REKLAMA
Tour de spółki

Zygmunt Solorz nie chce tanio sprzedawać Polsatu

2007-05-19 13:03
publikacja
2007-05-19 13:03
Sprzedaż Polsatu koncernowi Axel Springer raczej nie dojdzie do skutku – wynika z nieoficjalnych informacji „Gazety Wyborczej”. Zygmunt Solorz chce bowiem dostać za jedną czwartą akcji Polsatu znacznie więcej, niż 300 mln euro oferowanych przez koncern Axel Springer.

„Axel Springer wydający w Polsce m.in. tabloid "Fakt", tygodnik "Newsweek Polska" oraz magazyn "Forbes" podpisał wstępną umowę zakupu "ćwiartki" Polsatu już blisko pół roku temu, a nadal nie jest jej właścicielem. Z kilku niezależnych źródeł usłyszeliśmy, że Solorz chce się wycofać z umowy. Będzie to możliwe, jeśli do lipca nie zostanie ona sfinalizowana. (…) Spółka nie udziela komentarzy w tej sprawie. Na razie zarówno właściciel i szef Polsatu, jak i prezes Axela Springera w wywiadach prasowych robią dobre miny.” – czytamy w dzisiejszym wydaniu „Gazety Wyborczej”.

„- Solorz doszedł do wniosku, że nie będzie robił nikomu prezentu. To ambicja. Nie chce być wyceniany dużo taniej niż TVN - usłyszeliśmy w jednym ze źródeł. Zawarta na początku grudnia zeszłego roku umowa sprzedaży wyceniała "ćwiartkę" Polsatu na z grubsza miliard złotych. Wycena mogła być podniesiona jedynie o blisko 200 mln zł, jeśli zwiększyłaby się wartość firmy, np. na skutek debiutu giełdowego. Wychodziło na to, że Polsat jest wart maksymalnie ok. 4,5 mld zł. Tymczasem wycena TVN na giełdzie sięga ponad 8 mld zł. Niska cena płacona przez Axela Springera od początku budziła zdziwienie analityków.” – czytamy dalej.

„- Możliwe, że najpierw dojdzie do debiutu Polsatu na warszawskiej giełdzie, jego akcje zostaną w ten sposób wycenione rynkowo, a dopiero na tej podstawie zostanie podpisana nowa umowa z inwestorem branżowym - usłyszeliśmy w naszym źródle.” – informuje także „Wyborcza”.

„Oznaczałoby to, że do gry mogą powrócić wszyscy chętni, którzy przegrali w zeszłym roku wyścig z Axelem Springerem, m.in. telewizyjne ramię niemieckiego Bertelsmanna - RTL Group - które długo wydawało się żelaznym kandydatem do objęcia udziałów w polskiej stacji. Niewykluczone, że ten nowy wyścig mógłby wygrać Axel Springer, ale pod warunkiem że zapłaciłby znacznie wyższą cenę niż obecnie oferowana.” – twierdzi autor artykułu.

”Biorąc pod uwagę obecną wycenę TVN, oferta publiczna 20-25 proc. nowych akcji Polsatu mogłaby być warta ok. 2 mld zł, a nie jak przewidywano wcześniej - miliard.” – podsumowuje „Gazeta Wyborcza”.

Więcej informacji na temat możliwych scenariuszy sprzedaży Polsatu w dzisiejszym wydaniu „Gazety Wyborczej” w artykule Tomasza Pruska pt. „Polsat wart więcej, niż daje Axel Springer?”

M.D.
Źródło:
Tematy
Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki