Autorzy Bankier.pl

redaktor Bankier.pl

Adam Torchała

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

WIG20: jaki początek roku, taki cały rok WIG20: jaki początek roku, taki cały rok

Noworoczne powiedzenie mówi: "jaki Nowy Rok, taki cały rok". W życiu sprawdza się ono raczej rzadko, nieco inaczej jest na giełdach, gdzie skuteczność tego przysłowia jest zaskakująco wysoka. Szczególnie, gdy rok rozpoczyna się czerwienią... Czytaj dalej

Najgorszy giełdowy początek roku w historii. Mocne spadki Najgorszy giełdowy początek roku w historii. Mocne spadki

Giełdy przywitały nowy rok mocnymi spadkami. Czerwona fala miała początek w Chinach, następnie przelała się przez Europę, by po południu dotrzeć do Ameryki.  Czytaj dalej

Ranking spółek Bankier.pl - grudzień 2015 Ranking spółek Bankier.pl - grudzień 2015

Najpopularniejszą spółką wśród użytkowników Bankier.pl ponownie okazał się KGHM. Pod koniec roku swoją pozycję odbudował CD Projekt, a do dziesiątki niespodziewanie wskoczył Boruta z rynku NewConnect. Czytaj dalej

Hawe złożyło wniosek o upadłość układową Hawe złożyło wniosek o upadłość układową

Do X Wydziału Gospodarczego ds. Upadłościowych i Naprawczych warszawskiego Sądu Rejonowego wpłynął wniosek o upadłość układową Hawe SA. Czytaj dalej

GUS: stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 9,6% GUS: stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 9,6%

Stopa bezrobocia pod koniec października wyniosła 9,6% - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Dane te okazały się minimalnie lepsze niż odczyt podany wcześniej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, który wskazywał bezrobocie... Czytaj dalej

Benzyna w USA najtańsza od sześciu lat Benzyna w USA najtańsza od sześciu lat

Tuż przed świętami średnia cena benzyny na stacjach w Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy od przeszło sześciu lat spadła poniżej 2 dolarów za galon. Oznacza to, że amerykanie za litr paliwa płacą obecnie poniżej 53 centów. Czytaj dalej

WIG20 przedłuża serię. Rząd miesza w podatkach WIG20 przedłuża serię. Rząd miesza w podatkach

WIG20 ponownie zakończył sesję ponad kreską, dziś jego notowania poszły w górę o 0,4%. Podobny wynik osiągnął WIG. Czytaj dalej

Ile byłby wart KGHM bez podatku? Ile byłby wart KGHM bez podatku?

KGHM w ostatnich miesiącach notowany jest na poziomach nieobserwowanych od sześciu lat. Ciąży mu nie tylko cena miedzi, ale także podatek, który płaci od 2012. Bez tej daniny wartość akcji kombinatu mogłaby skoczyć do 112 zł. Czytaj dalej

KRRiT chce od nas 2,7 mld zł na media publiczne. Tylko po co? KRRiT chce od nas 2,7 mld zł na media publiczne. Tylko po co?

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ogłosiła propozycje zmian w systemie abonamentowym. Państwowe media potrzebują 2,69 mld zł rocznie – zapłacić ma każdy pracujący, podatek obejmie także osoby prawne. Pytanie brzmi: po co? Czytaj dalej

WIG20: Piąta wzrostowa sesja z rzędu WIG20: Piąta wzrostowa sesja z rzędu

Po wyraźnie czerwonej pierwszej części grudnia, druga (póki co) przebiega pod znakiem odrabiania strat. WIG20 zanotował dziś piątą z rzędu sesję zamkniętą wzrostem. Czytaj dalej

Wiedźmy czarowały na GPW. WIG20 w górę Wiedźmy czarowały na GPW. WIG20 w górę

Przez większość czasu wydawało się, że piątkową sesję inwestorzy będą mogli ze spokojem zaklasyfikować do grupy "nudne". Wszystko zmieniło się jednak w ostatniej godzinie handlu. Czytaj dalej

Rafako - będzie powrót w wielkim stylu? Rafako - będzie powrót w wielkim stylu?

Jeszcze trzy lata temu o Rafako mówiło się głównie w kontekście problemów finansowych spółki. Dziś powraca ona do łask, przynajmniej póki co u analityków. Czy przełoży się to na notowania spółki? Czytaj dalej

Giełdy mocno w górę po Fedzie. GPW także Giełdy mocno w górę po Fedzie. GPW także

Rynki dobrze przyjęły decyzję Fedu. Wzrosty na najważniejszych europejskich indeksach przekraczają 2%, kroku czołówce stara się dotrzymywać również WIG20. Czytaj dalej

Solidne odbicie banków. WIG20 powyżej 1800 pkt Solidne odbicie banków. WIG20 powyżej 1800 pkt

GPW, która przespała wczorajsze wzrosty, dziś starała się nadrobić stracony czas. WIG20 znalazł się w gronie najmocniej rosnących indeksów. Czytaj dalej

Spory zastrzyk gotówki dla Ursusa Spory zastrzyk gotówki dla Ursusa

We wtorek Ursus podpisał z Bankiem Pekao umowę dotyczącą wielocelowego limitu kredytowego. Producent ciągników będzie miał dzięki niej dostęp do 65 mln złotych. Czytaj dalej

Te polskie spółki powinny uważać na Fed Te polskie spółki powinny uważać na Fed

Już dzisiaj Fed podejmie decyzję dotyczącą poziomu stóp procentowych. Wybór podjęty przez Rezerwę Federalną może przełożyć się także na sytuację polskich spółek. Czytaj dalej

Mocne wzrosty w Europie. GPW też zielona, ale rozczarowała Mocne wzrosty w Europie. GPW też zielona, ale rozczarowała

Świetną sesję mają za sobą europejskie indeksy. Wzrosty nie ominęły także polskiej GPW, jednak inwestorzy znad Wisły mogą czuć pewien niedosyt. Czytaj dalej

WIG20 neutralny, lecz na "misiach" lała się krew WIG20 neutralny, lecz na "misiach" lała się krew

WIG20 pogłębił dziś sześcioletnie minima, jednak sesję udało się zakończyć przy kresce. Rolę ciężaru przejęły spółki małe i średnie, które do tej pory spisywały się relatywnie dobrze. Czytaj dalej

Gaz najtańszy od 14 lat. Ropa także na dnie Gaz najtańszy od 14 lat. Ropa także na dnie

Przeceny na rynku surowców paliwowych trwają w najlepsze. Dotyczą one nie tylko ropy naftowej, na wieloletnich minimach znajduje się cena gazu ziemnego. Czytaj dalej

Fatalna sesja na GPW. Najsłabszy tydzień od 2 lat Fatalna sesja na GPW. Najsłabszy tydzień od 2 lat

WIG20 zaliczył kolejną w tym miesiącu fatalną sesję. Jego notowania zanurkowały o 2,3% i spadły na poziomy najniższe od sześciu lat. Czytaj dalej