REKLAMA

Zysk netto Idea Banku w II kw. '20 wyniósł 1 mln zł; bank chce w X przedstawić KNF nowy plan naprawy (opis)

2020-09-24 08:34
publikacja
2020-09-24 08:34

Idea Bank, którego zysk netto w II kwartale 2020 roku wyniósł 1 mln zł, pracuje nad rozwiązaniami, które pozwolą na poprawę sytuacji kapitałowej banku i chce w połowie października przedstawić KNF nowy plan naprawy - poinformował bank w raporcie półrocznym.

W I połowie 2020 roku zysk netto grupy wyniósł 2,7 mln zł.

Wskaźnik TCR grupy Idea Banku pod koniec czerwca 2020 roku wynosił 0,86 proc. był więc 9,64 proc. poniżej wymaganego limitu. Wskaźnik Tier1 jest na poziomie 0,3 proc., jest więc 8,2 proc. poniżej wymogów.

Bank podał, że "intensywnie" pracuje nad nowym planem naprawy. W lipcu KNF odmówiła zatwierdzenia aktualizacji planu naprawy banku i wezwała go do przedstawienia nowego planu w ciągu 3 miesięcy.

"Dla Idea Bank celem strategicznym było i jest odbudowanie współczynników kapitałowych. Dla osiągnięcia tego celu został przygotowany i przedstawiony rynkowi plan działań służących szybkiej ich poprawie" - podał bank w komunikacie prasowym.

"Ze względu na fakt, że Kurator Banku (którego funkcję pełni Bankowy Fundusz Gwarancyjny) w ostatnich tygodniach dwukrotnie sprzeciwił się części tych projektów, bank pracuje obecnie nad rozwiązaniami, które pozwolą na poprawę sytuacji kapitałowej. Zostaną one wpisane do nowego planu naprawy, który zostanie zaprezentowany Komisji Nadzoru Finansowego w połowie października br., zgodnie z oczekiwaniami nadzoru" - dodano.

Według wcześniejszych informacji BFG sprzeciwiał się sprzedaży przez Idea Bank udziałów w Idea Money. We wrześniu bank złożył do KNF wniosek dotyczący odwołania BFG z funkcji kuratora banku z powodu - w ocenie banku - niewłaściwego

wykonywania tej funkcji.

Bank podał w czwartek, że w wyniku zawarcia porozumienia z Fundacją Jolanty i Leszka Czarneckich oraz Idea

Getin Leasing dotyczącego sprzedaży 65 proc. akcji spółki Idea Money zaklasyfikował aktywa i zobowiązania Idea Money jako przeznaczone do sprzedaży.

Akcjonariusze banku zdecydować mają 20 października o emisji 12,5-50 mln akcji serii O z pozbawieniem dotychczasowych akcjonariuszy w całości prawa poboru po cenie emisyjnej 2 zł za akcję. Akcje te mogą zostać zaoferowane do objęcia spółce Getin Holding oraz LC Corp B.V, z którymi bank nie później niż do 20 grudnia zawrze umowy objęcia akcji. Bankowy Fundusz Gwarancyjny zawiadomił, że jako kurator nie będzie wnosił sprzeciwu do tej uchwały.

"Zdaniem banku, pozyskanie kapitału w drodze emisji opartej na subskrypcji prywatnej jest obecnie znacznie bardziej efektywną metodą wzmacniania bazy kapitałowej, a jej przeprowadzenie wpłynie korzystnie na wartość wskaźników kapitałowych" - napisano w komunikacie prasowym.

Wynik odsetkowy w II kwartale 2020 roku wyniósł 113,3 mln zł, czyli spadł 29 proc. rdr, natomiast wynik z tytułu opłat i prowizji wyniósł 1,4 mln zł, co oznacza spadek o 64 proc. rdr.

Odpisy w II kwartale 2020 roku wyniosły 72,3 mln zł, czyli były o 14 proc. wyższe niż rok wcześniej.

Suma bilansowa wynosi 15,65 mld zł, co oznacza spadek o 9,6 proc. w porównaniu do końca 2019 roku.

Poniżej wyniki Idea Banku w II kwartale 2020 roku i ich porównanie do wyników ubiegłorocznych.

II kw 2020 II kw 2019 rdr
Wynik odsetkowy 113,3 159,3 -29%
Wynik z prowizji 1,4 3,9 -64%
Koszty ogółem 55,7 89,7 -38%
Saldo rezerw -72,3 -63,5 14%
Wynik netto 1,0 -0,51

(PAP Biznes)

seb/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
orwellwieczniezywy
Dobry pomysł z zastąpieniem wydatków reklamowych dobrą ofertą lokaty. Stopy procentowe szorują po dnie, a to jest akurat produkt gwarantowany, więc to najlepszy pomysł na pozyskanie kapitału z rynku.
z_ziemi_wloskiej_do_polski
Pięć kwartałów – czyli już ponad rok ograniczania kosztów i poprawiania rentowności. Rzymu nie zbudowano od razu. Myślę że jeszcze drugie tyle i zapomnimy o kursie poniżej 3 zł

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki