Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Skorzystaj z pomocy eksperta
Sponsorowane
Lokata Facto

Oprocentowanie
do 1,6%
Kwota
od 5000 zł
Okres
od 3. do 60. miesięcy
Lokata Facto szczegóły
  • 1. miejsce w rankingu lokat Bankier.pl
  • Sprawdź, ile zyskasz dzięki lokatom Facto
  • Brak maksymalnego limitu dla pojedynczej lokaty
Brak wyników
Niestety nie znaleziono produktów

Spróbuj zmienić kryteria wyszukiwania lub sprawdź oferty promocyjne

Ikona smutnej miny


Depozyty długoterminowe, jak można z czystym sumieniem traktować lokaty 12-miesięczne, mogą być pożądanym rozwiązaniem dla klientów, którzy mają pewność, że wpłacone środki nie będą im potrzebne w niedalekiej przyszłości. Nie tylko oni będą mogli znaleźć coś dla siebie. W przypadku dłuższych okresów zapadalności zyskują na popularności lokaty progresywne lub z możliwością przedterminowego zerwania bez utraty całości odsetek.

Biorąc pod uwagę maksymalną stawkę procentową, lokaty 12-miesięczne są z reguły niżej oprocentowane niż krótsze odpowiedniki. Stawki na depozytach miesięcznych lub kwartalnych windowane są przez promocje lokat dostępne po spełnieniu dodatkowych warunków. Natomiast klienci, których interesuje lokata bez warunków (np. lokata bez konta), mogą otrzymać ofertę znacznie bardziej korzystną, jeśli zdecydują się na dłuższą współpracę z bankiem.

Lokaty roczne na kwotę 30 000 zł Lokaty roczne na kwotę 30 000 zł (fot. Grzegorz Kawecki / Puls Biznesu)

Lokata na 30 000 zł na 1 rok – jakie oprocentowanie i odsetki

Lokaty 12-miesięczne to z reguły depozyty ze stałą stawką procentową. Ich plusem jest nie tylko znajomość zysku na długo przed zakończeniem okresu trwania depozytu, ale również ochrona przed spadkiem stóp procentowych. Podpisując z klientem umowę na lokatę ze stałym oprocentowaniem, bank zobowiązuje się do wypłacenia odsetek w określonej wysokość bez względu na sytuację na rynku. Ma to tym większe znacznie im dłużej trwa lokata.

Promocyjna stawka na lokacie rocznej nie należy do częstych widoków. Banki niechętnie deklarują wypłatę wysokich odsetek na tak długi termin. W ciągu ostatniego roku maksymalna stawka dostępna na lokatach na 1 rok wynosiła około 3 proc. w skali roku. Plusem natomiast jest fakt, że wśród nielicznych ofert z wyższą oprocentowaniem kwota maksymalna lokaty jest znacznie wyższa niż 10 000 zł. Dla analizowanej lokaty na 30 000 zł zysk może wynieść:

  • 729 zł odsetek – lokata 12-miesięczna na 3,00 proc.
  • 486 zł odsetek – lokata 12-miesięczna na 2,00 proc.
  • 243 zł odsetek – lokata 12-miesięczna na 1,00 proc.

Klienci, którzy nie są pewni, czy zdołają utrzymać środki na tak długi okres, mogą skorzystać z jednej z lokat progresywnych. Lokaty progresywne czy inaczej lokaty dynamiczne to rodzaj depozytu, który pozwoli na zakończenie współpracy z bankiem przed terminem bez utraty wszystkich środków. Z reguły wygląda to tak, że bank dzieli depozyt na kilka mniejszych okresów (zwykle miesiąc lub kwartał). Dla każdego z nich ustalana jest osobna stawka procentowa, która jest zwykle niższa niż średnie oprocentowanie. W razie wypłaty środków wcześniej bank zastosuje odpowiednią stawkę, biorąc pod uwagę jedynie okres przez który środki faktycznie były na rachunku przez niego prowadzonym.

Lokata na 30 000 zł na 1 rok – w którym banku wybrać?

Brak wielu promocji powoduje, że oprocentowanie na lokatach rocznych jest do siebie zbliżone, co może utrudnić wybór jednej oferty. Nie oznacza to, że wszystkie lokaty na ten okres to depozyty bez tak zwanych haczyków. Przyznać jednak należy, że warunki dodatkowe stosowane w ich przypadku są znacznie mniej skomplikowane. Najczęstszy z nich to wymóg posiadania konta osobistego. W tej sytuacji warto dokładnie przeanalizować warunki cenowe rachunku bankowego. Szczególną uwagę należy zwrócić na opłaty stosowane przez bank. Najbardziej pożądane będą darmowe konta bankowe, które oferują bezpłatną kartę bankową. Posługujący się gotówką powinni zajrzeć na miejsce w cenniku, które obejmuje opłaty za wypłaty z bankomatów. Inne czynniki, które mogą wpłynąć na wybór konta osobistego oraz samego banku to możliwość dokonywania płatności smartfonem, funkcje aplikacji mobilnej czy stosowane przez bank promocje bankowe.


2020-05-15

Inflacja: jak inflacja w Polsce wpływa na Twój portfel?

Część terminów używanych przez ekonomistów wydaje nam się obca lub wręcz kompletnie nieprzydatna. Inaczej jest z inflacją, która w znaczącym stopniu wpływa na nasze codzienne życie.

2020-03-02

Jak oszczędzać pieniądze? Sposoby na regularne oszczędzanie

Oszczędzanie to coś, co już dziś może zacząć praktycznie każdy. Dowiedz się, jak zacząć oszczędzać, i poznaj sprawdzone sposoby, które ci to ułatwią!

2020-02-03

BFG. Co daje Bankowy Fundusz Gwarancyjny?

Wiele osób obawia się o to, co stanie się z ich środkami w przypadku bankructwa banku. Pieniędzy nie należy jednak składować w skarpecie – o bezpieczeństwo dba Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Lokaty internetowe - z kontem i bez konta. Oferty lokat online

Lokaty internetowe dostępne są w dwóch wariantach – z kontem osobistym i bez konta. Osoby, które zdecydują się założyć lokatę internetową z kontem, mogą liczyć na nieco lepsze oprocentowanie depozytu.

Jak złożyć i napisać reklamację w banku?

Reklamacja w banku jest tak samo możliwa jak reklamacja u każdego innego sprzedawcy. Podpowiadamy, jakie kroki należy podjąć, aby ją złożyć. 

Lokaty długoterminowe - rodzaje i oferty banków lokat

Lokaty długoterminowe to depozyty, których okres zapadalności jest dłuższy niż rok. Większość banków oferuje lokaty długoterminowe na okres 12, 24 i 36 miesięcy, ale można spotkać oferty nawet na 48 czy 60 miesięcy.

Lokata odnawialna - czym jest? Różnice z nieodnawialną

W momencie zakładania lokaty, bank zapyta nas czy chcemy by nasza lokata odnowiła się automatycznie czy nie. Jeśli wybierzemy lokatę odnawialną, po jej wygaśnięciu, bank założy kolejny depozyt. Z kolei lokata nieodnawialna wróci od razu na nasze konto.