Macedonia oficjalnie zmieniła nazwę

Rząd w Skopje poinformował w wydanym we wtorek oświadczeniu, że z tym dniem Macedonia, w ramach porozumienia z Grecją, oficjalnie zmienia nazwę na Macedonię Północną, a od środy nowa nazwa pojawi się na znakach drogowych.

(fot. Ognen Teofilovski / Reuters)

Porozumienie Skopje i Aten zakończyło historyczny spór o nazwę tej byłej jugosłowiańskiej republiki. Od ogłoszenia przez Macedonię niepodległości w 1991 roku władze Grecji protestowały przeciwko używaniu przez nią nazwy odwołującej się do dziedzictwa starożytnych Macedończyków. Ateny blokowały z tego względu starania Skopje o członkostwo w Unii Europejskiej i NATO.

Grecy obawiali się, że Macedonia mogłaby wystąpić z roszczeniami terytorialnymi w stosunku do greckiej prowincji Macedonia.

6 lutego ambasadorowie 29 państw NATO podpisali w Brukseli protokół przyjęcia Macedonii Północnej do Sojuszu. Minister spraw zagranicznych Macedonii Północnej Nikoła Dimitrow podkreślił wtedy, że stało się to możliwe dzięki porozumieniu z Atenami, które nazwał "historycznym pojednaniem".

Porozumienie grecko-macedońskie zostało zawarte w czerwcu 2018 roku. Pod koniec września w Macedonii odbyło się referendum konsultacyjne w sprawie zmiany nazwy kraju. Mimo że było ono nieważne z powodu niskiej frekwencji, macedoński parlament przeforsował niezbędne zmiany w konstytucji, a 25 stycznia porozumienie zatwierdził parlament grecki. (PAP)

fit/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil