NBP: W II kwartale większe dochody gospodarstw domowych

W II kwartale 2016 roku realne dochody sektora gospodarstw domowych zwiększyły się o 6,1 proc. licząc rok do roku, z czego za ok. 2,5 punkta procentowego wzrostu odpowiadają wypłaty ze świadczenia "Rodzina 500+" - podał NBP w raporcie na temat sytuacji finansowej gospodarstw domowych.

NBP: W II kwartale większe dochody gospodarstw domowych
NBP: W II kwartale większe dochody gospodarstw domowych (fot. Angel_a / YAY Foto)

Przyspieszenie wzrostu dochodów nie przełożyło się jednak do tej pory na wyraźnie wyższe tempo wzrostu spożycia prywatnego GD, które w II kw. 2016 r. wyniosło 3,3 proc. r/r - dodał bank centralny.

"Ponadto, korzystna dynamika dochodów była wspierana przez wyraźny wzrost dochodów z pracy najemnej oraz nadwyżki operacyjnej brutto. Wartość dochodów obniżały natomiast szybko rosnące składki na ubezpieczenia społeczne, związane m.in. z oskładkowaniem umów cywilnoprawnych" - poinformował NBP.

"Opóźnienie części wypłat z Programu Rodzina 500+, jak i poprawiające się nastroje konsumenckie oraz dobra sytuacja na rynku pracy mogą wskazywać na przyspieszenie tendencji wzrostowych popytu konsumpcyjnego GD w następnych kwartałach" - dodał bank.

Poza tym, według raportu NBP, stopa oszczędzania kontynuowała tendencję wzrostową i w II kw. 2016 r. wyniosła 4,0 proc., za sprawą wyższych oszczędności dobrowolnych. Z kolei stan aktywów finansowych gospodarstw domowych w końcu II kwartału wyniósł 1 bln 773,7 mld zł, tj. spadł o 0,6 proc. w ujęciu kwartalnym oraz wzrósł o 3,1 proc. r/r.

"Przyczyną obniżenia się stanu posiadania aktywów były silne ujemne przeszacowania wartości, natomiast transakcje na aktywach pozostały dodatnie. Najwięcej środków lokowano w formie aktywów o względnie niskim poziomie ryzyka i dużej płynności (gotówka i depozyty krótkoterminowe), na co wskazywała już wcześniej sprawozdawczość z danych monetarnych. W dłuższej perspektywie w strukturze aktywów rośnie znaczenie aktywów nieryzykownych i płynnych kosztem aktywów ryzykownych" - czytamy w raporcie NBP.

Ponadto, według raportu, w II kwartale 2016 r. gospodarstwa domowe zwiększyły stan zobowiązań do 679,5 mld zł, przekraczając o 3,9-proc. poziom zadłużenia sprzed roku.

"Historycznie we wzroście zadłużenia gospodarstw domowych dominowały kredyty na nieruchomości. Jednakże od 2010 roku transakcje w formie kredytów konsumpcyjnych znajdują się w trendzie wzrostowym, natomiast ustabilizowały się transakcje w formie kredytów mieszkaniowych. W rezultacie od połowy 2015 roku w strukturze transakcji największy udział mają kredyty konsumpcyjne, co potwierdzają również dane za III kwartał ze statystyki monetarnej NBP. Jednocześnie obserwuje się systematyczny wzrost zainteresowania gospodarstw domowych kredytami o dłuższym terminie zapadalności" - poinformował bank centralny.

pś/ je/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~slaw

500+ dlaczego ja mam się składać komuś na alimenty?

! Odpowiedz
0 0 ~janm

"NBP: W II kwartale większe dochody gospodarstw domowych"
Nieprawda.
Na podstawie dochodów mojego gospodarstwa domowego nie mogę potwierdzić tych danych.

! Odpowiedz
1 1 ~endi

Właśnie pojawiła się inflacja , więc te dochody szybko znikną

! Odpowiedz
0 0 ~StanRS

To by musiała być inflacja taka jak na Upadlinie, kilkanaście procent. A nie jak w Polin 1-2%.

! Odpowiedz
6 2 ~Do-KODu

To w większości zasługa obecnego rządu i pani premier - polskiej Żelaznej Damy, nawet Wy z KOD-u musicie to przyznać.

! Odpowiedz
0 4 ~as

A ja myślałem że to zasługa zadłużania Państwa przez panią broszkę czyli finanasowanie wszystkiego kredytem (Mati sam powiedział że 500+ jest z kredytu). Historia ją osądzi ale myslę tez że stawianie jej obok żelaznej damy jest co najmniej nadużyciem. Poza tym nasz premier jest przecież figurantem bez własnego zdania ani poglądów - mówi to co Jarosław Krótki. W GB to MT mówiła innym co mają robić zamiast słuchać kogokolwiek.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 2 ~koreks

Pogadamy za kilka kwartalow. Na razie jestesmy na smiesznym etapie- pozytywne informacje to zasluga rzadu.Negatywne wina PO i KODu:)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne