mam pytanie dotyczące dywidendy: dlaczego kurs akcji jest obniżany o wypłaconą dywidendę? Nie rozumie do końca tej operacji. Byłbym wdzięczny, gdyby Pan troszkę mi to wyjaśnił.
Kurs akcji nie jest automatycznie obniżany, obniżany jest kurs odniesienia dla notowań po ustaleniu dywidendy. W dużej mierze zależy to więc od rynku, bo np. akcje mogą następnego dnia wzrosnąć o wartość dywidendy. Zwykle jednak kurs traci mniej więcej tyle ile wynosi dywidenda. Zresztą wcześniej rynek gra pod wypłatę dywidendy przeważnie podnosząc wycenę akcji. Wypłata dywidendy i obiżenie wartości akcji ma swoje uzasadnienie fundamentalne - po prostu spółka daje akcjonariuszom wypracowany zysk lub jego cześć, wobec tego zmniejsza się jej wartości księgowa w przeliczeniu na jedną akcję. Stąd niższa wycena akcji po wypłacie dywidendy.