Żywność krzepi eksport

Mamy potężną nadwyżkę w handlu zagranicznym żywnością. Warunki są jednak trudne. Wiele firm szykuje się więc na inwestycyjną ofensywę informuje.

Żywność krzepi eksport
Żywność krzepi eksport (fot. Sławomir Olzacki / FORUM)

To był najlepszy rok dla naszego handlu zagranicznego w historii. Według danych GUS-u w 2015 roku po raz pierwszy mieliśmy nadwyżkę, eksport przewyższał import o 3,7 mld euro - informuje "Gazeta Wyborcza".

Według dyrektora biura przemysłu w DNB Bank Polska Pawła Wójtowicza Polska może być znaczącym eksporterem żywności, ponieważ ma m.in. przewagę nad producentami z Europy Zachodniej i duży zasób ziemi o bardzo dobrych warunkach upraw.

Zdaniem banku DNB nowe kierunki eksportu będą głównym motorem wzrostu branży żywnościowej. (PAP)

mmi/ sp/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 10 ~obiektywny

Poczekajmy na Ukraine maja lepsze grunty i ilosci dwa razy wieksze od Polski. Nie zachowuja standardow europejskich tak jak Polska musi zachowywac. Wkrotce zaleja nas swoim tanim towarem rolnym, a lewacy z Brukseli juz szykuja sie do podpisania umowy o wolnym handlu z Ukraina.
Lepiej dla naszej gospodarki wznowic rozmowy z Rosja, a Ukraine zostawic na boku. Nikt tego nie mowi wola nas straszyc wojna i "ruskimi", niz przedstawic faktyczne zagroznia jakie plyna z Ukrainy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 ~MacGawer

A po co mają pchać do UE skoro w Rosji jest chłonny rynek ;) Np. jabłka w Rosji kosztują średnio ok. 87 rubli (4.5 zł/kg), a w Moskwie nawet 280 rubli (ok. 15zł/kg). Z Kijowa do Moskwy rzut beretem, a przebicie w cenach takie, że opłaca się nawet przemycać.

http://tsenomer.ru/produkti/frukty/

Ukraina poza zbożem i roslinami oleistymi nie stanowi konkurencji dla Polski. Z kolei dobry dostęp do rynków zewnętrznych wystarczy aby ich towar nie obniżył cen u nas. DO czasu aż Putin nie zajmie im Odessy możemy spać spokojnie - ich żywność kupi bliski wschód, Azja i Afryka.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 4 ~endi

Spokojnie , Ukraina zaraz zaleje Europę swoją żywnością ...

! Odpowiedz
0 1 ~Dżejms

Nie wiem dlaczego na obrazku jabłko przemysłowe - na soki - jak art o eksporcie? No dobra - koncentraty też głównie na eksport. Niech będzie.

! Odpowiedz
1 7 ~Piotr

Bardzo dobra wiadomość, chociaż to powinno być absolutnie naturalne, że taki kraj jak Polska powinien mieć nadwyżkę w handlu art. spożywczymi.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne