pierwsza myśl co to za kolory z dup..y a to jednak ma znaczenie
- Zielona biotechnologia to ta związana z roślinami i rolnictwem. To tutaj rozkminia się, jak sprawić, by rośliny dawały jak najwięcej plonów, czy były odporne na szkodniki i niekorzystne warunki środowiskowe. Zielony biotech zajmuje się rozmnażaniem roślin, tworzeniem ich nowych odmian, zaprzęganiem ich do tego, by oczyszczały środowisko oraz produkowały metabolity, które wykorzystać można np. w farmacji, przemyśle spożywczym, czy kosmetologii.
- Biała biotechnologia związana jest z przemysłem, czyli produkcją enzymów, biopolimerów, biopaliw, prekursorów leków, dodatków do żywności, czy kosmetyków i mnóstwa innych substancji. Zajmuje się ona także optymalizowaniem wszelkich procesów produkcyjnych tak, by odbywały się one jak najmniejszym kosztem dla środowiska.
- Czerwona biotechnologia związana jest z służbą zdrowia. Obejmuje więc całe mnóstwo baaardzo szerokich zagadnień takich jak projektowanie i produkcja leków, opracowywanie nowych metod diagnostycznych, czuwanie nad badaniami klinicznymi i generalnie wszystko, co w jakiś sposób wiąże się z medycyną.
- Niebieska biotechnologia zajmuje się wodami – jeziorami, morzami, rzekami i oceanami. Bierze pod lupę ich stan, opracowuje metody ich ochrony i wykorzystania oraz rozsądnej eksploatacji tego, co w nich pływa.
- Fioletowa biotechnologia to dziedzina związana z legislacją. Jej zadaniem jest dopilnowanie, by prawo nadążało za postępem w nauce, a także popularyzacja wiedzy o tym, czym jest biotech i np. zwiększanie świadomości społecznej związanej z inżynierią genetyczną, czy nowymi lekami.