iPhone XS Max: koszt produkcji to 1650 zł

iPhone XS i iPhone XS Max, najnowsze smartfony firmy Apple, są od 28 września dostępne w sprzedaży. Za model XS w najtańszej wersji 64 GB zapłacić trzeba 4979 zł, zaś ten sam telefon w najpopularniejszym wariancie (256 GB) to koszt 5729 zł.

iPhone XS i XS Max trafiły w piątek do sprzedaży
iPhone XS i XS Max trafiły w piątek do sprzedaży (fot. Anton Novoderezhkin/TASS / FORUM)

Serwis TechInsights przyjrzał się komponentom iPhone’a XS oraz XS Max i wyliczył, jakie są koszty wyprodukowania smartfonów najnowszej generacji dla Apple’a. Wyniki są zaskakujące.

iPhone XS Max 256 GB kosztuje w Polsce 6229 zł. Po przeanalizowaniu wartości każdego elementu nowego smartfona i zsumowaniu wszystkich kosztów pracy niezbędnej do jego skonstruowania okazuje się, że produkcja tego telefonu to 443 dolary, czyli około 1650 zł. To o 48 dolarów więcej niż stworzenie poprzedniego modelu – iPhone’a X. Koszty zawyża przede wszystkim wprowadzenie większego ekranu OLED o przekątnej 6,5 cala.

Sama produkcja to oczywiście nie jedyne koszty, jakie ponieść musi producent. Dużą część stanowi kwota, jaką Apple zainwestowało w zaprojektowanie nowego urządzenia, logistyka a także koszt transportu z Chin. Do tego należy doliczyć nakłady na marketing i reklamę.

Przypomnijmy, że za najdroższego z najnowszych iPhone’ów – XS Max w wersji 512 GB – w Polsce należy zapłacić 7219 zł. Ceny najnowszego produktu Apple’a wywołały sporą kontrowersję. Polacy mogą być jednak stosunkowo zadowoleni z cen smartfonów, jeśli porównają je do tych obowiązujących w innych krajach. Podczas gdy nad Wisłą za iPhone’a XS Max 512 GB nad Wisłą należy zapłacić 1960 dolarów, nad Balatonem to już 2079 dol. Ponad 2 tys. dolarów płacą też Szwedzi, Norwegowie i Duńczycy.

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
16 8 niepelnosprawny_org

pojedź do chin, dostaniesz za 500 zl lub mniej...

! Odpowiedz
6 32 hodler

Nie zapominaj o zlecaniu artykułów sponsorowanych innym panom w białych kołnierzykach, którzy mają przekonać ludzi o tym jaki biedny jest ten Apple z powodu ponoszenia ogromnych kosztów produkcji.

! Odpowiedz
4 15 msciwy_ogorek

Zgadzam się w 100% zapomniałem o tym całym teatrzyku PR itd to wszystko kosztuje, a wiadomo że to użytkonicy za to płacą.

! Odpowiedz
1 13 Raffmo

a jak podrążymy temat to pewnie biedne Apple się optymalizuje podatkowo i nie płaci żadnych podatków

! Odpowiedz
3 6 kimdzongtusk

No i jakie to oni muszą płacić straszne podatki ! Wszyscy się na nich uwzieli :-)

! Odpowiedz
2 21 msciwy_ogorek

Gdzieś tam kiedyś pisałem w komentarzu o tym na bankierze. Głównie za co przepłacacie w wszystkich sprzętach Apple to: Software i Design
Hardware zawsze kosztuje grosze ( w nowych technologiach oczywiście ), robisz gdzieś fabrykę na zapomnianej przez Boga ziemi, zatrudniasz tubylców co muszą tylko nie biegać z dzidami po lini produkcyjnej i gotowe.

Natomiast software musi zaprojektować cały team miłych panów w białych koszulach, gdzie każdy z nich zarabia miesięcznie więcej niż jeden dzikus z lini produkcyjnej zarobi przez całe swoje zycie ciężkiej pracy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 11 hodler

Software? Chyba nie masz Iphone'a bo software od czasów Iphone'a SE (a może i wcześniej) nie zmienia się tylko wychodzą kolejne aktualizacje iOS'a.

! Odpowiedz
5 10 xemir odpowiada hodler

Wgraj "starego" iOSa na nowiutkiego IPhonka to zobaczysz co Ci bedzie dzialac a co nie, he he.

! Odpowiedz
1 13 matpoz1

Nie masz racji, Apple jak i inni giganci elektroniki nie maja własnych fabryk, produkcję zlecają podwykonawcą, dla apple produkuje foxconn. Ma ona miejsce głównie w Chinach, ale ze względu na rosnące koszty przenosi się ja do tańszych Indii. W niektórych Chińskich regionach na wybrzeżu zarobki są na poziomie Europy średniej i to tej bogatszej jak Czechy, Słowenia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.