Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  173,00 zł , zmiana od tamtej pory: 8,67%

Trzeba rozumieć, że...

Zgłoś do moderatora
Na taką cenę na debiucie pozwoliły fundusze zapewne amerykańskie, które były napalone na tę nową technologię, którą ma rozwijać Captor i inne spółki w USA.

Patrząc na wyceny tamtych spółek, wycena Captor teoretycznie zdawała się atrakcyjna.

Ale nawet jeśli jest atrakcyjna, to tylko dla amerykańskich funduszy. Na pewno nie dla inwestora indywidualnego, chyba że wchodzisz za 0,5-1% kapitału i traktujesz to jako loterię.
Tu problem jest taki, że ta technologia od Captora nawet nie została jeszcze nigdy w żadnym przypadku przetestowana. Nie ma żadnego leku. Zakłada się więc, że kto pierwszy opanuje tę technologię, ten zbije kokosy. Tylko tak będzie zapewne dla pierwszej firmy, może dla dwóch, trzech, które opanują to w ciągu dwóch, trzech lat po tej pierwszej.

A co z następnymi spółkami, które wejdą po tym czasie? A no nic. Premii za nowość już nie będzie.
A pewne jest już teraz, że Captor jest przynajmniej 3 lata za pozostałymi firmami, które pracują nad tą technologią. One już mają rozpoczęte badania przedkliniczne (i zaraz kliniczne), a Captor jeszcze w fazie koncepcyjnej opracowania cząsteczki. A ta faza może się przeciągać, jeśli teoretycznie rozpracowywana cząsteczka okaże się do niczego.

Tego nie podają w ESPI, ale jeśli po przeczesaniu bibliotek cząstek dostaje się kilka i żadna z tych kilku nie sprawdza się, to zaczyna się cały proces od nowa, być może z innymi bibliotekami a być może modyfikuje się cząsteczki, które się dostało.

Może być więc tak, że ta faza koncepcyjna po prostu nic nie znaczy - żadnej cząsteczki wcale jeszcze nie ma, tylko są założenia. A więc w sumie nic nie ma i za to "nic" jest taka kosmiczna wycena spółki.

Dlatego dla inwestora indywidualnego jest to bez sensu - można dużo stracić, bo na razie to inwestorzy są ubrani po bardzo wysokiej cenie. Fundusze mogą sobie pozwolić na takie straty, bo to dla nich bardzo mały ułamek kapitału, pewnie poniżej 1%. A ludzie im kapitał pchają, żeby inwestowali w cokolwiek, czyli mają nadmiar. I to robią...

Niestety taki inwestor indywidualny nie ma kapitału pod dostatkiem w taki sposób, więc nie może inwestować w takie przedsięwzięcia i indywidualny ogląda każdą złotówkę, więc nigdy by nie wszedł w coś, co nie ma wartości. A fundusze co to obchodzi, że to nie ma wartości? Nic, bo to nie ich pieniądze, a w razie wpadki, inne inwestycje nadrobią.

Zostawmy więc zabawę w Captor wielkim funduszom i olejmy tę spółkę. Niech fundy sobie ustalają kurs i go utrzymują na wysokich poziomach, chociaż oczywiście, gdy będzie bardzo źle, to nic nie powstrzyma kursu przed spadkiem, bo po prostu nie będzie się opłacać go utrzymywać wysoko.

W co warto zainwestować dla inwestora indywidualnego? W coś, co ma jaką taką wartość, a nie ładne obietnice na papierze.
Jeśli już musi to być biotech, to najlepszą na chwilę obecną spółką biotech jest Pure. Tak mówią wszyscy, kogo nie spytać, więc chyba trzeba wierzyć, chociaż jakiegoś porównania i rankingu nie widziałem. W dalszej kolejności może Oat, może Celon może inna spółka... nieważne, byle miało wartość.

Ta piramida Captora kiedyś się zawali z hukiem i ostatni zgasi światło. Inne spółki się obronią, bo mają już badania przedkliniczne, kliniczne itp. A na Captorze ostatni zgasi światło.

I najśmieszniejsze jest to, że Pure w porównaniu z Captor ma wycenę śmieszną, bo Pure jest 2 razy tańszy, a ma w tej chwili z kilka razy więcej "towaru", czyli postępu badań itd. Jeśli to w ogóle tak można szacować. Ale możemy sobie tak z grubsza porównać.

  • Trzeba rozumieć, że... Autor: ~Podły_karaluch

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
CAPTORTX 1,13% 188,00 2021-06-16 11:54:19
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.