Dnia 2013-04-18 o godz. 10:37 ~olo napisał(a):
> "Częstą (albo-często podejrzewaną) na rynkach
> giełdowych jest manipulacja polegająca na zawyżaniu ceny
> instrumentu przeznaczonego do sprzedaży (pump and dump).
> Praktyka ta polega na zajęciu pozycji długiej w stosunku do
> wybranego papieru wartościowego, a następnie zawieraniu
> dalszych transakcji kupna oraz rozpowszechnianiu (na
> przykład na forach) wprowadzających w błąd pozytywnych
> informacji na temat tego papieru wartościowego, w celu
> podwyższenia jego ceny. Inni inwestorzy, wprowadzeni w błąd
> zmianą ceny papieru wartościowego wywołaną przez te
> działania, podejmują decyzję o jego nabyciu. Strona
> manipulująca sprzedaje następnie swoje papiery wartościowe
> po zawyżonej cenie. Niekiedy do pump&dump może
> dochodzić nie tylko przy rozpowszechnianiu nieprawdziwych
> informacji np. na forach internetowych –
> niekiedy może do tego służyć system ESPI i EBI, za pomocą
> którego przekazywane są komunikaty o niezwykle pozytywnym
> wydźwięku – ale często w praktyce mało
> znaczące merytorycznie dla spółki (np. o podpisaniu listów
> intencyjnych)."
ze co? a cos ty znowu wymysli? buahahahahaha