Forum Gospodarka i polityka +Dodaj wątek

Re: Bezpieka poddaje się pierwsza

Zgłoś do moderatora
Ten beneficjent rządów PiS długo pozostawał w cieniu. Prześwietlono jego zadziwiającą karierę
Piotr Wojtyczka zaistniał jako polityk, ale również jako biznesmesJego fundacje z maksymą "Sapere Aude" od kilku lat zyskują milionowe dotacje z Narodowego Instytutu WolnościWojtyczka jest powiązany z partią Prawo i Sprawiedliwość, choć formalnie ministerstwo temu zaprzecza.
Historię Wojtyczki opisywała już w 2021 roku "Gazeta Wyborcza". Zaznaczono wówczas, ze choć sam Piotr Wojtyczka nigdy nie był formalnie związany z PiS-em, to właśnie podczas rządów "dobrej zmiany" jego biznesowa kariera rozwinęła się w zawrotnym tempie.
W latach 2017-2019 był szefem wrocławskiej spółki Prospect, będącej faktycznie oddziałem założonej przez byłego rzecznika PiS-u Adama Hofmana agencji R4S, która "urosła dzięki zleceniom ze spółek skarbu państwa". Spółka miała świadczyć "usługi doradztwa konsultingowego" na rzecz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ciągu kilku miesięcy miała inkasować za to 150 tys. zł. Dwa lata później został członkiem zarządu należącej do Skarbu Państwa Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Na chwilę przed zmianą nazwy, fundacja złożyła do NIW wniosek o 430 tys. zł dotacji na prowadzenie szkoły liderów. Środki zostały  przyznane, a rok później Wrocławska Fundacja Sapere Aude otrzymała z NIW kolejne 400 tys.zł, które miały być przeznaczone na "szkolenia i mentoring z nowoczesnych metodyk zarządzania".
Istnieje również Fundacja Inicjatyw Społecznych Sapere Aude, która formalnie powstała trzy lata temu. Piotr Wojtyczka powszechnie uznawany jest za jej szefa i założyciela, choć prawomocnie nie ma z nią nic wspólnego. Za to w radzie fundacji ma zasiadać jego żona, Joanna. W 2022 roku Narodowy Instytut Wolności miał przekazać Fundacji Inicjatyw Społecznych SA 1,8 mln zł dotacji.

https://natemat.pl/475394,piotr-wojtyczka-powiazania-z-pis-em-i-milionowe-dotacje-z-niw
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl