Żywice syntetyczne

2020-10-26 21:08
publikacja
2020-10-26 21:08

Rozmowa z Wiesławem Tarnawskim, technologiem z LERG SA, na temat projektu „Opracowanie nowoczesnej grupy polioli poliestrowych o podwyższonej ognioodporności będącej efektem zwiększonej zawartości struktur tereftalowych pochodzących z recyklatu poli (terefralanu etylenu) tzw. rPET”.

Skąd pomysł na zajęcie się właśnie żywicami syntetycznymi?

To kontynuacja – produkcja żywic rozpoczęła się jeszcze przed II wojną światową i jest ciągle rozwijana. Technologie przeszły zmiany generacyjne, ale istota – synteza żywic – pozostaje do dzisiaj.

Co było największą inspiracją do zajęcia się projektem?

Od lat 60. prowadzona jest synteza nienasyconych żywic poliestrowych. Produkty stosowane są głównie do produkcji laminatów poliestrowo szklanych do budowy wielkogabarytowych elementów: jachtów, karoserii samochodowych, rur do transportu wody i ściekowych itp. Pomysł, aby rozwinąć całkiem nowy kierunek, czyli syntezę polioli do poliuretanów, jest konsekwencją podobieństwa procesowego produkcji polioli do produkcji nienasyconych żywic poliestrowych. Możliwość prowadzenia próbnych syntez na tej samej instalacji – zastosowanie podobnych surowców, podobne parametry procesu – ciśnienie, temperatura. To było duże ułatwienie.

W projekcie mowa o produkcji polioli poliestrowych. Jak można je zdefiniować dla przeciętnego Kowalskiego?

 Najlepiej przez zastosowanie tych produktów. Prawie każdy spotkał się z piankami poliuretanowymi do uszczelniania okien, klejenia itp. W tych produktach jednym ze składników jest właśnie poliol, który stanowi około 50 proc., drugi to izocyjanian. Podczas aplikacji następuje reakcja polioli z izocyjanianem i tworzy się pianka poliuretanowa – to tak w skrócie.

Czy spoglądanie w kierunku problemów technologicznych jest fundamentalne?

 Jak najbardziej, należało rozwiązać problem zastosowania recyklatu pet zarówno do żywic poliestrowych, jak i do polioli. Wymagało to przebudowy receptur tak, aby nie zmienić właściwości nienasyconych żywic poliestrowych i jednocześnie produkować na innej nowej instalacji poliole do poliuretanów.

Źródło:Materiał partnera
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki