SMART > Poradniki > Aktualności finansowe > Mikroprzedsiębiorcy sięgają po kredyty. Najczęściej firmy usługowe

Mikroprzedsiębiorcy sięgają po kredyty. Najczęściej firmy usługowe

Mikroprzedsiębiorcy coraz częściej sięgają po kredyty. W lipcu ich liczba wzrosła zarówno pod względem liczbowym, jak i wartościowym w porównaniu do poprzedniego analogicznego okresu. Biuro Informacji Kredytowej opublikowało najnowsze informacje. 

Mikroprzedsiębiorcy sięgają po kredyty. Najczęściej firmy usługowe
Spis treści
więcej Ikona strzałki

W lipcu bieżącego roku liczba udzielonych kredytów oraz ich łączna wartość dla mikroprzedsiębiorców była wyższa niż w analogicznym okresie w 2022 roku o odpowiednio 25,2 proc. i 7,2 proc. Według danych udostępnionych przez Biuro Informacji Kredytowej (BIK), mikroprzedsiębiorcy najczęściej wybierali kredyty w rachunku bieżącym (co stanowiło wzrost o 21,9 proc. w porównaniu z lipcem 2022 roku) oraz kredyty obrotowe (zwiększenie o 18,4 proc.). W ujęciu wartościowym oba warianty odnotowały wzrost o około 4 proc.

Z drugiej strony, zauważono niewielki spadek zainteresowania kredytami inwestycyjnymi, zarówno pod względem liczby udzielonych kredytów (spadek o 0,5 proc.), jak i łącznej wartości udzielonych kredytów inwestycyjnych (zmniejszenie o 8,4 proc.).

Kredyty firmowe udzielone mikroprzedsiębiorcom 

Z danych opublikowanych przez BIK wynika, że łączna sprzedaż kredytów bankowych dla mikroprzedsiębiorców według różnych produktów kredytowych w okresie od stycznia do lipca 2023 roku wzrosła w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku. Wzrost wyniósł o 10,3 proc. pod względem liczby udzielonych kredytów oraz o 3,9 proc. pod względem łącznej wartości udzielonych kredytów.

Jednocześnie, w tym samym okresie, zaobserwowano spadek zarówno w liczbie udzielonych kredytów inwestycyjnych o 17,5 proc., jak i w łącznej wartości tych kredytów o 24,6 proc. Natomiast kredyty obrotowe odnotowały wzrosty, zwiększając się odpowiednio o 12,4 proc. (liczbowo) oraz 5,5 proc. (wartościowo). Kredyty w rachunku bieżącym również wykazały wzrost, zwiększając się o 3,1 proc. (liczbowo) oraz 6,9 proc. (wartościowo).

Firmy usługowe zaciągają najwięcej kredytów

W lipcu bieżącego roku blisko połowa (48,4 proc.) wszystkich udzielonych kredytów mikroprzedsiębiorcom została zaciągnięta przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w sektorze usługowym. Z całkowitej kwoty 1,799 mld zł, banki przeznaczyły 675 mln zł (37,5 proc.) na kredyty dla firm działających w sektorze usług, jak wynika z danych udostępnionych przez BIK.

Drugim najczęściej wybieranym sektorem, z którego mikroprzedsiębiorcy korzystali przy zaciąganiu kredytów, jest sektor handlu (23,5 proc.). Razem te dwa sektory, tj. usługi i handel, stanowią łącznie 72 proc. udzielonych kredytów w lipcu 2023 roku.

"W pierwszych siedmiu miesiącach 2023 r., w porównaniu do analogicznego okresu 2022 r., dodatnie dynamiki w ujęciu liczbowym dotyczyły kredytów udzielonych firmom ze wszystkich czterech sektorów. Najwyższa dynamika dotyczyła firm usługowych (+11,4 proc.) oraz budowlanych (+10,7 proc.). W ujęciu wartościowym w tym okresie banki udzieliły o (+11,9 proc.) wyższą kwotę kredytów firmom budowlanym oraz o (+4,4 proc.) usługowym. Ujemną dynamiką charakteryzowały się kredyty udzielone firmom produkcyjnym (-1,1 proc.)" - podaje BIK.

Ikona informacji Najnowsze poradniki finansowe:

2023-12-01
Miniatura

Gdzie Polacy trzymają pieniądze? Zyskała gotówka i… (top 5 popularnych sposobów)

Od kilkunastu lat na liście „top 5” aktywów gospodarstw domowych dominują lokaty i konta bankowe. Ponad 60 proc. oszczędności Polaków nadal znajduje się na depozytach. Na dalszych miejscach są jednak przesunięcia. Podsumowujemy wygranych i przegranych.

2023-11-16
Miniatura

Najkorzystniejsze kredyty na Black Friday. Wybraliśmy najciekawsze oferty

Polacy pokochali Black Friday tak mocno, że niektóre sklepy zdecydowały zastąpić go całym Black Week-iem! Nie ma się co dziwić – w tym szczególnym dniu można złowić naprawdę świetne okazje cenowe. A co zrobić, jeśli Twój wymarzony sprzęt przecenili o połowę, a Ty aktualnie nie dysponujesz wolną gotówką? Z pomocą przychodzi kredyt gotówkowy na Black Friday!

2023-11-07
Miniatura

Co to jest DSTI? Szanse na wakacje kredytowe mogą od tego zależeć

Znajdziemy go wśród warunków skorzystania z pomocy dla kredytobiorców i w propozycji zasad przyznawania wakacji kredytowych. Pomaga oszacować, czy stać nas na kredyt i jaką kwotę będzie w stanie zaoferować bank. DSTI to jeden ze wskaźników, który zdecydowanie trzeba znać.

Kredyty hipoteczne spłacają się gorzej. Szczególnie te frankowiczów

Najnowsze dane o jakości spłat kredytów pokazują niemal jednolity obraz – przybywa niespłacanych zobowiązań. Szczególnie dynamiczny trend widać w przypadku kredytów hipotecznych opartych na frankach szwajcarskich, ale w tym przypadku trzeba pamiętać o nietypowych okolicznościach.

Bieda i bogactwo w Polsce: nowy raport demaskuje nierówności

Jaki jest naprawdę poziom zamożności w Polsce? Najnowsze dane ekonomiczne rzucają światło na rzeczywistą sytuację finansową Polaków. Od zaskakująco wysokich dochodów po zaciskanie pasa w mrocznym cieniu europejskiej średniej.

Polacy biednieją na potęgę. Rzeczywistość czy propaganda?

Za kilka miesięcy czekają nas wybory. Jedna strona uprawia propagandę sukcesu, drudzy wieszczą klęskę polskiej gospodarki. Kto ma więcej racji? Przyjrzymy się bieżącym danym, przedstawiając zarówno ostatnie parametry, jak i porównując niektóre z nich do sytuacji sprzed lat.

Rewolucja w bankowości – mDowód w smartfonie na równi z „plastikiem”! Czy i jak to działa w praktyce?

1 września 2023 roku banki czekała prawdziwa rewolucja! Ustawodawca zmusił je, aby od tego dnia respektowały mDowód znajdujący się w smartfonie w aplikacji mObywatel. Czy faktycznie możesz już zostawić swój „plastik” w szufladzie? Sprawdziłam to!