• OTO RADA MĘDRCÓW Autor: ~inwestor [81.190.88.*]
    W ostatnich latach pojawiają się w krajowych mediach liczne doniesienia na temat możliwości wykrywania raka piersi przy użyciu urządzeń opartych na termografii. Dotychczas nie ma żadnych dowodów potwierdzających wartość termografii w wykrywaniu i rozpoznawaniu tego nowotworu oraz jako profilaktycznego badania przesiewowego. Jedyną metodą badań przesiewowych zmniejszającą umieralność z powodu raka piersi jest mammografia, którą w Polsce może wykonać bezpłatnie każda kobieta w wieku od 50 do 69 lat. Bardzo zachęcamy do skorzystania z tej możliwości. W rozpoznawaniu raka piersi ważne miejsce zajmują również badanie ultrasonograficzne oraz wykorzystujące rezonans magnetyczny. Wcześnie wykryty rak piersi jest jednym z najlepiej rokujących nowotworów. Stosowanie metod termograficznych zamiast badań o udowodnionej skuteczności niesie duże ryzyko przeoczenia nowotworu w tej fazie i może zniweczyć szansę skutecznego leczenia.

    Opinię w tej sprawie przekazują:

    Prof. dr hab. Jacek Fijuth, prezes Polskiego Towarzystwa Radioterapii Onkologicznej
    Prof. dr hab. Jacek Jassem, prezes Polskiej Ligi Walki z Rakiem
    Prof. dr hab. Arkadiusz Jeziorski, konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii onkologicznej
    Prof. dr hab. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej
    Dr hab. Adam Maciejczyk, przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Onkologicznego
    Dr med. Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii
    Prof. dr hab. Krzysztof Składowski, konsultant krajowy w dziedzinie radioterapii onkologicznej
    Prof. dr hab. Piotr Wysocki, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej
    Dr hab. Wojciech Wysocki, prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej
[x]
BRASTER -4,92% 0,58 2023-05-04 02:00:00
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.