Forum Giełda +Dodaj wątek
Wielu deweloperów nie przetrwa do końca roku

Najważniejszym wyzwaniem dla deweloperów będzie w tym roku utrzymanie płynności finansowej. Wielu deweloperów przy założeniu zerowej sprzedaży mieszkań nie przetrwa do końca roku - alarmuje na łamach pb.pl Michał Sztabler, analityk DM PKO BP.

Sztabler zaznacza, że wszyscy deweloperzy prognozują spadek sprzedaży względem ubiegłego roku. "Jego zdaniem, w obecnej sytuacji wyniki deweloperów są sprawą wtórną wobec zachowania przez nich płynności. - Najważniejsze jest utrzymanie płynności finansowej. Brak wpływu ze sprzedanych mieszkań i konieczność spłaty zaciągniętych kredytów może zrodzić niebezpieczną sytuację dla deweloperów. Wielu z nich przy założeniu zerowej sprzedaży nie przetrwa do końca roku. To jest problem przed którym stoi branża – powiedział Sztabler.", czytamy.

"Wskazuje jednak na spółkę, która jest w niezłej sytuacji. To Dom Development. - Zachowanie kursu deweloperów będzie zależało od bezpieczeństwa finansowego spółek. Sprzedaż jest słabsza niż przed rokiem zarówno w JW Construction jak i w Dom Development, ale rynek jest bardzo trudny i nie jest to zaskoczeniem. Bezpieczeństwo finansowe w Dom Development jest zdecydowanie większe. Spółka może przetrwać z zerową sprzedażą mieszkań do końca 2010 r. – ocenia Sztabler.", czytamy dalej.

Tylko w Warszawie na kupców czeka ponad 16 tys. nowych lokali. Coraz więcej firm z branży budowlanej jest zmuszona zrezygnować z inwestycji. Eksperci przewidują, że ceny mieszkań będa dalej spadać, bo przyparci do muru deweloperzy będa chcieli pozbyć się części wybudowanych nieruchomości. Do końca roku ceny mieszkań mogą spaść o 20-30 proc.
  • info Autor: ~ogi

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
DOMDEV 0,00% 100,80 2022-05-24 16:27:35
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.