REKLAMA

Pekao: Projekt nowelizacji budżetu ostrożny. Deficyt może być niższy

2020-08-21 09:02
publikacja
2020-08-21 09:02
Pekao: Projekt nowelizacji budżetu ostrożny. Deficyt może być niższy
Pekao: Projekt nowelizacji budżetu ostrożny. Deficyt może być niższy
fot. Marcin Smoliński / / Shutterstock

Projekt nowelizacji budżetu na 2020 r. wydaje się być ostrożny, prawdopodobne jest wykonanie deficytu w okolicach 90-95 mld zł wobec założonych w ustawie 109,3 mld zł - oceniają ekonomiści Banku Pekao. Ich zdaniem, deficyt sektora general government może przekroczyć w tym roku 9 proc. PKB.

"Plan budżetowy został opracowany w warunkach bezprecedensowej niepewności co do perspektyw gospodarczych, jednak wydaje się ostrożny. O ile nie nastąpi gwałtowna intensyfikacja epidemii, to władze nie powinny w tym roku być zmuszone do kolejnej nowelizacji budżetu. Co więcej, szybka odbudowa koniunktury po pandemicznym szoku daje podstawy do ostrożnego optymizmu i oczekiwań, że ostatecznie deficyt może okazać się niższy niż założony w ustawie limit" - ocenili w raporcie ekonomiści.

"Za prawdopodobny scenariusz uznajemy wykonanie deficytu w okolicach 90-95 mld PLN. Nie zmienia to faktu, że potrzeby pożyczkowe brutto w tym roku wyniosą ok. 220 mld PLN, z czego ok. połowa została już wyemitowana. Rok 2020 zostanie zapamiętany jako okres załamania dochodów podatkowych, silnego wzrostu wydatków i pogorszenia wyniku budżetu. W dalszym ciągu spodziewamy się, że deficyt sektora general government może przekroczyć w tym roku 9 proc. PKB" - dodali.

W czwartek rząd przyjął projekt nowelizacji budżetu państwa na 2020 rok z deficytem na poziomie 109,3 mld zł.

Zgodnie z założeniami znowelizowanego projektu, dochody budżetu państwa będą niższe od zaplanowanych w ustawie budżetowej na 2020 r. o 36,7 mld zł i wyniosą 398,7 mld zł.

Z kolei wydatki budżetu państwa zostały zaplanowane na 508,0 mld zł, co oznacza, że będą one wyższe o 72,7 mld zł od przewidzianych w ustawie budżetowej na 2020 r. (PAP Biznes)

pat/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (3)

dodaj komentarz
antek10
Kreatywna księgowosc. Skoro dało sie 200 mld przeksiegować poza budżet to i te 100 mld też sie da
minirekin
Piękne zarządzanie krajem poprzez wydawanie pożyczonych środków. Zamiast w latach poprzednich znacząco ograniczać wydatki Pisy wydawali ile popadnie. Dziś w dobie gorszych czasów pożyczają astronomiczne środki. Pamiętajmy że oprócz oficjalnego deficytu 110 mld Pisy sfinansowały tarcze antycovidowe ukrytym długiem PFR i BGK na ok Piękne zarządzanie krajem poprzez wydawanie pożyczonych środków. Zamiast w latach poprzednich znacząco ograniczać wydatki Pisy wydawali ile popadnie. Dziś w dobie gorszych czasów pożyczają astronomiczne środki. Pamiętajmy że oprócz oficjalnego deficytu 110 mld Pisy sfinansowały tarcze antycovidowe ukrytym długiem PFR i BGK na ok 140 mld zł. Łaczny dług powstały w tym roku to prawie 250 mld zł i przyjdzie kiedyś go spłacić a w kolejnych latach dokonywać obsługi długu. A jak to się ma do konstytucyjnego limitu zadłużenia Państwa na 60 % PKB? Czyżby długi zaciągnięte przez Pis sobie, a Konstytucja sobie!
mk77
E tam. Nbp zdrukuje dlug i problem rozwiazany. Przestaw sie na nowa ekonomie. Tak robi zachod juz dawno.

Powiązane: Budżet 2020

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki