W lipcu bieżącego roku liczba udzielonych kredytów oraz ich łączna wartość dla mikroprzedsiębiorców była wyższa niż w analogicznym okresie w 2022 roku o odpowiednio 25,2 proc. i 7,2 proc. Według danych udostępnionych przez Biuro Informacji Kredytowej (BIK), mikroprzedsiębiorcy najczęściej wybierali kredyty w rachunku bieżącym (co stanowiło wzrost o 21,9 proc. w porównaniu z lipcem 2022 roku) oraz kredyty obrotowe (zwiększenie o 18,4 proc.). W ujęciu wartościowym oba warianty odnotowały wzrost o około 4 proc.
Z drugiej strony, zauważono niewielki spadek zainteresowania kredytami inwestycyjnymi, zarówno pod względem liczby udzielonych kredytów (spadek o 0,5 proc.), jak i łącznej wartości udzielonych kredytów inwestycyjnych (zmniejszenie o 8,4 proc.).
Kredyty firmowe udzielone mikroprzedsiębiorcom
Z danych opublikowanych przez BIK wynika, że łączna sprzedaż kredytów bankowych dla mikroprzedsiębiorców według różnych produktów kredytowych w okresie od stycznia do lipca 2023 roku wzrosła w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku. Wzrost wyniósł o 10,3 proc. pod względem liczby udzielonych kredytów oraz o 3,9 proc. pod względem łącznej wartości udzielonych kredytów.
Jednocześnie, w tym samym okresie, zaobserwowano spadek zarówno w liczbie udzielonych kredytów inwestycyjnych o 17,5 proc., jak i w łącznej wartości tych kredytów o 24,6 proc. Natomiast kredyty obrotowe odnotowały wzrosty, zwiększając się odpowiednio o 12,4 proc. (liczbowo) oraz 5,5 proc. (wartościowo). Kredyty w rachunku bieżącym również wykazały wzrost, zwiększając się o 3,1 proc. (liczbowo) oraz 6,9 proc. (wartościowo).
Firmy usługowe zaciągają najwięcej kredytów
W lipcu bieżącego roku blisko połowa (48,4 proc.) wszystkich udzielonych kredytów mikroprzedsiębiorcom została zaciągnięta przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w sektorze usługowym. Z całkowitej kwoty 1,799 mld zł, banki przeznaczyły 675 mln zł (37,5 proc.) na kredyty dla firm działających w sektorze usług, jak wynika z danych udostępnionych przez BIK.
Drugim najczęściej wybieranym sektorem, z którego mikroprzedsiębiorcy korzystali przy zaciąganiu kredytów, jest sektor handlu (23,5 proc.). Razem te dwa sektory, tj. usługi i handel, stanowią łącznie 72 proc. udzielonych kredytów w lipcu 2023 roku.
"W pierwszych siedmiu miesiącach 2023 r., w porównaniu do analogicznego okresu 2022 r., dodatnie dynamiki w ujęciu liczbowym dotyczyły kredytów udzielonych firmom ze wszystkich czterech sektorów. Najwyższa dynamika dotyczyła firm usługowych (+11,4 proc.) oraz budowlanych (+10,7 proc.). W ujęciu wartościowym w tym okresie banki udzieliły o (+11,9 proc.) wyższą kwotę kredytów firmom budowlanym oraz o (+4,4 proc.) usługowym. Ujemną dynamiką charakteryzowały się kredyty udzielone firmom produkcyjnym (-1,1 proc.)" - podaje BIK.