Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Konto oszczędnościowe to wygodny produkt finansowy, który pozwala na bezpieczne i elastyczne gromadzenie środków pieniężnych. Konto tego typu można założyć w dowolnym momencie życia, jednak im wcześniej tym więcej środków uda nam się zgromadzić. Dlatego warto o nim pomyśleć również pod kontem systematycznego oszczędzania dla dziecka.

Rodzice myśląc o przyszłości swojego dziecka często decydują się na założenie produktu oszczędnościowego. Jest to wygodny i niezobowiązujący sposób na gromadzenie pieniędzy, które w przyszłości mogą pozwolić na pokrycie wydatków związanych z edukacją czy innymi bieżącymi potrzebami dziecka. Konto oszczędnościowe, oprócz skarbonki, może również pełnić funkcję edukacyjną. Dziecko bowiem już od najmłodszych lat może uczyć się zarządzania swoimi finansami.

Konto oszczędnościowe dla dziecka - jaki rachunek wybrać? Konto oszczędnościowe dla dziecka - jaki rachunek wybrać?

Cechy konta oszczędnościowego dla dziecka

Decyzja o programie oszczędnościowym dla dziecka jest dobrym pomysłem na gromadzenie środków pieniężnych na wydatki związane z kształceniem czy innymi potrzebami dziecka czy nastolatka. Tym bardziej, że konto oszczędnościowe dla młodzieży można otworzyć w każdym momencie. Dodatkowo nie wymusza ono konieczności systematycznego oszczędzania, czyli wpłacania określonych kwot w równych odstępach czasu. Rachunek oszczędnościowy można bowiem zasilać regularnie lub wówczas, kiedy mamy nadwyżkę finansową. Ponadto można z niego dokonywać swobodnych wypłat. W odróżnieniu do lokat terminowych pozwala na wypłacanie z niego środków pieniężnych w dowodnym momencie oszczędzania bez utraty zgromadzonych do tego momentu odsetek.

Co istotne konto oszczędnościowe dla dziecka jest oprocentowane co oznacza, że pieniądze na nie wpłacane będą pracowały już od pierwszej złotówki. Tak, więc jest dobrym sposobem nie tylko na gromadzenie pieniędzy na przyszłość dziecka, ale również gwarantuje pewny zysk. Oprocentowanie kont oszczędnościowych zazwyczaj jest niższe niż standardowej lokaty terminowej. Jednak pozwala na swobodne oszczędzanie, czyli wpłaty i wypłaty w dowolnym momencie.

Charakterystyczne cechy konta oszczędnościowego dla dziecka:

  • swoboda wpłat i wypłat środków – banki nie wprowadzają limitów co do wysokości czy też częstotliwości zasilania konta oszczędnościowego, zatem można gromadzić środki we własnym tempie,
  • konto jest oprocentowane, co pozwala w długoterminowej perspektywie na wypracowanie zysku,
  • brak opłat za otwarcie i prowadzenie konta,
  • przeważanie brak opłat za wykonywanie przelewów wewnętrznych czy wypał na konto.

Nie oznacza to, że każde konto oszczędnościowe dla dziecka jest całkowicie darmowe. Najczęściej banki nie pobierają opłaty za jego założenie czy prowadzenie, jednak może pojawić się prowizja od wykonywanych kolejnych wpłat w miesiącu, przy drugim czy kolejnym przelewie w danym miesiącu z konta oszczędnościowego na osobiste bądź wypłacie środków. Banki mogą również stosować różnego rodzaju zachęty w postaci powyższego oprocentowania, pod warunkiem zadeklarowania przez rodziców regularnych wpływów na otwarty rachunek.  

Jak rozpocząć oszczędzanie na przyszłość dziecka?

Konto oszczędnościowe dla dziecka można otworzyć w każdym momencie, czyli w chwili jego narodzin czy rozpoczęcia edukacji szkolnej. Do 13. roku jednak, czyli do uzyskania statusu osoby małoletniej, to rodzice dopełniają wszelkich formalności, zarządzają zgromadzonymi środkami i podejmują decyzje związane z rachunkiem. Konto dla dziecka, w zależności od banku, może stanowić zupełnie niezależny produkt bądź funkcjonować w formie subkonta do rachunku osobistego jednego z rodziców czy opiekuna prawnego.

Dopiero po ukończeniu 13 lat, nastolatek nabywa zdolność do wykonywania czynności prawnych związanych z transakcjami finansowymi. Jako posiadacz konta zyskuje możliwości dokonywania wpłat, transferów środków, otrzymuje kartę płatniczą, czy może dokonywać operacje w systemie bankowości internetowej.  Od tego momentu to on może decydować o tym, co stanie się z pieniędzmi, które zgromadziły się na koncie. Przy czym rodzic, do momentu osiągnięcia pełnoletniości dziecka ma możliwość nałożenia na konto limitów oraz sprawowania nad nim kontroli.

Sama czynność założenia konta oszczędnościowego dla dziecka nie wymaga wiele czasu. Formalności można dopełnić udając się do dowolnej placówki wybranego banku bądź przez internet. Obecnie większość banków udostępnia wnioski o konta online. Wystarczy go wypełnić, podając wymagane dane, a następnie postępować zgodnie ze wskazówkami autoryzacyjnymi.

Lokata oszczędnościowa dla dziecka a konto oszczędnościowe

Produkty oszczędnościowe, lokaty czy konta, cechują się wysokim poziomem bezpieczeństwa. W zamian za to jednak ich oprocentowanie jest niższe niż innych, bardziej agresywnych, instrumentów finansowych.

Wybierając sposób systematycznego oszczędzania da dziecka pomiędzy lokatą a kontem oszczędnościowym należy zwrócić uwagę na podstawowe cech tych produktów:

przewiń, aby zobaczyć całą tabelę
przewiń, aby zobaczyć całą tabelę

Konto oszczędnościowe

Lokata terminowa

- bezpieczeństwo i pewność (nie stracisz wpłaconego kapitału),

- oprocentowanie zazwyczaj niższe niż w przypadku lokat,

- swoboda dokonywania wpłat i wypłat,

- bezpieczeństwo i pewność (nie stracisz wpłaconego kapitału),

- możliwość wyboru produktów o stałym bądź zmiennym oprocentowaniu,

- zamrożenie środków pieniężnych na określony czas,

- brak możliwości dokonywania wpłat i wypłat w trakcie trwania lokaty terminowej,

Zarówno lokata jak i konto oszczędnościowe dla dziecka, w perspektywie długoterminowego oszczędzania nie przyniosą wysokich zysków. Jest to odpowiedni sposób na systematyczne i bezpieczne odkładanie środków pieniężnych na przyszłość dziecka. Należy jednak pamiętać, że choć konto oszczędnościowe dla młodzieży jest niżej oprocentowane niż lokata terminowa, to daje możliwość bardziej elastycznego gromadzenia środków, poprzez swobodę wpłat i wypłat jaką zapewnia.

Inne formy oszczędzania dla dziecka

Konto oszczędnościowe czy lokata terminowa, to nie jedyne możliwości jakie daje rynek finansowy w kwestii programów oszczędnościowych da dziecka. Są one jedynie punktem wyjścia. Jeśli rodzic liczy na większe zyski może pomyśleć o produktach, które są wyżej oprocentowane, ale tym samym mniej bezpieczne od tradycyjnych form oszczędzania, m.in.:

  • obligacje skarbowe,
  • fundusze inwestycyjne pieniężne czy papierów dłużnych,
  • programy oszczędnościowe oferowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe (IKE lub IKZE).

W regularnym oszczędzaniu na przyszłość dziecka obecnie mogą pomóc różnego rodzaju plany proponowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe czy banki. Przy ich okazji należy jednak pamiętać, że wymagają od ich posiadacza systematyczności w dokonywaniu wpłat, czyli rodzic wyzbywa się swobody jaką daje konto oszczędnościowe.

Jak najlepiej oszczędzać pieniądze dla dziecka? Wybór formy zależy od efektów jakie rodzic chce osiągnąć. Jednak należy pamiętać, że każdy program można stworzyć samodzielnie. Wystarczy założyć, że co miesiąc zostanie przelana określona kwota na założone subkonto czy konto oszczędnościowe da dziecka. Czasem najprostsze rozwiązania przynoszą najlepszy efekt. Jedno jest pewne, systematyczne oszczędzanie dla dziecka jest dobrym pomysłem, bez względu na to czy pieniądze będą leżały na rachunku oszczędnościowym, lokacie czy będą pracowały w ramach funduszy inwestycyjnych lub bardziej agresywnych formach inwestowania.

Zobacz też: Jakie wybrać konto studenckie?


2020-09-16

Płatność kartą przez Internet. Jak płacić kartą przez Internet?

Znajdujące się w naszym portfelu karty płatnicze pozwalają nie tylko na regulowanie płatności w sklepach stacjonarnych. Płatność kartą przez Internet jest prosta i bezpieczna, daje przy tym dodatkowe korzyści.

2020-07-01

Oszczędzanie wody się opłaca. Jak oszczędzać wodę?

Skuteczne oszczędzanie dotyczy nie tylko pieniędzy, które wędrują na nasze konto. Ważne są również zasoby, z których korzystamy. Oszczędzanie wody to nie tylko pozytywny wpływ na otaczające nas środowisko, ale również zawartość portfela.

2020-06-09

Curve: jak dziala karta Curve i jak ją zdobyć?

Posiadanie wielu kart płatniczych daje więcej możliwości, z drugiej strony oznacza dodatkowe problemy. Zarządzanie plastikami i zapewnienie im bezpieczeństwa jest wówczas zdecydowanie trudniejsze. Z pomocą przychodzi jednak karta Curve.

Rachunek oszczędnościowy - czym jest? Rodzaje ofert

Pomnażanie pieniędzy i swoboda dokonywania wpłat i wypłat bez utraty naliczonych odsetek – to główne cechy konta oszczędnościowego. Rachunki oszczędnościowe łączą zatem walory standardowych kont osobistych oraz lokat terminowych.

Konto oszczędnościowe ranking - jakie wybrać konto oszczędnościowe?

Najlepsze konta oszczędnościowe oferują oprocentowanie zbliżone do lokat terminowych. Konto oszczędnościowe ma jednak tę zaletę, że można wycofać z niego pieniądze w dowolnej chwili nie tracąc odsetek. Aktualne oprocentowanie znajdziecie zawsze w rankingu kont oszczędnościowych.

Konto oszczędnościowe dla dziecka - inwestycja w jego przyszłość

Odpowiedzialni rodzice troszczą się o finansową przyszłość swojej pociechy. Doskonałym pomysłem jest założenie konta oszczędnościowego dla dziecka, które pozwoli uzbierać kapitał na przyszłość.

Jak złożyć i napisać reklamację w banku?

Reklamacja w banku jest tak samo możliwa jak reklamacja u każdego innego sprzedawcy. Podpowiadamy, jakie kroki należy podjąć, aby ją złożyć.