W dniu wczorajszym, według Ortex, Qube odkupił ok. 1 mln akcji,
ale pomimo tego odkupu wczoraj wzrosła liczba shortowanych akcji do 20,8 mln.
Na dzień wczorajszy Qube shortuje 1,54% akcji dostępnych w free float,
czyli musi odkupić około 14 251 559 akcji.
Dodatkowo dzienny obrót akcji po ABB wyraźnie wskazuje, że na rynku pojawił się trwały, duży popyt,
który jest w stanie wchłaniać znaczną podaż bez cofania kursu.
To zachowanie jest typowe dla akumulacji przez większy kapitał, a nie jednorazowego ruchu spekulacyjnego.
I to, co jest teraz ciekawe: Allegro jako chyba jedyna ze spółek z WIG20
nie ma akcjonariusza, który posiadałby więcej niż 5% udziałów.
Chyba że po ABB się to zmieni – w ciągu kilku dni (chyba 6) od transakcji powinno być to widoczne w raportach.
Trochę trudno mi uwierzyć w scenariusz, w którym spółka na dłużej pozostaje
praktycznie bez „głównego właściciela”.
Można sie pokusić o stwierdzenie ze może ona po cichu skupywana.
Ujawnienie się funduszu powyżej 5% mogłoby spowodować dodatkową rewaloryzację kursu,
kto moze chce zgarnac 20 % wiec nie chce sie uawniac po 5 %
dlatego naturalne jest, że inwestorzy starają się „rozciągać proces”,
aby zebrać jak najwięcej akcji bez ujawniania się zbyt wcześnie.
Na pewno jest to bardzo ciekawa sytuacja.
Jeżeli rzeczywiście nikt jej nie akumuluje, to spółka o takich fundamentach,
bez dominującego akcjonariusza, byłaby pewną anomalią na GPW.
W praktyce oznacza to, że spółka jest trochę jak „na stole” —
dostępna dla dużego kapitału, który może wejść i zbudować znaczącą pozycję.