Rozliczanie PIT za 2004 rok – krok po kroku

Od 1 stycznia 2005 roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z przewidywaniami rok 2004 będzie ostatnią szansą na skorzystanie z wielu ulg. Nie czekaj na ostatnią chwilę i już teraz sprawdź z jakiej ulgi podatkowej będziesz mógł skorzystać w rozliczeniu za rok 2004, jak dobrze wybrać formularz oraz jakie dodatkowe dokumenty powinieneś posiadać składając zeznanie podatkowe.

Wybór odpowiedniego formularza

Jeżeli:

 • nie uzyskałeś dochodów z działalności gospodarczej
  (czy działów specjalnych produkcji rolnej), oraz
 • jeżeli nie musisz doliczyć dochodów małoletnich dzieci, a zarazem
 • jeżeli uzyskałeś dochód opodatkowany na zasadach ogólnych (wg skali podatkowej) ze źródeł położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wyłącznie za pośrednictwem płatników (tzn. jeżeli  wypłacający wynagrodzenie pobrał zaliczkę na podatek) m.in. ze stosunku pracy, emerytury, renty lub zasiłku, z umowy zlecenia, o dzieło, kontraktu menedżerskiego, z praw autorskich, praw majątkowych

...to powinieneś wybrać formularz PIT-37

Jeżeli:

uzyskałeś dochody z działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych, z działów specjalnych produkcji rolnej, z najmu lub dzierżawy, oraz jeżeli uzyskałeś inne dochody bez pośrednictwa płatników, np.:

 • ze stosunku pracy z zagranicy;
 • z emerytur i rent zagranicznych;
 • z działalności wykonywanej osobiście (m.in. artystycznej, literackiej, sportowej, umów zlecenia, o dzieło, kontraktów menedżerskich) - jeżeli płatnik nie był zobowiązany do pobrania zaliczki na podatek, co występuje najczęściej przy zatrudnieniu przez podmioty zagraniczne.

...to powinieneś wybrać formularz PIT-36

Pamiętaj, że złożenia odrębnych formularzy podatkowych wymagają dochody:

 1. z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym (PIT-36L);

Wymagane dokumenty: odpowiednie formularze podatkowe, podatkowa księga przychodów i rozchodów zawierająca rozliczenie zamkniętego roku podatkowego, albo sprawozdanie finansowe, jeżeli prowadzisz pełną księgowość.

 1. z działalności gospodarczej opodatkowanej w sposób zryczałtowany (PIT-28);

Wymagane dokumenty: odpowiednie formularze podatkowe, oraz ewidencja przychodów; dowody zapłaty podatku; dowody poniesienia wydatków odliczanych od dochodu czy podatku.

 1. dochody z działalności gospodarczej opodatkowanej kartą podatkową (PIT-16A);

 1. dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych (również pożyczonych), z pochodnych instrumentów finansowych, z udziału w spółce (np. dywidenda), oraz z tytułu objęcia akcji i udziałów (PIT-38)

Wymagane dokumenty: odpowiednie formularze, informacje PIT-8c - informacja o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych, inne dowody uzyskania przychodów/dochodów.

Pobierz formularze

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,1% X 2017
PKB rdr 4,7% III kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,6% X 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 574,35 zł X 2017
Produkcja przemysłowa rdr 4,3% IX 2017

Znajdź profil

Znajdź nas na Facebooku

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl