Forum Giełda +Dodaj wątek

Re: Analiza Elemental SII

Zgłoś do moderatora
Spółka bardzo dobrze zabezpiecza marżowość swojej działalności w odróżnieniu od wielkości przychodów. Przed spadkiem cen metali na rynkach powodujących spadek wartości przychodów ciężko jest się zabezpieczać. Za to o marżowość znacznie łatwiej zadbać zawierając odpowiednie umowy handlowe.



Patrząc na ostatnie 3 lata wzrost zyskowności wynikał przede wszystkim efektów większej skali działalności (przejęcia i wzrost operacyjny), wdrożenia wspólnej polityki zakupowej (uzyskiwanie dogodniejszych cen), rozpoczęcia od 3Q 2012 r. obrotu metalami na rynkach międzynarodowych oraz zwiększenia efektywności działalności poprzez inwestycje w nowe technologie.



Po przepływach pieniężnych widać książkowy rozkład strumieni w czasie kształtowania się grupy kapitałowej. Przypomnijmy, że Elemental działa od 2010 r. Pierwsze okresy działalności większości firm charakteryzują się ujemnymi przepływami z działalności operacyjnej i inwestycyjnej, a dodatnimi z działalności finansowej (skądś trzeba pozyskać środki, aby je zainwestować w majątek i „rozkręcić” działalność operacyjną). Większe wydatki w działalności inwestycyjnej to efekt przejmowania nowych podmiotów. Dodatnie wpływy środków pieniężnych z działalności finansowej to efekt emisji akcji, obligacji i zaciągania kredytów. W przepływach z działalności operacyjnej widać stale poprawiające się wartości. Grupa już generuje nadwyżki gotówki, głównie wynikające z zyskowności podstawowej działalności. Co ciekawe prawie od samego początku istnienia Elemental osiągał dodatni wynik netto.



Ciekawym aspektem są wyniki ostatnio przejętej Terra Recycling. W 2012 r. miała 17,4 mln zł sprzedaży, 3,9 mln zł zysku EBITDA oraz 3 mln zysku netto przy długu netto na poziomie 5,2 mln zł. Jak widać rentowność tej spółki jest na wysokim poziomie, mimo, że rynek, na którym działa jest mocno rozwojowy. Dodatkowo zarząd Elementalu twierdzi, że po pełnej synergii z grupą kapitałową zyskowność Terry może jeszcze ulec zwiększeniu.

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
ELEMENTAL 0,00% 0,00 1970-01-01 01:00:00
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.