Unijni przywódcy zaapelowali do Komisji Europejskiej o pilne przedstawienie ukierunkowanych działań na rzecz obniżenia cen energii elektrycznej oraz o zaprezentowanie rewizji unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 (EU ETS) do lipca tego roku - wynika z konkluzji czwartkowego szczytu UE, zamieszczonych na stronie Rady Europejskiej.
"W świetle ostatniego pisma przewodniczącego dotyczącego m.in. zamiaru zwiększenia rezerwy na rzecz stabilności rynku (EU ETS - PAP), Rada Europejska wzywa Komisję do pilnego przedstawienia ukierunkowanych środków - obejmujących wszystkie składniki cen energii elektrycznej - ukierunkowanych na podjęcie konkretnych działań na rzecz obniżenia cen energii elektrycznej oraz zaradzenia nadmiernej zmienności w krótkim okresie, w tym w odniesieniu do sektorów energochłonnych, z uwzględnieniem zróżnicowanej sytuacji w poszczególnych państwach członkowskich" - brzmi jeden z punktów konkluzji z czwartkowego szczytu UE w Brukseli.
Uwolnienie na rynek większej ilości uprawnień do emisji CO2 z ich rynkowej rezerwy doprowadziłoby do spadku ich cen, a w konsekwencji przełożyłoby się na niższe rachunki za prąd dla odbiorców.
Ponadto w konkluzjach poświęcono jeszcze jeden punkt rynkowi EU ETS, w którym Rada Europejska zwróciła się do KE przedstawienie rewizji ETS najpóźniej do lipca 2026 r., by zredukować wahania cen pozwoleń na emisję CO2 i złagodzić ich wpływ na ceny energii elektrycznej, ale "przy jednoczesnym zachowaniu zasadniczej roli ETS w transformacji klimatycznej i energetycznej poprzez rynkowy sygnał cenowy dotyczący emisji dwutlenku węgla, który stymuluje inwestycje i innowacje".
W środę premier Donald Tusk, który brał udział w czwartkowym szczycie, poinformował w Gdańsku, że Polska wspólnie z grupą państw UE skierowała list do Komisji Europejskiej, aby możliwa była kontynuacja darmowych uprawnień do emisji dla przemysłu. Dodał, że będzie też przekonywał europejskich partnerów, by każde państwo członkowskie mogło liczyć na specyficzne podejście w ETS tak, by uwzględniać jego charakterystykę.