Zyski z polisolokat będą opodatkowane

Ministerstwo Finansów chce opodatkować zyski z polisolokat. Zdaniem ekspertów to kolejna - po opodatkowaniu zysków z lokat jednodniowych - próba uszczelnienia systemu opodatkowania dochodów kapitałowych.

polisolokaty podatek
SXC

"Polisolokaty" to lokaty bankowe połączone z polisami ubezpieczeniowymi. Dzięki temu korzystają one ze zwolnienia z podatku dochodowego. Do ofert banków produkty te powróciły po tym, gdy w ubiegłym roku - w wyniku zmian w ustawie o PIT - opodatkowano zyski z popularnych tzw. jednodniowych lokat bankowych z dzienną kapitalizacją odsetek.

Zmiany przewiduje przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt nowelizacji ustaw o CIT i PIT. W uzasadnieniu do projektu resort wyjaśnił, że zgodnie z obowiązującymi obecnie regulacjami wolne od podatku dochodowego są kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych, z wyjątkiem m.in. dochodu z tytułu inwestowania składki ubezpieczeniowej w ubezpieczeniach na życie związanych z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. To ma się jednak zmienić.

W którym banku ulokować 50 tysięcy złotych?» W którym banku ulokować 50 tysięcy złotych?

"W wyniku zmiany opodatkowane będą również świadczenia z ubezpieczeń na życie, w których świadczenie zakładu ubezpieczeń na życie jest ustalane w zależności od wartości określonego indeksu lub wartości innego świadczenia bazowego, analogicznie jak ma to miejsce w przypadku ubezpieczeń z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Zmiana zapewni równe traktowanie świadczeń o charakterze inwestycyjnym z obu rodzajów ubezpieczeń w rozumieniu przepisów podatkowych" - wyjaśniło ministerstwo w uzasadnieniu do projektu.

MF spodziewa się, że w związku ze zmianą zwiększą się dochody podatkowe budżetu, ale skala tego wzrostu - zdaniem MF - jest trudna do oszacowania.

Łukasz Bączyk z firmy doradczej Taxand Polska powiedział PAP, że obecnie zyski z lokat wypłacane w formie zwrotu składki ubezpieczeniowej są nieopodatkowane. "Polisolokaty" okazały się korzystną formą lokowania oszczędności po likwidacji tzw. lokat antybelkowych. Resort finansów zauważył to i postanowił zmienić, wprowadzając opodatkowanie zysków z takich lokat" - powiedział PAP Bączyk.

lokata dla nowożeńców»Najlepsza lokata - tylko dla tych, którzy wzięli ślub

Bączyk zwrócił uwagę, że Ministerstwo Finansów w swoim projekcie nie przewidziało przepisów przejściowych, co oznacza, że wejdą one w życie 1 stycznia 2014 r. "Jeżeli ktoś uzyska zwrot ze składki na "polisolokatę" w przyszłym roku, to prawdopodobnie będzie on podlegał opodatkowaniu" - dodał.

Analityk z Open Finance Emil Szweda powiedział w rozmowie z PAP, że "polisolokaty" są niemal takimi samymi produktami jak lokaty bankowe, w związku z tym nie ma żadnego logicznego wytłumaczenia dla utrzymywania rozróżnienia w ich opodatkowaniu. "To uszczelnienie systemu podatkowego. Jest niesprawiedliwe, że od dochodów z takich samych inwestycji jedni płacą podatek, a inni nie. Jeżeli zyski kapitałowe mają być opodatkowane, to powinny być opodatkowane wszystkie" - powiedział Szweda. (PAP)

mmu/ pad/ gma/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Kolo_

"Bączyk zwrócił uwagę, że Ministerstwo Finansów w swoim projekcie nie przewidziało przepisów przejściowych (..)" - moga tak zrobic? nie bedzie to swego rodzaju dzialanie prawa wstecz? Dzis podpisujac umowe nic nie wiem o zadnym opodatkowaniu...

