Ogólnie przed spotkaniem fedu w USA gdzie podejmują decyzje w sprawie stóp procentowych bardzo dużo short ów redukuje pozycję… na Lubawie na pewno dużo zagraniczych inwestorów jest… widzieliście artykuł na bankierze że 70 procent obrotu to zagraniczne konta… więc ostatnie dwa dni odbiło bo algorytm był ustawiony na redukuj short (hedging ryzyka, decyzję fedu o stopach procentowych mają duży wpływ na ogólny rynek)
Zobaczcie po historii transakcji ile jest dziwnych wręcz algorytmicznych trwają traansakcji, pojedyczne zakupy 8, 14 czy 20 akcji, kto normalny tak kupuje, to są transakcje algorytmiczne
Pozycja short na Lubawie to 653 tysiące akcji. Dzis wolumen całkowity na sesji to 210k obrptu akcjami, z czego zdecydowana większość to mielonka algorytmu tych samych pakietów. Żeby short redukował pozycje , musi mieć od kogo kupić, a 8zł na lubawie to raczej nie jest kurs zachecajacy kogokolwiek do sprzedaży. Na razie wiemy ze short wpompował w rynek 650k akcji, odkup czy redukowanie tej pozycji powinno wiązać sie ze skokowym wzrostem kursu.