Zyski z polisolokat będą opodatkowane

Ministerstwo Finansów chce opodatkować zyski z polisolokat. Zdaniem ekspertów to kolejna - po opodatkowaniu zysków z lokat jednodniowych - próba uszczelnienia systemu opodatkowania dochodów kapitałowych.

polisolokaty podatek
SXC

"Polisolokaty" to lokaty bankowe połączone z polisami ubezpieczeniowymi. Dzięki temu korzystają one ze zwolnienia z podatku dochodowego. Do ofert banków produkty te powróciły po tym, gdy w ubiegłym roku - w wyniku zmian w ustawie o PIT - opodatkowano zyski z popularnych tzw. jednodniowych lokat bankowych z dzienną kapitalizacją odsetek.

Zmiany przewiduje przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt nowelizacji ustaw o CIT i PIT. W uzasadnieniu do projektu resort wyjaśnił, że zgodnie z obowiązującymi obecnie regulacjami wolne od podatku dochodowego są kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych, z wyjątkiem m.in. dochodu z tytułu inwestowania składki ubezpieczeniowej w ubezpieczeniach na życie związanych z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. To ma się jednak zmienić.

W którym banku ulokować 50 tysięcy złotych?» W którym banku ulokować 50 tysięcy złotych?

"W wyniku zmiany opodatkowane będą również świadczenia z ubezpieczeń na życie, w których świadczenie zakładu ubezpieczeń na życie jest ustalane w zależności od wartości określonego indeksu lub wartości innego świadczenia bazowego, analogicznie jak ma to miejsce w przypadku ubezpieczeń z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Zmiana zapewni równe traktowanie świadczeń o charakterze inwestycyjnym z obu rodzajów ubezpieczeń w rozumieniu przepisów podatkowych" - wyjaśniło ministerstwo w uzasadnieniu do projektu.

MF spodziewa się, że w związku ze zmianą zwiększą się dochody podatkowe budżetu, ale skala tego wzrostu - zdaniem MF - jest trudna do oszacowania.

Łukasz Bączyk z firmy doradczej Taxand Polska powiedział PAP, że obecnie zyski z lokat wypłacane w formie zwrotu składki ubezpieczeniowej są nieopodatkowane. "Polisolokaty" okazały się korzystną formą lokowania oszczędności po likwidacji tzw. lokat antybelkowych. Resort finansów zauważył to i postanowił zmienić, wprowadzając opodatkowanie zysków z takich lokat" - powiedział PAP Bączyk.

lokata dla nowożeńców»Najlepsza lokata - tylko dla tych, którzy wzięli ślub

Bączyk zwrócił uwagę, że Ministerstwo Finansów w swoim projekcie nie przewidziało przepisów przejściowych, co oznacza, że wejdą one w życie 1 stycznia 2014 r. "Jeżeli ktoś uzyska zwrot ze składki na "polisolokatę" w przyszłym roku, to prawdopodobnie będzie on podlegał opodatkowaniu" - dodał.

Analityk z Open Finance Emil Szweda powiedział w rozmowie z PAP, że "polisolokaty" są niemal takimi samymi produktami jak lokaty bankowe, w związku z tym nie ma żadnego logicznego wytłumaczenia dla utrzymywania rozróżnienia w ich opodatkowaniu. "To uszczelnienie systemu podatkowego. Jest niesprawiedliwe, że od dochodów z takich samych inwestycji jedni płacą podatek, a inni nie. Jeżeli zyski kapitałowe mają być opodatkowane, to powinny być opodatkowane wszystkie" - powiedział Szweda. (PAP)

mmu/ pad/ gma/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~man

Ryży jedziesz z polaczkami

!
0 0 ~toni

Znowu KRADNĄ Polaków pieniądze - czyli oszczędności już raz opodatkowane. Zabrakło bidokom na ich wysokie premie ( po 40 000 zł ). Łatwiej biednym Polakom ukraść - każdemu po np. 100 lub 200 zł. Tak wygląda ten złodziejski kraj z takim rządem leni i złodziei. BARANY.!!!

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~irx

Złodziejom z Platformy Oszustów zabrakło na premie.

! Odpowiedz
0 0 ~wielki

Zlodzieje...........scier...o wyplaca sobie premie po 40.000. A uczciwych ludzi okrada...Jak to dobrze ,ze istnieje Norwegia...

! Odpowiedz
0 0 ~rk

To nie jest podatek od zysku, tylko podatek od kapitału. Lokaty i polisolokaty dają zysk ale tylko nominalnie. Po uwzględnieniu inflacji zysk=0.
W efekcie podatek Belki obniża zainwestowany kapitał i jest sposobem Rządu na przejęcie majątku obywateli.

! Odpowiedz
0 0 ~Ministro

To jest tak jak tusk i jego lizus rostowski nie potrafia rzadzic polska, nieudzacznicy i peda....

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~ PO WON

Żyd Rotfeld-Rostowski doprowadza Polaków do ruiny.Tusk to jego tuba propagandowa,a PO to liberalno-żydowska pijawka.

! Odpowiedz
0 0 ~tomi

...Ogłoszenie publiczne :

Potrzebny Janosik -od zaraz ! natychmiast !!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne