Zysk NBP za 2016 roku wyniósł 9,2 mld zł

Zysk Narodowego Banku Polskiego za 2016 roku wyniósł 9 mld 200 mln 987 tys. zł i był wyższy od ubiegłorocznego o 925 mln 206 tys. złotych - poinformował bank centralny w czwartkowym komunikacie.

(fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu)

NBP wyjaśnił, że zgodnie z ustawą o Narodowym Banku Polskim, 95 proc. kwoty zysku zostanie przekazane do budżetu państwa po zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego NBP przez Radę Ministrów. "Roczne sprawozdanie finansowe NBP zostało pozytywnie zaopiniowane przez niezależnego biegłego rewidenta" - napisano.

NBP wyjaśnił, że na zysk za ubiegły rok złożyły się przede wszystkim: dodatni wynik z różnic kursowych oraz dodatni wynik z zarządzania rezerwami dewizowymi pomniejszone o koszty prowadzonej polityki pieniężnej oraz koszty działania i amortyzacji.

W środę na konferencji prasowej po posiedzeniu RPP prezes banku centralnego Adam Glapiński powiedział, że zeszłoroczny zysk NBP wyniósł ponad 9 mld zł. "Bardzo dobry, najwyższy chyba w historii wynik" - mówił Glapiński, zaznaczając, że bank centralny nie pracuje na wynik finansowy. "Nie jesteśmy instytucją, która ma zarabiać, mamy zupełnie inne zadania, ale tak się złożyło, że możemy się takim wynikiem pochwalić i w ten sposób zasilamy budżet państwa (...). Czy tak będzie w przyszłym roku, tego nikt nie jest w stanie powiedzieć, to zależy od kursu (walutowego - PAP) przede wszystkim" - wyjaśnił.

W projekcie ustawy budżetowej na 2017 r. zapisano wpłatę z NBP w wysokości ok. 627 mln zł.

mmu/ dym/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~ecconwaw

Super! GDY MAMY WŁASNĄ WALUTĘ I WŁASNY BANK CENTRALNY I JEGO WIELOMILIARDOWE ZYSKI JESTEŚMY PRAWDZIWIE NIEPODLEGLI I NIE PRZYJMUJMY SZMACIANEGO EURO BO WTEDY NIEMCY I EBC BĘDĄ NAM DYKTOWAĆ CO ROBIĆ I ZABIERAĆ ZYSKI!

! Odpowiedz
5 0 ~malma

Zyski banków bo okradaja frankowiczów bez skrupułów a rzad na to patrzy to jest sprawiedliwośc ?

! Odpowiedz
9 17 ~der

Komunistyczny aparatczyk tow. Balcerowicz, nieudolny Schetyna oraz skompromitowany eunuch intelektualny Petru nie zasną po tej wiadomości. Polska miała przecież po kilku miesiącach rządów PIS być Grecją....Będą razem szaleć na antydemokratycznych spędach kodomitów razem z ubeckimi i komunistycznymi rodzinami.

! Odpowiedz
2 7 ~życie

po paru miesiącach nie będzie Grecją ale za 8 lub 10 lat całkiem prawdopodobne. zmieni się partia rządząca i będzie na nich :) no i zacznie się propaganda że do tego kto inny doprowadził...

! Odpowiedz
3 8 ~RODAK

Internet to piękny wynalazek dzięki któremu można dowiedzieć się ilu mamy idiotów. Proponuję, jeśli to możliwe w co wątpię, nawiązać kontakt z rozumem. Inflacja, galopujące ceny, a PKO BP obniża oprocentowanie lokat do najniższych w historii. No i mamy rekordowe dochody do budżetu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! A Grecją już się stajemy, ponad bilion zadłużenia i tylko w ostatni\m roku o ponad 100 mld !!!! Ogromne dochody państwa, gospodarka rozwija się pięknie, jesteśmy wśród 20 najlepiej rozwijających się gospodarek- i rewaloryzacja emerytur drugi raz po kilka złotych!! I nie obrażaj polityczny prymitywnie inaczej myślących niż TY.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,1% X 2017
PKB rdr 4,7% III kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,6% X 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 574,35 zł X 2017
Produkcja przemysłowa rdr 12,3% X 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl