Czechy znoszą obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych od 25 maja

2020-05-11 19:59
publikacja
2020-05-11 19:59
fot. Petr Pohudka / Shutterstock

Czeski rząd zaakceptował w poniedziałek decyzję ministra zdrowia o częściowym zniesieniu od 25 maja obowiązku ochrony nosa i ust w miejscach publicznych. Noszenie maseczek jest konieczne w zamkniętych pomieszczeniach, w środkach komunikacji publicznej i w taksówkach.

Maseczki trzeba będzie nosić wszędzie tam, gdzie przynajmniej dwie osoby są bliżej siebie niż dwa metry. Obowiązek nie dotyczy członków rodziny lub osób mieszkających wspólnie.

„Maseczka nie będzie potrzebna, gdy ktoś spaceruje samotnie i nikogo nie ma w pobliżu. W pozostałych przypadkach będzie konieczna” – powiedział na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Vojtiech. Obowiązek noszenia maseczek pozostaje w komunikacji publicznej, w taksówkach i sklepach.

Rozporządzenie o zakrywaniu nosa i ust zostało wprowadzone w Czechach 19 marca br. Można było wykorzystać w tym celu maseczki, maski z filtrami, szaliki lub chusty. Celem było ograniczenie ewentualnego zakażenia nowym koronawirusem drogą kropelkową.

Z Pragi Piotr Górecki

Źródło:PAP
Tematy

Firmy mogą zapłacić nawet 1 mln PLN kary

Komentarze (8)

dodaj komentarz
samsza
„Maseczka nie jest potrzebna, gdy ktoś spaceruje samotnie i nikogo nie ma w pobliżu" - tak proste, że trzeba na to czekać aż 2 tygodnie ???
A czemu nie od dziś ??? Jakieś racjonalne wytłumaczenie ?
1984
Często piszę, że maseczki to nic niedajacy gadget. Ale ten cytat pokazuje, że jest gorzej. Dla niektórych to bardzo ważny fetysz. Każdy kto go posiada jest chroniony przed zarażeniem. Nawet wtedy, gdy wokół nie ma nikogo kto mógłby "sprzedać" koronawirusa. Mało który minister zdrowia potrafi oprzeć się Często piszę, że maseczki to nic niedajacy gadget. Ale ten cytat pokazuje, że jest gorzej. Dla niektórych to bardzo ważny fetysz. Każdy kto go posiada jest chroniony przed zarażeniem. Nawet wtedy, gdy wokół nie ma nikogo kto mógłby "sprzedać" koronawirusa. Mało który minister zdrowia potrafi oprzeć się jego magicznej mocy i nie wymusza na obywatelach stosowania.
rav1932
Czy można już wjechać na teren Czech w kontaktach biznesowych? Polska straż graniczną mówi że nie ma problemu ale Czesi ponoć żadają testów na covid. Do Czechów się dodzwonić graniczy z cudem.
kahetabi
Czesi żądają testu PCR (próbka do niego jest pobierana z nosogardzieli, koszt- 500zł)
ajwaj
PISa czeka kiedy z gospodarki PL
zostana sprzedawcy truskawek przy drodze .......ale w maskach
gronostaj
To kiedy taka sama decyzja w PL?
shadow_xx
Jak będzie szczepionka. Tak powiedział minister.
carlito1
Prędzej umrzecie od tych śmierdzących masek jak od tego całego wirusa....

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki