Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  92,00 zł , zmiana od tamtej pory: 50,00%

Re: Tryb trzycyfrowy już niedługo, zdaje mnie się

Zgłoś do moderatora
Scenariuszy jest kilka:

1. Kontrolowane hamowanie wzrostu (tzw. "capowanie" kursu)

Opis:
Ktoś celowo "dorzuca" duże pakiety akcji powyżej kursu (np. co kilka groszy wyżej), żeby nie dopuścić do zbyt gwałtownego wzrostu kursu. To może być:

spekuła przygotowująca się na większy ruch, która jeszcze nie skończyła akumulacji akcji,

fundusz lub większy gracz, który chce dalej skupować, ale nie chce, by kurs mu "uciekł",

zarządzanie optyką rynku – np. niektóre podmioty chcą, by wzrosty wyglądały "organicznie", a nie spekulacyjnie (np. z powodów regulacyjnych lub medialnych).


Sygnał: To może sugerować, że ktoś nadal akumuluje akcje i jeszcze nie pozwala na "wystrzał".


---

2. Dystrybucja dużego pakietu pod osłoną popytu

Opis:
Możliwa jest też odwrotna sytuacja – ktoś (np. fundusz, który wszedł wcześniej) dystrybuuje pakiet, ale nie chce zbić kursu. Robi to na fali wzrostów i w sytuacji, gdzie ktoś inny z rynku (lub grupa) te akcje chłonie.

Wygląda, jakby "ktoś blokował wzrost", ale realnie może to być sprzedaż pod popyt.

Jeżeli pakiety są duże i pojawiają się regularnie, może to być tzw. smart money exit.


Sygnał: Zbyt częste dokładanie podaży przy rosnącym kursie może wskazywać na dystrybucję, o ile nie idzie za tym dalszy wzrost wolumenu i kursu.


---
3. Gra na wywołanie fałszywego obrazu podaży ("order book manipulation")

Opis:
Czasem wystawianie dużych zleceń sprzedaży powyżej rynku (tzw. "icebergi" lub zlecenia warunkowe, czasem szybko wycofywane) to sposób na:

zniechęcenie kupujących, sugerując, że "podaż jest silna",

wywołanie mylnego sygnału, że kurs nie ma już miejsca do wzrostu.


Sygnał: Jeżeli te pakiety szybko znikają lub są wymieniane na nowe – może to być manipulacja.


---

4. Akumulacja i konsolidacja przed większym ruchem

Opis:
Jeśli spółka urosła już 25% w krótkim czasie i nadal widzisz aktywną wymianę dużych pakietów przy braku wyraźnego cofnięcia – to może być fazą akumulacji w ramach "cup-and-handle", flagi lub konsolidacji.

Często w takich fazach rynek wydaje się "tłumiony", ale to wstęp do większego wybicia.

Podaż jest kontrolowana i chłonięta – a to dobry znak, jeśli kurs mimo tego się trzyma.



---

Co możesz obserwować, żeby lepiej to zrozumieć?

Co obserwować? Dlaczego?

Zmiany w arkuszu (poziomy i wielkości) Czy pakiety znikają po częściowym rozbiciu? Czy są zamieniane na nowe?
Time & Sales (czas, wolumen, tick) Widać, kto inicjuje – kupujący czy sprzedający
Obrót (wolumen dzienny) Czy rośnie systematycznie? Czy jest "wyrywkowy"?
Kurs względem EMA/MA Czy kurs stabilnie trzyma się nad wsparciami mimo podaży?
Wolumen vs zmienność Czy mimo podaży nie ma dużych spadków? To oznaka siły.



---

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
SCANWAY -2,13% 138,00 2025-09-19 17:02:05
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.