REKLAMA

Straszą włamaniem na konto. Trwa atak na klientów banków

2021-02-25 12:50, akt.2021-02-25 12:55
publikacja
2021-02-25 12:50
aktualizacja
2021-02-25 12:55
fot. Ollyy / Shutterstock

Trwa masowy atak na klientów mBanku, Banku Millennium, Alior Banku, Nest Banku oraz Getin Noble Banku. Oszuści wyłudzają dane, podszywając się pod pracowników banków – straszą włamaniem na konto, wysyłają fałszywe faktury lub namawiają do rzekomych atrakcyjnych inwestycji. Zachowaj czujność, możesz stracić pieniądze.

Oszuści działają według podobnego schematu – dzwonią do ofiary, podają się za pracownika banku, a następnie mówią o rzekomych podejrzanych transakcjach na koncie lub karcie albo włamaniu na rachunek. Po zaserwowaniu takiej porcji wiadomości proszą o podanie danych do logowania lub nakłaniają do zainstalowania aplikacji, które sama je wyłudzi.

mBank – "zainwestuj w kryptowaluty"

Cyberprzestępcy podszywają się pod pracowników mBanku. Dzwonią do potencjalnych ofiar i namawiają do inwestycji w kryptowaluty. W trakcie rozmowy będą przekonywać do podania wrażliwych danych.

mBank ostrzega klientów przed atakami oszustów / Bankier.pl

"Zachowaj czujność. Oszuści pod pretekstem weryfikacji przelewu, zablokowanego rachunku lub pomocy w inwestycji w kryptowaluty będą próbować nakłonić Cię do podania danych osobowych, danych karty płatniczej, danych niezbędnych do korzystania z bankowości internetowej. Mogą też zachęcać do instalacji dodatkowego oprogramowania, które może kontrolować Twój komputer lub smartfon" – ostrzega mBank.

Bank Millennium – podejrzane transakcje na karcie 

"Bank otrzymał kolejne sygnały o oszustach podszywających się pod pracowników infolinii TeleMillennium, którzy dzwonią w sprawie rzekomych podejrzanych transakcji na koncie/karcie i proszą o podanie danych oraz zainstalowanie aplikacji, która umożliwia zdalne sterowanie urządzeniem użytkownika" – informuje Bank Millennium.

Bank Millennium przypomina, że konsultanci infolinii nie proszą o podanie wrażliwych danych m.in. numeru PESEL, numeru swojej karty płatniczej lub kodu CVV. Pracownicy banku również w żadnym wypadku nie zalogują się do bankowości internetowej za klienta.

Alior Bank – straszą włamaniem na konto

"Ponownie obserwujemy, że w ostatnich dniach przestępcy dzwonią do klientów podszywając się pod pracowników banku - połączenie wyświetla się jako prawdziwy numer infolinii Alior Banku (np. +48 12 370 7000, ale przestępcy mogą ustawić dowolny inny numer). Podczas rozmowy najczęściej powołują się na względy bezpieczeństwa, takie jak włamanie na konto i zachęcają do szybkiego podania swoich danych lub instalacji oprogramowania, które w rzeczywistości służy do kradzieży środków z konta" – podaje Alior Bank.

Cyberprzestępcy używają wielu technik, żeby nakłonić ofiary do instalacji aplikacji lub oprogramowania. Alior Bank przypomina, że pracownicy banku nigdy nie pytają o hasło do konta bankowego oraz nie każą instalować żadnego dodatkowego oprogramowania na komputerach lub telefonach. W przypadku podejrzanego telefonu należy skontaktować się z bankiem.

Nest Bank – namawiają do instalacji aplikacji

"Ostrzegamy przed oszustami, którzy podszywają się pod pracowników banku, aby wyłudzić kody SMS, dane do logowania do bankowości elektronicznej czy dane karty płatniczej" – informuje Nest Bank. Cyberprzestępcy dzwonią do klientów banku, podają się za pracowników i mówią, że na rachunku potencjalnej ofiary dzieje się coś podejrzanego, dlatego chcą to zweryfikować.

Podczas rozmowy oszuści nakłaniają do instalacji programów: TeamViewer, QuickSupport, AnyDesk, które umożliwiają oszustom na zdalny dostęp do Twojego urządzenia. "W ten sposób przestępcy przejmują kontrolę nad Twoim komputerem/telefonem i przechwytują wrażliwe dane dzięki, którym będą mogli ukraść Twoje pieniądze" – ostrzega Nest Bank.

Getin Noble Bank – wysyłają fałszywy wyciąg z konta

Przestępcy wymyślają nowe metody przestępstw. Getin Noble Bank ostrzega przed podejrzanymi wiadomościami. Tytuł e-maila brzmi „Getin Bank wyciąg z konta bankowego”, a treści oszuści zachęcają do rozłożenia zadłużenia na karcie kredytowej na raty. Wiadomość zawiera także klawisz „Zaloguj”, który prowadzi do podstawionej przez przestępców strony wyłudzającej dane logowania do bankowości internetowej.

– Przypominamy powtarzaną wielokrotnie zasadę bezpieczeństwa dotyczącą korespondencji elektronicznej – nie „klikaj” w linki, które są zawarte w treści SMS-ów, wiadomości przesyłanych za pośrednictwem komunikatorów internetowych lub wiadomości mailowych i nie otwieraj nieoczekiwanych załączników. Nigdy nie wysyłamy  maili i SMS-ów z linkami prowadzącymi do strony logowania – przypomina Getin Bank.

Kliknij, aby przejść dalej / Bankier.pl

DF

Źródło:
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (8)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
grab
A gdzie jest nasza słynna Policja?
Policja zajmuje się polityką.
pn300
Nieważne, najważniejsze że radio ma ryja wyprzedziło trujkę dowodzoną przez "super profesjonalną" "lepszosortową" towarzyszkę agnieszkę kamińską. Nie wiem po co wywalać kasę na rządowe media. Niech po prostu retransmitują toruńskie programy, będzie taniej. Hmmm..., no tak, przecież nie ma być Nieważne, najważniejsze że radio ma ryja wyprzedziło trujkę dowodzoną przez "super profesjonalną" "lepszosortową" towarzyszkę agnieszkę kamińską. Nie wiem po co wywalać kasę na rządowe media. Niech po prostu retransmitują toruńskie programy, będzie taniej. Hmmm..., no tak, przecież nie ma być taniej, tylko "prawdziwe polki i polacy" mają mieć koryto.
P.S. Jeszcze na temat słowa "wyprzedziło".
Jak się mija samochód zapieprzający na wstecznym, to się go wyprzedza, czy on nas wywstecznia?
samsza
Pandemia "włamań", wystarczy dać podpis kovid lub Niedzielski i klient gotowy...
demeryt_69
Co ja bym zrobił bez 'rad' doktorantki Florek :)
piwic
Przestępcy mają dziś raj, bo policja w całości jest zajęta ściganiem ludzi bez masek, przepędzaniem dzieci z sankami, nadzorowaniem kwarantann, czy łapaniem tych co tańczą.
demeryt_69
Poważnie myślisz, że ci sami policjanci egzekwują noszenie masek, a w wolnych chwilach łapią sajberzgrywusów?
pn300 odpowiada demeryt_69
O ogólny trend chodzi, a nie o to czy strażak Sam osobiście ugasił każdy pożar.

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki