Witam, Mam pytanie techniczne do osób które znają się na księgowości. Prowadzę KPiR, zatrudniałem muzyków z UE do wykonania koncertu. Jako że posiadali oni zarejestrowaną w swoim kraju działalność gospodarczą, wystawili mi fakturę na kwotę swoich honorariów netto. Od tej kwoty (zgodnie z art 29. ust. 1 pkt. 2 updof) obowiązuje zryczałtowana stawka podatku dochodowego w wysokości 20%.
Moje pytanie brzmi - jak dokonać refakturowania/zaksięgowania tejże kwoty wraz z podatkiem? Czy wystawiając fakturę wewnętrzną mam po prostu powiększyć o kwotę podatku? Czy może inna metoda jest poprawna?
Dodatkowo czy jest to 20% od kwoty netto honorariów, czy może raczej (jak to ma miejsce w przypadku wynagrodzeń zatrudnionych) od kwoty brutto, a więc muszę podzielić kwotę netto przez 0,8? Będę wdzięczny za fachową pomoc.
Przede wszystkim poprosiłem artystów o wystawienie nowej faktury (i anulowanie tamtej) z kwotą brutto, czyli ze zryczałtowanym 20%-ym podatkiem.
Na podstawie tej faktury wystawiłem fakturę wewnętrzną przeliczoną wg kursu z dnia jej wystawienia (zgodnie z zasadmi VAT) którą wpisałem do rejestru VAT. Przeliczyłem też kwotę wg kursu poprzedzającego ten dzień (wg zasad księgowości) i taką wpisałem do KPiR.
Sporządziłem przy tym PK gdzie wypisałem wyliczenia, choć nie wiem czy to nie jest nadgorliwość bo ponoć wystarczy zapisać wyliczenie na wolnym miejscu oryginalnej faktury.
No i tyle, podatek dochodowy od tego został wpłacony natomiast usługa ta jako związana z kulturą jest u nas przedmiotowo zwolniona z VAT.