#naBankiera: dochód pasywny po polsku - nieruchomości czy dywidendy?

główny analityk Bankier.pl

Dochód pasywny to spełnienie finansowych marzeń wielu Polaków. Sposobów na to „jak zarobić, ale się nie narobić” dostarcza zarówno giełda, jak i rynek nieruchomości. Właśnie tych obszarów dotyczą tematy, które poddajemy pod głosowanie.

Cykl #naBankiera od teraz w nowej odsłonie. Co miesiąc prezentować będziemy dwa tematy z jednego obszaru, na które głosować będzie można przez cały tydzień. Do swoich propozycji przekonywać będą członkowie redakcji Bankier.pl

W nowej edycji sondy #naBankiera w szranki staje dwóch autorów. Główny analityk Bankier.pl Krzysztof Kolany do dochodu pasywnego podejdzie od strony inwestowania w nieruchomości mieszkaniowe (także przy wsparciu kredytem). Z kolei specjalizujący się w tematyce giełdowej Adam Torchała zastanowi się nad osiągnięciem dochodu pasywnego dzięki inwestowaniu w spółki wypłacające dywidendę.

Krzysztof Kolany: Czy inwestycja w nieruchomości może zapewnić finansową niezależność? Jasne, że może. Ale raczej nie przy obecnych warunkach rynkowych w Polsce i nie bez ogromnego nakładu pracy ze strony inwestora. W moim artykule sprawdzę, jakie kryteria muszą zostać spełnione, aby włożenie gotówki w nieruchomość przyniosło należyte profity.

Adam Torchała: Nieruchomości wydają się dosyć oczywistym wyborem przy budowaniu portfela generującego dochód pasywny. Mają one jednak swoje wady (wysoki próg wejścia, niska płynność, małe możliwości dywersyfikacji), których pozbawione są inwestycje giełdowe. Czy jednak przy zmiennych humorach polskich spółek i słabości warszawskiej GPW możliwe jest zbudowanie portfela, zdolnego zapewnić nam sensowny dochód pasywny w długim terminie? Właśnie to postaram się sprawdzić w swoim tekście - dodaje Adam Torchała.

Jeżeli nie widzisz poniższego formularza do głosowania - kliknij tutaj

Głosowanie trwa przez najbliższych 7 dni, do czwartku 19 lipca. Tekst na temat, który wygra, opublikujemy pod koniec lipca. Jednocześnie zachęcamy do dzielenia się uwagami w komentarzach.

[Aktualizacja 19.07] Stosunkiem głosów 57%-43% wygrał temat Adama Torchały.

Krzysztof Kolany, Adam Torchała

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 16 lrcu8

Stopa wolna od ryzyka wynosi niewiele pow. 2%. Jeżeli te drogie apartamenty to najlepszy interes jest wybudować i sprzedać. A my rozważamy po drugiej stronie. :-)

! Odpowiedz
1 38 gk6k6k

Cześć,
temat dochodu pasywnego jest dla mnie bardzo interesujący, mam nadzieję że niezależnie od wyników głosowania artykuły pana Adama jak i Krzysztofa zostaną opublikowane, a może nawet porównane ze sobą.

Głosowanie po opublikowaniu artykułów? Dowiemy się który z redaktorów kupiił portwele czytelników Bankier.pl :)

Pozdrawiam

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 38 glos_rozsadku

Napiszcie i o tym i o tym. :)

! Odpowiedz
0 6 vicki1

Zachęcam p.Adama by nie iść na łatwiznę w budowaniu portfela powszechnie uważanego za dywidendowy [spółki duże od lat płacące dywidendę inwestujemy na najbliższe 10 lat...] - ten model jest powszechnie obowiązujący w sieci jako jedyna możliwość , wynik średnio rocznie 4-6% wzrostu + średnio 3-4% dywidenda - naprawdę nie da się to zrobić bardziej pomysłowo by wyraźnie bić wig w długim okresie i zarabiać >10% rocznie na takim portfelu?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 29 qqryk

Pińcet-plus, Mieszkanie-plus, Koryto-plus, Sutanna-plus, Patologia-plus.

! Odpowiedz
2 14 jasiek2017

Pod koniec sierpnia ruszy program + + + = -

! Odpowiedz
0 16 jasiek2017

W temacie nieruchomosci warto rozgraniczyc zysk w duzych miastach i reszcie Polski. Np w Warszawie czy Gdansku ceny sa wysokie zarowno zakupu jak i najmu ale juz w takiej Lodzi cena zakupu jest niska a zysk z najmu calkiem dobry. Do tego masa malych miast 30-50 tys mieszkancow. Tyle,ze tam nie rosna biurowce, nie ma koncertow itd co przyciaga mase ludzi.

Warto tez poswiecic chwile na to aby opisac jak np WIG i ceny nieruchomosci rosly przez ostatnie np 30 lat. I ile dywidendy daly spolki np z WIG20 a ile najem.
Jesli chcemy budowac spokoj na lata, zycie na emeryturze a takze chcemy cos zostawic dzieciom wazne jest nie to czy zarobimy przez 2 lata ale jak bedziemy zarabiac przez lat np 30-40.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 32 jasiek2017

A najlepiej byloby zrobic 2 artykuly. Jak ktos ma 30 czy 100 tys to i tak nie bedzie sie bawil w nieruchomosci bo go zwyczajnie nie stać.
Ale ktos kto ma 5 mln moze kupic 5 mieszkan oraz akcje dywidendowe.
Dlatego najlepiej byloby aby kazdy z Was dal nam cos do poczytania.

! Odpowiedz
2 3 janusz26904029 odpowiada jasiek2017

Technicznie rzecz biorąc, stać. Na przykład na kupno garażu pod wynajem.

! Odpowiedz
0 22 jiira

Fajny pomysl. Panie Torchala, byloby dobrze gdyby napisal Pan o rynkach poza Polska (NYSE, FTSE, DAX, etc.). Polscy inwestorzy musza sie otworzyc na rynki zagraniczne, polskie spolki nie daja wielu opcji dywersyfikacji w temacie dywidend (dobrze byloby napisac o REIT cay MLP).

! Odpowiedz