Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Ci, którzy już posiadają konto bankowe wiedzą doskonale, że w 100% darmowe konta praktycznie nie istnieją. Banki dawniej oferowały możliwość prowadzenia darmowego rachunku po spełnieniu określonych w regulaminie warunków, a w tej chwili nie płacimy do określonego momentu. Dlaczego więc tak wiele firm reklamuje swoje oferty jako konto darmowe? Co warto wiedzieć na ten temat?

Posiadanie własnego konta w banku przestało być już luksusem. W tej chwili jest czymś jak najbardziej normalnym i większość osób posiada osobiste rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe. To właśnie na nie trafia pensja i to właśnie przy ich pomocy opłaca się wszystkie zobowiązania. Do tego dochodzi możliwość korzystania z karty bankowej, która pozwala nie tylko wygodnie wybierać fundusze z bankomatów czy płacić za zakupy w sklepach, ale też na bieżąco monitorować stan konta.

Darmowe konto bankowe - czy na pewno jest bezpłatne? Darmowe konto bankowe - czy na pewno jest bezpłatne? (YAY Foto)

Darmowe konto bankowe?

W życie weszła z trudem przeforsowana przez Unię Europejską ustawa, zgodnie z którą prowadzenie podstawowego rachunku bankowego jest już całkowicie darmowe. Do tej pory bank naliczał sobie opłaty za prowadzenie konta, które miały różną wysokość - wszystko uzależnione było od umowy. Konto było darmowe, gdy spełniło się określone warunki, na przykład w ciągu danego miesiąca rozliczeniowego 5 razy zapłaciło kartą w sklepie albo wykonało 3 przelewy. Warunki te były dokładnie zapisane w umowie, więc właściciel konta wiedział co zrobić, by opłata nie była pobierana - zdarzało się jednak, że o tym zapomniał i trzeba było uiszczać opłatę. Bywało i tak, że konta z góry nie były darmowe - trzeba było więc płacić systematycznie kilka czy kilkanaście złotych za prowadzenie rachunku bankowego. To jednak wyraźnie odstraszało kolejnych klientów - w końcu oznaczało straty. W tej chwili nowe rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe są darmowe, co jest zastrzeżone ustawą. Od sierpnia 2018 roku każdy bank w Polsce ma obowiązek prowadzić swoim klientom podstawowe rachunki płatnicze. Taki obowiązek wprowadza art. 59ia ustawy o usługach płatniczych.

Tylko podstawowy rachunek

Jeśli ktoś posiada więcej niż jedno konto w banku, może nawet nie wiedzieć, że w tej chwili warto zrezygnować ze wszystkich prócz jednego. To właśnie podstawowy rachunek bankowy jest bowiem objęty ustawą i to właśnie za jego prowadzenie nic nie zapłacimy.

Warto jednak wiedzieć, że ustawa definiuje dokładnie, co umożliwia taki rachunek - a ma on ograniczoną funkcjonalność. Możliwe jest dzięki niemu dokonywanie wpłat środków pieniężnych na rachunek, dokonywanie wypłat gotówki z rachunku na terytorium któregokolwiek państwa członkowskiego, w bankomacie lub w placówce dostawcy, albo przy użyciu terminala płatniczego, a także wykonywanie na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej transakcji płatniczych, w tym tych rozliczanych przez dostawcę transakcji płatniczych, w których używa się karty płatniczej i które powodują przekroczenie środków zgromadzonych na rachunku, a zatem są jednoznaczne z zaciąganiem kredytu.

Konto bankowe - za co zapłacimy?

Z uwagi na fakt, że zakładanie kont w niektórych bankach bywało jednoznaczne ze spełnianiem dodatkowych warunków - na przykład otwarciem lokaty czy koniecznością wpłacania co najmniej określonej kwoty na konto w każdym miesiącu - ustawa ogranicza podobne praktyki. Konto bankowe jest zakładane bez dodatkowych warunków i jest kontem darmowym, czyli nie płacimy za jego prowadzenie. Nie oznacza to jednak, że konto jest w 100% darmowe, gdyż na przykład wykonanie 5 transakcji elektronicznych będzie bezpłatne, ale już za kolejne banki pobiorą opłaty. A ponieważ sporo straciły na nowej ustawie, opłaty te są wyższe niż miało to miejsce wcześniej. Warto więc dokładnie przeczytać umowę, by tym razem nie przekraczać dostępnego, ustalonego limitu - o ile nie jest to oczywiście konieczne.

Płatne są też między innymi przelewy ekspresowe, przelewy SEPA czy korzystanie z obcych bankomatów, jeśli robiliśmy to zbyt często. Jak to więc i wcześniej było, konto jest całkowicie darmowe, ale pod pewnymi warunkami. Tyle tylko, że warunki się zmieniły i że z kolei będziemy się ograniczać co do pewnych czynności.

Konto bankowe - co jest darmowe?

W tym miejscu warto jeszcze jasno określić co jest bezwarunkowo darmowe po wejściu w życie ustawy. Przede wszystkim darmowe jest samo prowadzenie konta bankowego oraz obsługa karty debetowej. Nie płacimy też za pierwszych 5 transakcji płatniczych (przelewów), 5 transakcji w bankomatach i wpłatomatach obcych, to znaczy tych, które należą do innego banku, a nie tego, w jakim założony jest podstawowy rachunek bankowy. Na szczęście w tej chwili wszystko jest bardzo dobrze rozpisane w ofertach poszczególnych banków i nadal tworzone są pomocne rankingi, dzięki którym nowi klienci wiedzą jakie konta są najbardziej opłacalne i dlaczego.

Sprawdzając podobne wiadomości online można szybko znaleźć najlepszą ofertę, porównać ją z innymi i zapoznać się ze wszystkimi zasadami, jakie ustalił bank - tak jak to bywało wcześniej. 

Ikona informacji Najnowsze poradniki finansowe:

2020-10-29

Konto dla młodych, dla studenta 2020 [RANKING]

Tanie konto bankowe dla młodych - bez opłat za rachunek, kartę, z darmowymi przelewami. Który bank ma najlepsze konto studenckie? Porównanie ROR-ów - Bankier.pl

2020-10-28

Konto dla dziecka 2020 [RANKING]

Jakie konto bankowe dla dziecka? W którym banku otworzyć pierwsze konto bankowe dla nieletnich? Jak dziecko może korzystać z konta? Oferty banków - Bankier.pl

2020-10-09

Blogi finansowe, które warto czytać. Bankier Smart poleca

Zarządzanie własnymi finansami to trudne zadanie. Dlatego warto być na bieżąco i wzbogacać swoją wiedzę. Znakomitym (i darmowym) sposobem okaże się lektura blogów finansowych.

E-wallet. Jak korzystać z wirtualnego portfela?

Nowoczesne usługi finansowe oferują nam wiele narzędzi, pozwalających na efektywne i bezpieczne korzystanie z możliwości oferowanych przez banki. Jednym z nich jest e-wallet, czyli portfel elektroniczny.

Prawa konsumenta: jakie prawa daje ustawa o prawach konsumenta?

Niezależnie od wykonywanego zawodu czy stanowiska każdy z nas jest również konsumentem. Wcielamy się w tę rolę niemal każdego dnia. Warto poznać więc prawa konsumenta i regulujące je przepisy. Także w odniesieniu do usług finansowych.

Czek BLIK: jak działają czeki BLIK i jak z nich korzystać?

System BLIK zrewolucjonizował polską bankowość. Dla wielu z nas stał się niemal podstawowym narzędziem. Jednocześnie nie każdy dwie, czym są czeki BLIK i jak z nich korzystać.

Jak założyć profil zaufany?

Już na samą myśl o konieczności załatwienia jakiejś sprawy w urzędzie, wiele osób zaczyna się denerwować. Dobrym rozwiązaniem okaże się skorzystanie z profilu zaufanego.