SMART > Poradniki > Pożyczki spłacane ratalnie > Pożyczki pozabankowe dla zadłużonych - co warto o nich wiedzieć?

Pożyczki pozabankowe dla zadłużonych - co warto o nich wiedzieć?

Nie każdy jest w stanie oszczędzać, a w obliczu różnych - większych lub mniejszych, ale dodatkowych - wydatków trzeba czasem zdecydować się na pożyczkę. Nie zawsze jest możliwość, by dodatkowe fundusze zdobyć od rodziny czy znajomych. W takim wypadku można udać się po pożyczkę do banku. Co jeśli odmówi on jej przyznania? 

Pożyczki pozabankowe dla zadłużonych - co warto o nich wiedzieć?
Spis treści
więcej Ikona strzałki

Wiele osób nie ma jednak szans otrzymać kredytu, z uwagi na przykład na nieciekawą historię spłacania poprzednich długów albo przez wzgląd na wysokie zobowiązanie, które już nad nimi ciąży. W takiej sytuacji rozwiązaniem może wybór oferty instytucji pozabankowej, która udziela pożyczek również osobom zadłużonym. Jak to wszystko funkcjonuje i jak znaleźć dobrą, bezpieczną ofertę?

Czym są pożyczki pozabankowe?

Pożyczki udzielane są nie tylko w banku, ale również w specjalnych instytucjach pozabankowych, które działają na nieco innych zasadach - mogą zatem udzielać mniejszych i większych kredytów nawet wówczas, gdy zwykły bank odprawiłby wnioskodawcę. Takie firmy funkcjonują w wielu krajach - w tym również w Polsce. Udzielają pożyczek zarówno klientom indywidualnym, jak i firmom, a w ofercie mają pożyczki w różnej, maksymalnej wysokości i na rozmaity okres czasu. Wszystko uzależnione jest od konkretnej oferty.

Pożyczki pozabankowe są zwykle udzielane na dużo niższe sumy niż w tradycyjnych bankach i na krótszy okres czasu, chociaż w tej chwili zdarzają się wyjątki - niektóre firmy pozabankowe udzielają nawet pożyczek na zakup samochodu, które można spłacać kilka lat. W większości jednak są to pożyczki chwilówki kierowane do osób, które potrzebują pieniędzy szybko i przy wypełnieniu minimum formalności. Wiąże się to niestety zwykle z wyższym oprocentowaniem, ale gdy okres kredytowania jest krótszy, różnice nie są szczególnie odczuwalne. Za to pożyczone fundusze mogą trafić na konto już w kilka czy kilkanaście minut po uzyskaniu pozytywnej opinii kredytowej.

Pożyczki pozabankowe dla zadłużonych

Pożyczki pozabankowe kierowane są do osób, które potrzebują pieniędzy dość szybko i przy wypełnianiu minimum formalności. Niektórym chodzi o wygodę, a innym o możliwości kredytowe, które w ich przypadku są kiepskie. Niektóre firmy udzielają pożyczek bez BIK, co znaczy, że nie sprawdzają historii klienta w takich miejscach jak Biuro Informacji Kredytowej. Z uwagi na złą historię kredytową czy spore obciążenie kredytowe część potrzebujących nie otrzymałaby pożyczki w tradycyjnym banku. Zadłużeni mogą jednak liczyć na ofertę firm pozabankowych skierowaną specjalnie do nich. Wiele z nich nie jest zainteresowanych przeszłością klienta, ani tym czy ciąży nad nim spory dług. Chodzi raczej o to, czy jest w stanie spłacić zobowiązanie, a więc czy posiada stałe dochody i jaka jest jego zdolność kredytowa. Warto pamiętać, że firmy pożyczkowe również mogą odmówić udzielenia pożyczki.

Gdzie znaleźć oferty pożyczek?

Oferty pożyczek pozabankowych oferowanych osobom zadłużonym najlepiej znaleźć w internecie. W tym celu można skorzystać z wielu pomocnych artykułów, poradników i zestawień, które prezentują bieżące rankingi ofert pożyczkowych. Dzięki temu internauta dowie się, które firmy dysponują ofertą przeznaczoną dla osób zadłużonych i na jakich zasadach udzielają pożyczek. Większość udziela kredytów online, co jest wyjątkowo wygodne dla obu stron. Pieniądze trafiają bezpośrednio na konto bankowe klienta, choć czasem można odebrać je na przykład na poczcie. Jest to uzależnione od umowy zawieranej między obiema stronami.

Z pewnością osoba zadłużona powinna się dobrze zastanowić, czy sięgać po kolejną pożyczkę. Skoro ma trudności ze spłatą jednego zobowiązania, to może mieć również trudności ze spłatą kolejnego. W przypadku wielu pożyczek pozabankowych istnieje możliwość przedłużenia okresu spłaty po wpłacie określonej sumy. Mimo wszystko przy dużych zadłużeniach instytucje pozabankowe potrzebują czasem podżyrowania kredytu czy udzielają pożyczek pod zastaw. Tym mocniej więc należy przemyśleć, czy te dodatkowe pieniądze są absolutnie potrzebne. 

Reklama

Bezpieczna pożyczka pozabankowa - czyli jaka?

Na rynku finansowym działa obecnie wiele różnych firm pożyczkowych. Osoby, które nie miały nigdy z żadną styczności, nie wiedzą czym się kierować przy wyborze tej odpowiedniej. Dobrze jest zatem bardzo dokładnie przejrzeć rankingi pożyczek dla zadłużonych, które są zamieszczane w internecie. O każdej firmie warto nieco więcej poczytać i przede wszystkim dokładnie przeczytać zasady udzielania pożyczki, a później także i umowę przed jej podpisaniem. W internecie można też wyliczyć koszt spłaty pożyczki o określonej wysokości na określony czas - służą do tego specjalne kalkulatory. Lepiej decydować się na usługi firmy, z której korzysta wiele osób. Kolejna sprawa to wypytanie znajomych i rodzinę, czy może nie mają już doświadczeń z którąś ofertą. Warto też przeczytać opinie o danej firmie, zamieszczane przez internautów w sieci. Wielu z nich opowiada o własnych doświadczeniach, więc można dowiedzieć się czegoś istotnego.

Pożyczki pozabankowe dla zadłużonych to opcja, z której należy korzystać w ostateczności, gdy rzeczywiście potrzebuje się szybko dodatkowych pieniędzy. 

Poradniki