Żyżyński z RPP: Przy dobrej sytuacji finansów publ. można rozluźnić regułę wydatkową

Przy dobrej sytuacji finansów publicznych można rozluźnić regułę wydatkową, by poprawić i dofinansować pewne obszary - powiedział PAP Biznes członek RPP Jerzy Żyżyński. Jego zdaniem, w obliczu dobrych wskaźników fiskalnych, po uzgodnieniach z KE, rząd mógłby nawet zawiesić funkcjonowanie reguły.

(fot. Grazyna Myslinska / FORUM)

"Reguła wydatkowa w obecnym kształcie jest błędnie skonstruowana. Przy wprowadzaniu reguły można było ją powiązać z wielkością deficytu budżetowego. Obecny rząd zaczął dyscyplinować dochody budżetowe, które wzrosły i dogoniły wydatki, jednak pomimo wzrostu dochodów wydatki są ograniczane przez tę źle skonstruowaną regułę budżetową. Przy dobrej sytuacji finansów publicznych można rozluźnić regułę, by poprawić i dofinansować pewne obszary, szczególnie związane z administracją publiczną i nauką" - powiedział Żyżyński.

"Po uzgodnieniach z Komisją Europejską rząd mógłby nawet zawiesić funkcjonowanie reguły wydatkową, ponieważ mamy niski deficyt budżetowy, niski deficyt sektora rządowego i samorządowego w relacji do PKB, przy spadającym długu publicznym do PKB" - dodał.

Inny członek RPP - Łukasz Hardt - powiedział w listopadzie, że warto rozważyć taką modyfikację reguły wydatkowej, aby uwzględniała nie tylko wielkość długu, ale również jego koszt.

Na początku stycznia resort finansów poinformował, że obecnie nie ma żadnych projektów zmian legislacyjnych mających na celu zmianę stabilizującej reguły wydatkowej, ani planujących powołanie Rady Fiskalnej. (PAP Biznes)

tus/ ana/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 20 khh

No prosze, jest tak dobrze, ze juz tylko poluzowanie ograniczen wydatkowych nam pozostalo. Ze tez ktos sie jeszcze daje na to nabierac...

! Odpowiedz
4 36 eresan

"mamy niski deficyt budżetowy, niski deficyt sektora rządowego i samorządowego w relacji do PKB, przy spadającym długu publicznym do PKB"...
Świetnie nam też idzie wodowanie promów morskich, budowanie 100 000 mieszkań i jeżdżenie milionem aut elektrycznych.

! Odpowiedz
4 23 and-owc

Rozlużnić to sobie można gumę w majtkach,pizamie itd.... przed "stosunkiem" aby ładnie się spuścić bez ograniczeń.

! Odpowiedz
5 36 marxs

"Obecny rząd zaczął dyscyplinować dochody budżetowe"-niech ten PISowski oszust i matacz wyjaśni skąd się wzięła kasa na 13 emeryturę i dlaczego nie widać tego wydatku w deficycie budżetowym

! Odpowiedz
2 13 leonidass

Wszystko co stworzył człowiek, człowiek może rozwiązać.
W zasadzie wszystko poza złotem jest iluzją, byleby "bliźnich" urobic.

! Odpowiedz
3 40 andregru

Czy oni żyją w innej Polsce ?

! Odpowiedz
3 35 anna_domagalczyk

Nie. Oni doją ile sie da i jak długo sie da z naszych pieniedzy. Do wyborów prez. powiedzą każde głupstwo i zrobią wszystko, żeby nie podnieść stóp proc. i utrzymać złude dobrobytu pisowskiego u swoich wyborców. Potem zmieni sie prawo i pozamiatane - bedzie można zabrać kase oszczedzającym w pełni legalnie, ze wzgledu na solidaryzm społeczny (bo bogaci powinni sie dzielić z ludem pisowskim).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN 0,08% 3,9566
2020-02-26 06:50:00
EUR/PLN 0,03% 4,3025
2020-02-26 06:50:00
EUR/USD -0,03% 1,0877
2020-02-26 06:50:00
CHF/PLN 0,04% 4,0521
2020-02-26 06:50:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil