#naBankiera: dochód pasywny po polsku - nieruchomości czy dywidendy?

główny analityk Bankier.pl

Dochód pasywny to spełnienie finansowych marzeń wielu Polaków. Sposobów na to „jak zarobić, ale się nie narobić” dostarcza zarówno giełda, jak i rynek nieruchomości. Właśnie tych obszarów dotyczą tematy, które poddajemy pod głosowanie.

Cykl #naBankiera od teraz w nowej odsłonie. Co miesiąc prezentować będziemy dwa tematy z jednego obszaru, na które głosować będzie można przez cały tydzień. Do swoich propozycji przekonywać będą członkowie redakcji Bankier.pl

W nowej edycji sondy #naBankiera w szranki staje dwóch autorów. Główny analityk Bankier.pl Krzysztof Kolany do dochodu pasywnego podejdzie od strony inwestowania w nieruchomości mieszkaniowe (także przy wsparciu kredytem). Z kolei specjalizujący się w tematyce giełdowej Adam Torchała zastanowi się nad osiągnięciem dochodu pasywnego dzięki inwestowaniu w spółki wypłacające dywidendę.

Krzysztof Kolany: Czy inwestycja w nieruchomości może zapewnić finansową niezależność? Jasne, że może. Ale raczej nie przy obecnych warunkach rynkowych w Polsce i nie bez ogromnego nakładu pracy ze strony inwestora. W moim artykule sprawdzę, jakie kryteria muszą zostać spełnione, aby włożenie gotówki w nieruchomość przyniosło należyte profity.

Adam Torchała: Nieruchomości wydają się dosyć oczywistym wyborem przy budowaniu portfela generującego dochód pasywny. Mają one jednak swoje wady (wysoki próg wejścia, niska płynność, małe możliwości dywersyfikacji), których pozbawione są inwestycje giełdowe. Czy jednak przy zmiennych humorach polskich spółek i słabości warszawskiej GPW możliwe jest zbudowanie portfela, zdolnego zapewnić nam sensowny dochód pasywny w długim terminie? Właśnie to postaram się sprawdzić w swoim tekście - dodaje Adam Torchała.

Jeżeli nie widzisz poniższego formularza do głosowania - kliknij tutaj

Głosowanie trwa przez najbliższych 7 dni. Tekst na temat, który wygra, opublikujemy pod koniec lipca. Jednocześnie zachęcamy do dzielenia się uwagami w komentarzach.

Krzysztof Kolany, Adam Torchała

Źródło:

Przeczytaj więcej na temat: naBankiera

Wyzeruj prowizję w pożyczce online. 0% prowizji. 100% online. RRSO 17,70%
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 floryda_floryda

"Dzieła" intelektualne tych dwóch Panów będą gniotami. Już nie raz mieliśmy próbki ich talentów. Najlepsze analizy mogą przeprowadzić praktycy z danych dziedzin. Ciekawe, który z nich to ten podpisujący się nickiem heh.
A tak w ogóle to czy moralne jest bogacenie się pasywne? Nie mówię tutaj o aniołach biznesu czy ludziach starszych ale o cwaniaczkach, którym brzuchy rosną. Trzeba zakasać rękawów i samemu poprowadzić działalność biznesową. Jak się samemu odniesie sukces na wielką skalę, to potem można inwestować w innowacyjne start-upy i je przede wszystkim wspierać a nie latać i szukać okazji jak getback. Tylko cienkie bolki bez konkretnych umiejętności i wiedzy szukają możliwości pasywnego bogacenia się.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 8 saintclair

Dochód pasywny z dywidend.
Jestem na tak, ale zdecydowanie proszę wykluczyć z rankingu spółki notowane na Bananowej.
Bo tu dywidenda pojawia się i znika, vide przypadek Synthos

! Odpowiedz
0 28 dr_zweig

Niech obaj napiszą a trzeci artykuł jako porównanie i podsumowanie

! Odpowiedz
1 15 the_mind_renewed

Jak mój “taksówkarz” zaczyna o tym rozmawiać, to znaczy że trzeba się zwijać. Tak to działa !!!

! Odpowiedz
0 8 the_mind_renewed

Bo "Ryzyko wynika z niewiedzy o tym, co robisz."

! Odpowiedz
0 15 cyklotron

Proszę o jeden artykuł , ale zawierający porównanie dochodu pasywnego z rynku nieruchomości oraz z dywidend.

! Odpowiedz
0 58 doradca-praktyk

Dla dobra czytelników/inwestorów powinny się ukazać obydwa artykuły. Obydwa tematy są ważne a stawianie sprawy inwestowania jako alternatywę nieruchomości lub spółki dywidendowe jest nierozsądne. Konieczna jest przecież dywersyfikacja portfela.

! Odpowiedz
0 4 mkx

Jak można (bez ruszania się z fotela) zainwestować na SIX.

! Odpowiedz
32 9 silvio_gesell

To co jest dochodem pasywnym dla jednego jest zawsze zawsze przechwytywaniem czyjejś pracy czyli tzw. negatywnym efektem zewnętrznym innych. Dochody pasywne powinny być w 100% opodatkowane podatkami Pigou.

https://mfiles.pl/pl/index.php/Podatek_Pigou


Przykładowo wzrosty cen ziemi nie pochodzą z pracy jej właściciela, tylko z pracy okolicznej wspólnoty, która utrzymuje infrastrukturę publiczną, rozwija usługi, ponosi koszty wychowania dzieci które generują popyt na przestrzeń itd. dlatego opodatkowanie wzrostu wartości ziemi jest jedynym logicznym sposobem finansowania wydatków publicznych.

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Podatek_od_wartości_gruntu

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 19 jiira

Fajny pomysl. Panie Torchala, byloby dobrze gdyby napisal Pan o rynkach poza Polska (NYSE, FTSE, DAX, etc.). Polscy inwestorzy musza sie otworzyc na rynki zagraniczne, polskie spolki nie daja wielu opcji dywersyfikacji w temacie dywidend (dobrze byloby napisac o REIT cay MLP).

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl