatywą dla węgla" - zaznaczył.

Dodał, że Polska ostrzegała Europę również przed wielkimi inwestycjami infrastrukturalnymi prowadzonymi z Rosją jak gazociągi Nord Steam 1 oraz Nord Stream 2, które jeszcze bardziej pogłębiały współpracę energetyczną.

Sasin zauważył, że nasz kraj od lat budował alternatywne kanały dostaw energetycznych surowców. Wymienił gazoport w Świnoujściu, Baltic Pipe, który ma zacząć działać w tym roku oraz połączenia gazowe z państwami ościennymi, które pozwalają importować gaz z innego kierunku niż Rosja.

Zwrócił ponadto uwagę, że uniezależniamy się również od dostaw ropy z Rosji. Przypomniał oprócz dywersyfikacji dostaw prowadzone były inwestycje związane z przerobem ropy w Czechach i na Litwie, co pozwala zapewnić bezpieczeństwo dostaw dla innych krajów naszego regionu.

"Dokonujemy pewnych zmian instytucjonalnych budując duży koncern paliwowo-energetyczny poprzez fuzję rozproszonych dotąd podmiotów państwowych - Orlen, Lotos i PGNiG. Tworzymy podmiot który będzie działać na rynkach środkowej Europy - nie tylko Polski, ale będzie koncernem środkowoeuropejskim, który będzie mógł dużo bardziej skutecznie bezpieczeństwo energetyczne budować" - wskazał wicepremier.

Zauważył ponadto, że obecna sytuacja na świecie wymaga też rewizji polskiego programu transformacji energetycznej.

"Ta sytuacja wymaga również od nas modyfikacji tego programu (transformacji energetyki - PAP). Chcieliśmy zastosować gaz jako paliwo przejściowe. Dzisiaj już wiemy, że to nie jest dobra droga, że dzisiaj musimy bezpośrednio od węgla przejść na odnawialne źródła energii, na energię jądrową. Na tym się skupiamy i chcemy możliwie szybko, jak tylko jest to możliwe, aby nie uderzyć w nasze bezpieczeństwo energetyczne, ten proces sfinalizować" - powiedział Sasin.

Dodał, że liczy również na wsparcie instytucji finansowych w polskiej transformacji, "żebyśmy mogli ten wielki cywilizacyjny projekt tak ważny dla Polski przeprowadzić".

Do budowy dużego multienergetycznego koncernu odniósł się przedstawiciel płockiego koncernu, dyrektor wykonawczy ds. Inwestycji Kapitałowych Robert Śleszyński. Zauważył, że z biegiem czasu firmy multienergetyczne, takie jak właśnie Orlen będą odchodzić od paliw kopalnych i będą podążać w kierunku nisko i zeroemisyjnych technologii. "PKN Orlen po połączeniu z Grupą Lotos i PGNiG będzie niekwestionowanym liderem transformacji energetycznej w Polsce i regionie. Bycie liderem to też odpowiedzialność, by dostarczać nośniki energii po cenach, na które stać obywateli i biznes. To jest właśnie nasza strategia" - mówił.

Z kolei wiceprezes PGNiG Arkadiusz Sekściński przekonywał, że gaz może być traktowany jako pomost pomiędzy węglem a odnawialnym źródłami, dobrze się z nimi komponuje, a także zapewnia stabilne i elastyczne wsparcie dla rosnącego udziału odnawialnej energii. Gaz może również w takim kraju jak Polska zapewnić szybką redukcję szkodliwych emisji - przekonywał. (PAP)

autor: Michał Boroń, Rafał Białkowski, Aneta Oksiuta

mick/ rbk/ drag/ aop/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (8)

dodaj komentarz
endes
Tylko nie to zestawienie!… zadłużenie kraju wzrośnie!
prawdziwynierobot
CITI + Sasin to nie wróży nic dobrego dla kraju
jpelerj
Citi zainteresowany państwowym planem? On na pewno rozmawiał z Citi? Bo że Citi chce wydymać PL to wiadomo, biednych głupców najmocniej się kroi.
faramir_z_gondoru
Żeby nie było, że jankesów nie przestrzegaliśmy przed współpracą z tym nieudacznikiem. Gdyby był ministrem w jakimś arabskim kraju, to w niedługim czasie na bank brakłoby im piasku.
dziadekjarek
Wall street głównym sponsorem PiS
socjalistyczneg
Będzie strata, 70 miliardów $ !
socjalistyczneg
Wołominiak, doprowadzi do upadku CITI BANKU !
nasch_tschalnik
Citibank nie zdaje sobie sprawy z jaką nadludzką siłą destrukcyjną się zadaje...

Powiązane: Światowe Forum Ekonomiczne w Davos

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki