Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Pomnażanie pieniędzy i swoboda dokonywania wpłat i wypłat bez utraty naliczonych odsetek – to główne cechy konta oszczędnościowego. Rachunki oszczędnościowe łączą zatem walory standardowych kont osobistych oraz lokat terminowych.

Czym jest rachunek oszczędnościowy?

Rachunek oszczędnościowy jest jednym z rodzajów rachunku bankowego przeznaczonego dla osób fizycznych. Ułatwia gromadzenie oszczędności, gdyż jest przeważnie wyżej oprocentowany niż rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Cechuje się również swobodą dokonywania wpłat i wypłat bez utraty odsetek, ponieważ podobnie jak ROR jest rachunkiem vista, jednak w praktyce banki stosują opłaty i prowizje, które tą swobodę ograniczają. Częstą sytuacją jest stosowanie darmowej pierwszej wypłaty z rachunku, natomiast od kolejnych instytucje pobierają opłaty, które mają zniechęcić właściciela rachunku oszczędnościowego do zbyt częstych operacji, a tym samym traktowania go jak rachunku rozliczeniowego.

Rachunek oszczędnościowy - czym jest? Rodzaje ofert Rachunek oszczędnościowy - czym jest? Rodzaje ofert (YAY Foto)

Jak założyć rachunek oszczędnościowy?

Rachunek oszczędnościowy jest prowadzony przez bank na podstawie umowy rachunku. Jego założenie jest bardzo proste – można go otworzyć w placówce banku, w internetowym systemie transakcyjnym banku bądź poprzez inne kanały udostępnione przez bank. Przy czym, niektóre banki przeznaczają go wyłącznie dla posiadaczy kont prywatnych. Oznacza to, że jeśli nie posiadamy konta rozliczeniowego w danym banku, nie jest możliwe otwarcie rachunku oszczędnościowego. Przykładowo z taką procedurą spotkamy się w zakładając rachunek oszczędnościowy Inteligo.  

Najczęściej jednak bez problemu można go otworzyć w wybranym przez siebie banku, jako alternatywę lokat terminowych. Dodatkowo banki umożliwiają założenie nawet kilku rachunków oszczędnościowych jednocześnie, które można przeznaczyć na dowolny cel oszczędnościowy. Jego posiadacz może przeprowadzać rozliczenia pieniężne, korzystać z usług bankowości internetowej czy w jego ramach zawrzeć umowę o kartę płatniczą. Taką swobodę oferuje przykładowo rachunek oszczędnościowy pko czy rachunek oszczędnościowy mbank.

Sprawdź: Czym są i na czym polegają lokaty?

Oprocentowanie rachunku oszczędnościowego

Rachunek oszczędnościowy jest traktowany jako alternatywa dla lokat terminowych. Charakteryzuje się wyższym oprocentowaniem niż rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, a w niektórych przypadkach zbliżonym do standardowych lokat. Przede wszystkim oprocentowanie rachunku oszczędnościowego jest zależne od stóp procentowych ustalanych przez NBP. Jednak to banki indywidualnie określają oprocentowanie swojego produktu biorąc pod uwagę m.in. wysokość zgromadzonych na nim środków.

Główną różnicą pomiędzy rachunkiem oszczędnościowym a lokatą, jest elastyczność korzystania z środków pieniężnych zgromadzonych na koncie. Oznacza to, że jego posiadacz może wypłacać środki bez konsekwencji utraty odsetek. Te z kolei, najczęściej są naliczane co miesiąc bądź codziennie, a raz w miesiącu są dopisywane do salda rachunku oszczędnościowego. Przy czym należy pamiętać, że od wypracowanych odsetek bank automatycznie pobiera podatek od zysków kapitałowych, tj. podatek Belki, który wynosi 19 proc.

Zalety rachunku oszczędnościowego

Rachunki oszczędnościowe najlepiej sprawdzają się w funkcji skarbonki, czyli lokowania nadwyżek finansowych, które zamiast trzymać na nieoprocentowanym konie rozliczeniowym, można przelać na oprocentowany rachunek. Ponadto daje pełną swobodę w dostępie do pieniędzy – jego posiadacz może w dowolnym momencie wypłacić część lub całość zgromadzonych środków. Jednak należy mieć na uwadze, że banki ograniczają tą swobodę nakładając opłaty i prowizję, aby ograniczyć częstotliwość wykonywania wypłat czy przelewów. Mimo to, rachunek oszczędnościowy posiada liczne zalety:

  • otwarcie i prowadzenie rachunku jest przeważnie bezpłatne,
  • swoboda dokonywania wpłat w dowolnych kwotach i terminach,
  • wysokość i częstotliwość wypłat z rachunku oszczędnościowego jest nieograniczona,
  • oprocentowanie często proporcjonalne do wysokości deponowanych środków,
  • pierwsza wypłata oraz przelewy jest przeważnie darmowy,
  • bezpieczeństwo – oszczędności gwarantowane są przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Na co zwrócić uwagę zakładając rachunek oszczędnościowy?

Dokonując wyboru rachunku oszczędnościowego warto porównać oferty banków pod względem proponowanego oprocentowania oraz opłat i prowizji związanych z jego obsługą. Obecnie konto można otworzyć w niemal każdym banku, co powoduje, że wybór jest olbrzymi. Co niektóre instytucje posiadają dodatkowo w swojej ofercie kilka ich rodzajów, np. podstawowy, rachunek oszczędnościowy dla dziecka czy umożliwiający otrzymanie wyższego oprocentowania w zamian za spełnienie określonych warunków.

Warto zatem dokładnie zapoznać się z tabelą opłat i prowizji rachunku oszczędnościowego, a jeśli jest powiązany z kontem podstawowym lub innym produktem finansowym, również konieczne jest sprawdzenie opłat związanych i z tym produktem. Podobna sytuacja dotyczy wszelkiego rodzaju promocji, które oferują banki, aby zachęcić do założenia rachunku oszczędnościowego. Przed skorzystaniem istotne jest zapoznanie się z ich regulaminem, a szczególności z warunkami, jakie przyjdzie spełnić posiadaczowi rachunku oszczędnościowego.

Przeczytaj również:


2020-01-23

Konto oszczędnościowe dla dziecka - inwestycja w jego przyszłość

Odpowiedzialni rodzice troszczą się o finansową przyszłość swojej pociechy. Doskonałym pomysłem jest założenie konta oszczędnościowego dla dziecka, które pozwoli uzbierać kapitał na przyszłość.

2019-05-16

Jak zaplanować budżet domowy w 5 krokach?

Nie od dziś wiadomo, że racjonalne podejście do domowych finansów może nam przynieść same korzyści. Niestety, wciąż jest bardzo dużo osób, które każdego miesiąca ledwo wiążą koniec z końcem, a czasem muszą się również borykać ze sporym zadłużeniem.

2019-03-14

Jak złożyć i napisać reklamację w banku?

Reklamacja w banku jest tak samo możliwa jak reklamacja u każdego innego sprzedawcy. Podpowiadamy, jakie kroki należy podjąć, aby ją złożyć. 

Rachunek oszczędnościowy - czym jest? Rodzaje ofert

Pomnażanie pieniędzy i swoboda dokonywania wpłat i wypłat bez utraty naliczonych odsetek – to główne cechy konta oszczędnościowego. Rachunki oszczędnościowe łączą zatem walory standardowych kont osobistych oraz lokat terminowych.

Konto oszczędnościowe ranking - jakie wybrać konto oszczędnościowe?

Najlepsze konta oszczędnościowe oferują oprocentowanie zbliżone do lokat terminowych. Konto oszczędnościowe ma jednak tę zaletę, że można wycofać z niego pieniądze w dowolnej chwili nie tracąc odsetek. Aktualne oprocentowanie znajdziecie zawsze w rankingu kont oszczędnościowych.

Konto oszczędnościowe dla dziecka - jaki rachunek wybrać?

Konto oszczędnościowe to wygodny produkt finansowy, który pozwala na bezpieczne i elastyczne gromadzenie środków pieniężnych. Konto tego typu można założyć w dowolnym momencie życia, jednak im wcześniej tym więcej środków uda nam się zgromadzić. Dlatego warto o nim pomyśleć również pod kontem systematycznego oszczędzania dla dziecka.

Ikona informacji
poradniki