Zarabiaj z nami | Logowanie | Newsletter | Forum | Blogi



Księgarnia

Słownik

Wpisz szukane słowo

Kredyt lombardowy:


Kredyt udzielany pod zastaw ruchomości, w tym głównie papierów wartościowych, towarów, ...

zobacz pozostałe hasła...
  Źródło: Bankier.pl, Gazeta Prawna, ngo.pl 2008-01-09 17:31

Oferta banków dla organizacji pozarządowych

Organizacje pozarządowe, choć ich budżet sięga 7 mld zł, wciąż nie są na tyle atrakcyjną grupą klientów dla banków, aby banki przygotowały dla nich specjalną ofertę produktową. Z badania przeprowadzonego przez portale NGO.pl oraz Bankier.pl wynika, że jedynie trzy banki w Polsce mają w swojej ofercie produkty skierowane wyłącznie do organizacji pozarządowych.

1. Organizacje non-profit
2. PKO BP
3. DnB Nord (dawny BISE)
4. Bank Pocztowy
5. Bank Ochrony Środowiska
6. Invest-Bank
7. BRE Bank
8. Kredyt Bank
9. Volkswagen Bank Direct
10. Podsumowanie


Z przeprowadzonego badania wynika, że zdecydowana większość banków nie posiada w swojej ofercie konkretnych rozwiązań dla or­ganizacji non-profit. Dla większości banków jest to zbyt mały i zbyt mało dochodowy segment klientów, by opłacalne było tworzenie spe­cjalnej oferty. Należy jednak podkreślić, że organizacje z III sektora mają możliwość korzystania ze standardowych usług dedykowanych małym i średnim przedsiębiorstwom. W niektórych przypadkach banki udzielają organizacjom pozarządowym odstępstw od podsta­wowych stawek opłat i prowizjioraz umożliwiają wynegocjowanie ła­godniejszych warunków.

Kliknij aby powiększyć.

Jeżeli natomiast chodzi o ofertę kredytową to niedostosowanie jej do specyfiki organizacji pozarządowych zdecydowanie ogranicza jej dostępność dla fundacji i stowarzyszeń. A to właśnie zła sytuacja fi­nansowa i trudności w pozyskiwaniu środków na finansowanie bie­żącej działalności są największymi problemami, z jakimi borykają się organizacje pozarządowe. Niestety organizacje pozarządowe, które zdecydują się na skorzystanie ze standardowej oferty, muszą speł­nić standardowe wymogi stawiane przez bank kredytobiorcy z sek­tora MSP. Krótko mówiąc - muszą posiadać zdolność kredytową i ustanowić odpowiednie zabezpieczenie kredytu. Większość ban­ków zapowiada rozwój współpracy z organizacjami pozarządowymi, wzbogacenie i dostosowanie ofert do specyfiki i potrzeb tego typu in­stytucji. Należy wspomnieć jednak, że już podczas poprzedniej edy­cji raportu część banków składała tego typu obietnice. Można od­nieść wrażenie, że deklaracje banków dotyczące rozwoju współpracy z trzecim sektorem należy traktować bardziej jako zabiegi marketin­gowe, służące wzmocnieniu własnego wizerunku, niż jako rzeczywi­stą próbę wyjścia naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom tego typu instytucji.

Kliknij aby powiększyć.

Od redakcji: Raport został opracowany na podstawie ankiet nadesła­nych z banków w okresie czerwiec-lipiec 2007 r. (dane aktualizowane 30 listopada 2007 r.). Autorzy raportu nie ponoszą odpowiedzialno­ści za jakość informacji podanych w ankietach. W raporcie zawarte zostały opisy ofert banków, które odpowiedziały na ankietę.

Michał Macierzyński, Bankier.pl
Izabela Dembicka, Ngo.pl


Komentarze do artykułu