REKLAMA

Zysk netto PKP Cargo w 2019 roku wyniósł 36 mln zł, zgodnie z szacunkami

2020-03-23 22:20
publikacja
2020-03-23 22:20
PKP Cargo

Zysk netto PKP Cargo w 2019 roku wyniósł 36 mln zł wobec 184 mln zł zysku netto rok wcześniej - poinformowała spółka w komunikacie. Wynik jest zgodny z podanymi wcześniej przez PKP Cargo szacunkami.

EBITDA grupy PKP Cargo wyniosła 859,9 mln zł, z czego wyceny rezerw na świadczenia pracownicze w IV kwartale 2019 roku spowodowały obniżenie EBITDA o 25,2 mln zł. Ubiegłoroczna prognoza zakładała osiągnięcie 925 mln zł EBITDA.

Przychody PKP Cargo wyniosły 4,87 mld zł, a zysk operacyjny 143,4 mln zł.

Łączne nakłady inwestycyjne grupy PKP Cargo w 2019 roku wyniosły 1,35 mld zł. Większość środków została przeznaczona na realizację zadań inwestycyjnych związanych z taborem, głównie na naprawy i przeglądy okresowe taboru.

Przewieziona masa towarowa przez tabory PKP Cargo w ubiegłym roku wyniosła 108,6 mln ton. Było to mniej rok do roku o około 11 proc.

Prezes PKP Cargo Czesław Warsewicz ocenił w liście do akcjonariuszy, że 2019 rok był trudny dla grupy, gdyż spadła zarówno masa transportowanych ładunków, jak i praca przewozowa.

Na wyniki przewozowe grupy PKP Cargo miał wpływ przede wszystkim spadek przewozów ładunków masowych: węgla kamiennego, kruszyw i rud metali. Stanowią one bowiem około 70 proc. ładunków i ich spadek znacząco wpływa na osiągane przez spółkę wyniki.

PKP Cargo odczyło też skutki wygaszenia wielkiego pieca w Hucie Sendzimira w Krakowie, gdyż ArcelorMittal jest dużym klientem grupy.

"Ten rok powinien być bardziej pozytywny, o czym świadczą dane docierające z rynku. Szykujemy się także na większe przewozy kruszyw, gdyż w decydującą fazę wkraczają inwestycje infrastrukturalne dofinansowane z budżetu Unii Europejskiej" - napisał Warsewicz.

"Z drugiej jednak strony nie wiemy jeszcze, jak negatywne skutki przyniesie transportowi epidemia koronawirusa" - dodał. (PAP Biznes)

pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki