Forum Jak grać na giełdzie? +Dodaj wątek

PYTANIE - giełda zagraniczna, a podatek od wymiany walut.

Czy w ogóle, a jeśli tak to w jaki sposób rozliczamy podatek od zysków/start z wymiany walut, której dokonujemy przy okazji zakupu akcji na giełdzie zagranicznej, amerykańskiej? Jestem zielony w tym temacie, próbuję się zorientować, ale nie mogę znaleźć odpowiedzi na wszystkie pytania.

Rozliczenie z urzędem skarbowym musi być w PLN. Rozliczenie podatku od samych zysków z giełdy wydaje się proste, tzn. zakup przeliczamy na PLN po kursie średnim z dnia roboczego poprzedzającego dzień zakupu (jest to nasz koszt), podobnie robimy ze sprzedażą (przychód) i na tej podstawie obliczamy dochód w PLN, a od dochodu należny podatek 19%. Ale co robimy z ewentualnym zyskiem/stratami z wymiany walut?

Podam przykład:
1. Kupuję 1000USD po kursie USD/PLN wynoszącym 3, tak więc płacę 3000PLN.
2. Kupuję akcje za 1000USD, kurs USD/PLN nie zmienił się.
3. Sprzedaję akcje za 1100USD, kurs USD/PLN nie zmienił się.
4. Muszę zapłacić podatek 19% od 300PLN dochodu ze sprzedaży akcji.

I teraz zaczynają się schody:
5. Po sprzedaży akcji na koncie mam 1100USD.
6. Kurs USD/PLN wzrósł do 4, wymieniam całość na PLN i mam na koncie 4400PLN.

Czy z zysku z przewalutowania też muszę się rozliczyć? Jeśli tak, to od jakiej kwoty powinienem się rozliczyć? Według podanego powyżej przykładu zakupiłem 1000USD za 3000PLN, sprzedałem 1100USD za 4400PLN. Czy w tym przypadku rozliczam się ze sprzedaży 1100USD (dochód 1400PLN), czy tylko z 1000USD, które początkowo kupiłem (dochód 1000PLN)? Te ekstra 100USD to dochód ze sprzedaży akcji, za który już zapłaciłem podatek. Z góry dziękuję za pomoc.

• PYTANIE - giełda zagraniczna, a podatek od wymiany walut. Autor: ~Świeżak
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl