Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!

Ci, którzy już posiadają konto bankowe wiedzą doskonale, że w 100% darmowe konta praktycznie nie istnieją. Banki dawniej oferowały możliwość prowadzenia darmowego rachunku po spełnieniu określonych w regulaminie warunków, a w tej chwili nie płacimy do określonego momentu. Dlaczego więc tak wiele firm reklamuje swoje oferty jako konto darmowe? Co warto wiedzieć na ten temat?

Posiadanie własnego konta w banku przestało być już luksusem. W tej chwili jest czymś jak najbardziej normalnym i większość osób posiada osobiste rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe. To właśnie na nie trafia pensja i to właśnie przy ich pomocy opłaca się wszystkie zobowiązania. Do tego dochodzi możliwość korzystania z karty bankowej, która pozwala nie tylko wygodnie wybierać fundusze z bankomatów czy płacić za zakupy w sklepach, ale też na bieżąco monitorować stan konta.

Darmowe konto bankowe - czy na pewno jest bezpłatne? Darmowe konto bankowe - czy na pewno jest bezpłatne? (YAY Foto)

Darmowe konto bankowe?

W życie weszła z trudem przeforsowana przez Unię Europejską ustawa, zgodnie z którą prowadzenie podstawowego rachunku bankowego jest już całkowicie darmowe. Do tej pory bank naliczał sobie opłaty za prowadzenie konta, które miały różną wysokość - wszystko uzależnione było od umowy. Konto było darmowe, gdy spełniło się określone warunki, na przykład w ciągu danego miesiąca rozliczeniowego 5 razy zapłaciło kartą w sklepie albo wykonało 3 przelewy. Warunki te były dokładnie zapisane w umowie, więc właściciel konta wiedział co zrobić, by opłata nie była pobierana - zdarzało się jednak, że o tym zapomniał i trzeba było uiszczać opłatę. Bywało i tak, że konta z góry nie były darmowe - trzeba było więc płacić systematycznie kilka czy kilkanaście złotych za prowadzenie rachunku bankowego. To jednak wyraźnie odstraszało kolejnych klientów - w końcu oznaczało straty. W tej chwili nowe rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe są darmowe, co jest zastrzeżone ustawą. Od sierpnia 2018 roku każdy bank w Polsce ma obowiązek prowadzić swoim klientom podstawowe rachunki płatnicze. Taki obowiązek wprowadza art. 59ia ustawy o usługach płatniczych.

Tylko podstawowy rachunek

Jeśli ktoś posiada więcej niż jedno konto w banku, może nawet nie wiedzieć, że w tej chwili warto zrezygnować ze wszystkich prócz jednego. To właśnie podstawowy rachunek bankowy jest bowiem objęty ustawą i to właśnie za jego prowadzenie nic nie zapłacimy.

Warto jednak wiedzieć, że ustawa definiuje dokładnie, co umożliwia taki rachunek - a ma on ograniczoną funkcjonalność. Możliwe jest dzięki niemu dokonywanie wpłat środków pieniężnych na rachunek, dokonywanie wypłat gotówki z rachunku na terytorium któregokolwiek państwa członkowskiego, w bankomacie lub w placówce dostawcy, albo przy użyciu terminala płatniczego, a także wykonywanie na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej transakcji płatniczych, w tym tych rozliczanych przez dostawcę transakcji płatniczych, w których używa się karty płatniczej i które powodują przekroczenie środków zgromadzonych na rachunku, a zatem są jednoznaczne z zaciąganiem kredytu.

Konto bankowe - za co zapłacimy?

Z uwagi na fakt, że zakładanie kont w niektórych bankach bywało jednoznaczne ze spełnianiem dodatkowych warunków - na przykład otwarciem lokaty czy koniecznością wpłacania co najmniej określonej kwoty na konto w każdym miesiącu - ustawa ogranicza podobne praktyki. Konto bankowe jest zakładane bez dodatkowych warunków i jest kontem darmowym, czyli nie płacimy za jego prowadzenie. Nie oznacza to jednak, że konto jest w 100% darmowe, gdyż na przykład wykonanie 5 transakcji elektronicznych będzie bezpłatne, ale już za kolejne banki pobiorą opłaty. A ponieważ sporo straciły na nowej ustawie, opłaty te są wyższe niż miało to miejsce wcześniej. Warto więc dokładnie przeczytać umowę, by tym razem nie przekraczać dostępnego, ustalonego limitu - o ile nie jest to oczywiście konieczne.

Płatne są też między innymi przelewy ekspresowe, przelewy SEPA czy korzystanie z obcych bankomatów, jeśli robiliśmy to zbyt często. Jak to więc i wcześniej było, konto jest całkowicie darmowe, ale pod pewnymi warunkami. Tyle tylko, że warunki się zmieniły i że z kolei będziemy się ograniczać co do pewnych czynności.

Konto bankowe - co jest darmowe?

W tym miejscu warto jeszcze jasno określić co jest bezwarunkowo darmowe po wejściu w życie ustawy. Przede wszystkim darmowe jest samo prowadzenie konta bankowego oraz obsługa karty debetowej. Nie płacimy też za pierwszych 5 transakcji płatniczych (przelewów), 5 transakcji w bankomatach i wpłatomatach obcych, to znaczy tych, które należą do innego banku, a nie tego, w jakim założony jest podstawowy rachunek bankowy. Na szczęście w tej chwili wszystko jest bardzo dobrze rozpisane w ofertach poszczególnych banków i nadal tworzone są pomocne rankingi, dzięki którym nowi klienci wiedzą jakie konta są najbardziej opłacalne i dlaczego.

Sprawdzając podobne wiadomości online można szybko znaleźć najlepszą ofertę, porównać ją z innymi i zapoznać się ze wszystkimi zasadami, jakie ustalił bank - tak jak to bywało wcześniej. 

Skorzystaj z pomocy eksperta

2019-06-06

Ograniczenia karty EKUZ w krajach Unii Europejskiej. Uważaj na haczyki

Już w momencie planowania podróży warto pomyśleć o bezpieczeństwie. Karta EKUZ może być dobrym rozwiązaniem w momencie, gdy ulegniemy wypadkowi i będziemy musieli skorzystać z pomocy medycznej. Czy to jednak wystarczy, aby nie wrócić z wakacji z dodatkowymi kosztami? Sprawdzamy.

2019-05-23

Jak założyć bezpiecznie konto bankowe przez internet?

Obecnie klienci mają możliwość nie tylko korzystania z bankowości internetowej, ale również zlożenia wniosku o konto przez internet.

2019-05-19

Jak wyczyścić raport BIK?

Informacje znajdujące się w bazie BIK są ważne z perspektywy każdej instytucji finansowej, a zwłaszcza banku, która musi zdecydować czy klient starający się o kredyt jest godny zaufania. To właśnie raport BIK może zdecydować o tym czy otrzymamy wsparcie finansowe o jakie wnioskujemy. Dlatego też, jeśli znajdują się w nim informacje, które przedstawiają nas w nie najlepszym świetle, zaczynamy się zastanawiać jak wyczyścić taki raport i czy w ogóle jest to możliwe?

Konto dla studenta - jakie jest najlepsze konto bankowe dla studenta?

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów rachunków bankowych. Jednym z nich jest konto dla studenta, dedykowane najczęściej osobom między 18 a 26 rokiem życia. Czym się charakteryzuje oraz jak wybrać najlepsze? Podpowiadamy.

Numer konta bankowego - gdzie jest, ile ma cyfr?

Numer konta bankowego składa się z 26 cyfr, które zapisywane są według pewnego schematu. Możemy z nich odczytać, w jakim banku dany rachunek jest prowadzony oraz sprawdzić, czy konto bankowe, na które chcemy przelać pieniądze, jest prawidłowe.

Przelew na telefon - jak działa? Sposoby korzystania, BLIK

Obecnie powstaje wiele innowacji w dziedzinie realizowania przelewów. Mają one na celu dopasowanie jeszcze bardziej oferty banków do oczekiwań Klientów. Nowością jest przelew na telefon. Sprawdź, jak go zrealizować

Jak sprawdzić właściciela konta bankowego? Sposoby

Wysłanie przelewu na zły rachunek rozliczeniowy to w zasadzie błąd społeczny, który każdemu kiedyś się przydarzył. Wówczas pojawia się problem, jak sprawdzić właściciela konta bankowego? Jest na to kilka sposobów, warto sprawdzić je.

Ikona informacji
poradniki