Oksford najlepszym uniwersytetem na świecie. Polskie uczelnie poza pierwszą pięćsetką

Wielka Brytania dała Stanom Zjednoczonym prztyczka w nos – rozpisywały się media po ogłoszeniu rankingu najlepszych uniwersytetów na świecie. Oxford zepchnął w nim z podium kalifornijską uczelnię.

W dwunastej edycji zestawienia „World University Ranking” cztery z dziesięciu najlepszych uczelni wyższych na świecie to szkoły europejskie (trzy brytyjskie i jedna szwajcarska). Pozostałych sześć jest zlokalizowane w Stanach Zjednoczonych.

(YAY Foto)

Najlepsze uczelnie są w Anglii i Stanach

Układając ranking, porównywano ofertę 980 uczelni wyższych z całego świata. Ostateczny układ sił na liście ma odzwierciedlać stopień, w jakim poszczególne jednostki wypełniają swoją podstawową misję. Żeby to ocenić, brano pod uwagę takie kryteria, jak nauczanie, badania naukowe, perspektywę międzynarodową i transfer wiedzy.

W finalnym łącznym zestawieniu wygrał Uniwersytet Oksfordzki, deklasując poprzedniego lidera – Uniwersytet Kalifornijski. W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze dwie brytyjskie uczelnie: Uniwersytet w Cambridge zajął 4., a Imperial College London 8. pozycję. Oprócz tego do najlepszej dziesiątki trafiła jeszcze tylko jedna europejska szkoła wyższa – ETH w Zurychu.

Pozostałe miejsca na czele wypełniły uczelnie amerykańskie, poza przytoczonym już wiceliderem, kolejno: Uniwersytet Stanforda, Uniwersytet Harvarda, MIT, Uniwersytet w Princeton, Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley i Uniwersytet w Chicago.

10 najlepszych uczelni na świecie

Lp.

Uczelnia

Kraj

1.

Uniwersytet Oksfordzki

Wielka Brytania

2.

Uniwersytet Kalifornijski

Stany Zjednoczone

3.

Uniwersytet Stanforda

Stany Zjednoczone

4.

Uniwersytet w Cambridge

Wielka Brytania

5.

Uniwersytet Harvarda

Stany Zjednoczone

6.

Instytut Technologii W Massachusetts (MIT)

Stany Zjednoczone

7.

Uniwersytet w Princeton

Stany Zjednoczone

8.

Imperial College London

Wielka Brytania

9.

Politechnika Federalna (ETH) w Zurychu

Szwajcaria

=10.

Uniwersytet Kalifornijski

Stany Zjednoczone

=10.

Uniwersytet w Chicago

Stany Zjednoczone

Źródło: World University Rankings 2016-2017

Polskie uczelnie daleko w rankingu najlepszych

W zestawieniu pojawiło się też kilka polskich uczelni, jednak ze względu na odległe pozycje, podano jedynie przedział, w jakim się mieszczą, a nie dokładne miejsce w rankingu. Tym sposobem wiadomo, że ocenione najwyżej spośród polskich ośrodków akademickich Uniwersytet Warszawski i Politechnika Warszawska znalazły się pomiędzy 501 a 600 miejscem. Krakowskie Akademia Górniczo-Hutnicza i Uniwersytet Jagielloński znalazły się w gronie uczelni notowanych pomiędzy 601 a 800. pozycją w rankingu.

Na jeszcze odleglejszych pozycjach (800+) uplasowały się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Malwina Wrotniak-Chałada

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~Tomeczek_888

A czemu nie ma w czołówce uniwersytetu z Damaszku i politechniki z Kabulu? Ponoć stamtąd pochodzą najlepsi specjaliści którzy niedawno przybyli do Niemiec.

! Odpowiedz
6 3 ~professorrro

Polskie nie są takie złe ile technologicznie nie doinwestowane i mało wypromowane na świecie

! Odpowiedz
5 6 ~crocodillo

Na polskich uczelnich to wiekszosc roznaj masci naukowcow kazdy dzien miedzy wykladami spedza na e mailu prywtnym, facebooku czy innym portalu , gazecie internetowej.
Wystarczy popatrzec na smietanke czyli na Gowina, Pawlowicz, Glinskiego , ojciec Tadeusz a bedziecie miec Panstwo poglad na nauczanie w PL.
Zdolna i kreatywna osoba blyskawicznie zostawia grajdol i idzie do przemyslu.
Polska jednak ma czym sie szczycic, jesli o wykszkalacenie klerykow w ilosciach nie znanych w innych krancach swiata

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 5 ~StanRS

Oczywiście że Oxford najlepszą uczelnią na świecie. Skończył ją Dyzma i Sikorski.

! Odpowiedz
5 16 ~xyz

Uczelnie w Polsce to przechowalnie różnej maści nieudaczników życiowych o komunistyczno-żydowskim rodowodzie, SB-ków, ich współpracowników oraz ich rodzin. W takich tworach żerujących na majątku narodowym nigdy nie będzie naukowości tylko układ

! Odpowiedz
0 2 ~Panicz

Jestem waszym panem, od dzisiaj wszyscy musicie mnie słuchać!

! Odpowiedz
3 13 ~owner

Nie skończyłem topowej uczelni, byłem przeciętnym uczniem, nie pracuję w korpo, zarabiam 20-30k miesięcznie na własnym biznesie zbudowanym od zera, dobranoc.

! Odpowiedz
6 6 ~Jan

A to my mamy jakieś uczelnie?
Jak ktokolwiek wie cokolwiek o jakiejś polskiej uczelni w której rektorem nie jest absolwent marksizmu-lesbianizmu to bardzo proszę o info. Tylko proszę nie wspominać o KUL bo tam od tego roku mamy wydział gender.

! Odpowiedz
0 7 ~Adamek

1. o ktorych uniwerkach Kalifornijskich mowa ;) bo tam jest ich tyle, ze mozna zgadywac co najwyzej... Berkeley, Davis, San Diego, San Jose, Santa Barbara, jakies inne?

2. w Polsce ludziom nauki sie nie placilo ani dalej nie placi (poza wyjatkami ktorym sie udalo albo zrobic dobry biznes (wyjaktki) albo maja znajomosci i sie gdzies ustawili i doja dotacje). Niestety, nie docenia sie dobrych ludzi. Wiec albo musza dymac za 5 osob za przyslowiowe 1200, albo w koncu olewaja to i ida do biznesu lub zakladaja wlasne firmy, albo... jada za granice. Wszystkie te topowe uczelnie w swoich topowych wydzialach i kadrach maja calkiem pokazne grona polakow. Ci polacy czesto sa kluczowymi ludzmi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 7 ~polski_inzynier

Hmm, Jeżeli z polskimi uczelniami tak słabo , to czemu tak chętnie zatrudniają polskich inżynierów na całym świecie (jedna wielka manipulacja żeby zapewnić napływ zachodnim płatnym uczelniom)
i tyle.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.