! Odpowiedz
0 0 ~andrzej

Otóz Emil Szweda to gość z Open finance, ktory w 2008 r. zachęcał ludzi w swoich artykułach do kupna mieszkań, niby w tamtym czasie ceny już miały przestać spadać, miały znowu rosnąć, tłumaczył, że kto nie kupi mieszkania ten przegra życie !!! gość jest tragiczny i ekstremalnie skompromitowany.

! Odpowiedz
0 0 ~nkjawk

poza Polska ludzie protestuja wychodza na ulice probuja cos robic a u nas tylko nazekamy wiec widac mozna nas doic ile sie chce

! Odpowiedz
0 0 ~juzuś

niech tylko pojawi się jakakolwiek alternatywa dla PO i PIS - natychmiast zagłosuję, bo już mam tego naprawdę dość. Ruch Palikota to nie jest alternatywa. Poza tym, że wszyscy oszukują i rabują obywateli - to warto od czasu do czasu zmienić rabującego

! Odpowiedz
0 0 ~azaz

"Naczelną zasadą polityki finansowej mojego rządu będzie stopniowe obniżanie
podatków i innych danin publicznych. Dotyczy to i musi dotyczyć wszystkich.
I tych mniej zamożnych i tych bogatszych. Wszyscy mają prawo do tego, aby
państwo przyjęło wreszcie kierunek na obniżanie podatków i danin publicznych.
Będziemy prowadzili tę politykę rozważnie, to musi być rozważny marsz.
Ale chcę, aby to był marsz zawsze w jednym kierunku, zawsze w kierunku
niższych podatków i zawsze w kierunku rezygnacji z nadmiernych, często
zbędnych danin publicznych, jakie obywatel płaci na rzecz administracji."
- Tusk expose z 23.11.2007 ...
"Przysięgam Polakom, że ten kto zaproponuje
w moim rządzie podwyżkę podatków, zostanie osobiście przeze mnie
z rządu wyrzucony" - D.Tusk
To dopiero jest Partia Oszustów, a tak obiecywał, że zniesie podatek belki, tymczasem już drugi raz go modyfikuje aby był jak najbardziej dolegliwy dla obywateli !!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~zz

Dopuścić Korwina ... Dopuścić Korwina !!!

! Odpowiedz
0 0 ~kasik

Trzeba pogonić tę zgraję pasożytów z kraju. Wszystkich tak jak leci. Ja od dziecka widzę w TV ciągle te same mordy (mam 31 lat)!!! Zabrać im wszelkie majątki, rozliczyć i na Antarktydę!!!

! Odpowiedz
0 0 ~Tomasz

czemuż więc nie mieli by teraz płacić za swoją głupotę? Opodatkować wszystko i zedrzeć z Polaków ile się tylko da. Za głupotę trzeba płacić, czas zapłaty nadchodzi dużymi krokami, inteligentni opuszczają Polskę i wyjeżdżajado krajów, w których urzędas (żrący za pieniądze odebrane innym) nie patrzy na każdego jak na złodzieja i nie szuka pretekstu by podnosić podatki, bo mu się budżet nie domyka po zatrudnieniu pociotków

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Rozumujący

Podatek Belki jest bardzo ciekawym podatkiem. To nie jest podatek od zysków. To jest podatek od kapitału. Chyba wszyscy się zgodzimy, ze istnieje coś takiego jak inflacja. A stopy procentowe większości banków są do tej inflacji zbliżone. Czyli Państwo odbiera nam nasz kapitał (belkowe) twierdząc, że zarabiamy! A my jedynie staramy się ten kapitał uchronić od inflacji!!
Wydaje mi się - i mam nadzieję, że także Wam będzie się wydawało, że "Uczciwy podatek belkowy" to jedynie podatek od różnicy pomiędzy oprocentowaniem bankowym , a inflacją!
:) Ale jeśli inflacja będzie większa od podatku belki to podatek ten powinien być ujemny!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~roman

A rudy obiecywał zniesienie podatku "belki", czyż nie?
Ciekawi mnie co naprawdę dla tej głosującej ciemnej masy jest istotne?? aborcja? związki partnerskie? bo dla mnie moja kieszeń!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne