Życie #TylkoMobile – czy przyszłość jest już tutaj?

analityk Bankier.pl

Większość z nas nie rozstaje się z telefonem przez niemal całą dobę. Mieszczące się w kieszeni urządzenie pomaga nam przede wszystkim komunikować się z innymi, ale w ciągu ostatnich lat zyskało mnóstwo innych funkcji. W ramach eksperymentu #TylkoMobile sprawdzę, czy smartfon może być jedynym towarzyszem w codziennym życiu, zastępując portfel, komputer, notatnik i inne niezbędne narzędzia.

W 2012 r. na łamach Bankier.pl relacjonowałem eksperyment pod hasłem „2 tygodnie bez portfela”. W czasach gdy płatności mobilne nadal raczkowały, przez 14 dni posługiwałem się wyłącznie naklejką zbliżeniową i aplikacjami. Wyzwanie okazało się trudniejsze, niż początkowo zakładałem.

(Bankier.pl)

„Decydując się na porzucenie gotówki, szybko zauważyłem, że mój pieniądz jest "gorszy". (…) Niby miałem czym zapłacić, ale bezgotówkowy pieniądz nie w każdym miejscu spełnił swoje zadanie. Odpowiednio planując, można zrobić codzienne zakupy, wybrać się do kina czy klubu. Trzeba przy tym postawić nieco na głowie podejście do sprawunków. W pierwszej kolejności zastanowić się, gdzie da się zapłacić zbliżeniowo, a dopiero później - co muszę kupić” – tak podsumowywałem wówczas swoje doświadczenia z życia bez portfela.

Próba dwóch tygodni pokazała, że zadanie da się wykonać, ale życie staje się po prostu niewygodne - funkcjonowanie utrudniały „bastiony gotówki” takie jak np. poczta, a rozwiązania mobilne bywały zawodne.

Przeskoczmy o 4 lata do przodu – sieć akceptacji płatności zbliżeniowych rozrosła się z 50 tys. punktów do ponad 425 tys. terminali. Polskie banki oferują aplikacje korzystające z technologii HCE i zamieniające telefon w narzędzie przygotowane do transakcji bezstykowych. Na rynku właśnie pojawił się Android Pay, a lada moment zapewne dołączą do niego kolejni gracze. Mamy Blika, terminale na pocztach, aplikacje pozwalające kupić bilet na pociąg, skorzystać bezgotówkowo z taksówki. Wystarczy rzut oka na niezbyt odległą przeszłość, by stwierdzić, że mobilna rewolucja to nie tylko marketingowy slogan.

Płacenie wyłącznie telefonem nie jest już dzisiaj wystarczająco ambitnym wyzwaniem. Dlatego postanowiłem pójść o krok dalej i sprawdzić, czego jeszcze nie da się zrobić za pomocą smartfona.

Eksperci wieszczący nadejście ery „post-PC” wskazują, że już dziś urządzenia mobilne wygrywają z innymi narzędziami komunikacyjnymi, jakie dała nam technologia. Czy jednak korzystając tylko z telefonu można z powodzeniem poprowadzić wykład na uczelni, napisać artykuł, skutecznie załatwić codzienne sprawunki? Czy można żyć #TylkoMobile i nie zwariować?

Przez kolejne dwa tygodnie spróbuję sprawdzić to w praktyce, testując płatności mobilne i aplikacje. W moim mieście Wrocławiu i w podróży. Na Uniwersytecie Ekonomicznym, gdzie spotykam się ze studentami i w pracy w Bankier.pl. W codziennych obowiązkach zawodowych oraz w wolnym czasie. Zapraszam do śledzenia relacji, które publikowane będą na łamach portalu, na stronie #TylkoMobile, we wpisach z tagiem #tylkomobile na moim profilu w serwisie Twitter oraz na Facebooku.

Michał Kisiel

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 2 ~Nico

Z Androidem może być trudno. Ale nadchodzi era Continuum od Microsoftu... już niedługo nowe urządzenia w naszych kieszeniach. Za 4 lata będzie Pan redaktor mógł zrobić podobny eksperyment.

! Odpowiedz
1 0 ~on

A co chcesz od Androida? Tak sie sklada ze najmocniejsze urzadzenia mobilne wlasnie na nim dzialaja. Sprawdz sobie jakis benchmark np 3d mark

! Odpowiedz
12 4 ~kio

Polacy jak zawsze 100 lat za innymi. Dopiero się smartfonami zachłysnęli. A na świecie to ponad 10 lat temu już było, no ale teraz mogą przytulić za złotówkę i szpanować, jacy to bogaci i nowocześni. :P

! Odpowiedz
0 15 ~maxim

Bzdury piszesz, np. w Polsce mamy np. jeden z najnowocześniejszych systemów bankowości i śmiało możemy powiedzieć, że UK czy USA jest w tym temacie 5-10 lat za nami.

! Odpowiedz
5 0 ~Krzysztof odpowiada ~maxim

widocznie nie byłeś w UK! Tam płatności telefonem są znacznie dalej rozwinięte.

! Odpowiedz
0 3 ~maxim odpowiada ~Krzysztof

Nie wiem jak jest z płatnościami telefonem, ale ogólnie o bankowości, przecież UK jako jeden z ostatich rynków w Europie wprowadził płatności zbliżeniowe kartą, a jeszcze 10 lat temu do każdego konta bankowego standardem byla książeczka czekowa. Zresztą poczytaj sobie raporty o bankowości. Polska to jeden z najbardziej innowacyjnych rynków bankowych świata, właśnie dlatego, że później u nas wszystko się zaczęło i banki od razu forsowały najnowsze technologie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~mhm odpowiada ~Krzysztof

„widocznie nie byłeś w UK! Tam płatności telefonem są znacznie dalej rozwinięte”
— nie wydaje mi się, wprawdzie Polska była dopiero drugim krajem, w którym wprowadzono Android Pay, w UK był wcześniej, ale już wcześniej w Polsce były rozwiązania HCE i SIM.

Pod względem udziału terminali zbliżeniowych chyba Polska wygrywa, trudno tu już spotkać inny, a do końca 2017 wszystkie będą wymienione na zbliżeniowe.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~mhm odpowiada ~mhm

*drugim krajem w Europie

! Odpowiedz
0 3 ~wefe5 odpowiada ~maxim

Podobnie bylo z "cyfrowymi" centralami telefonicznymi swojego czasu... zachod poszedl w slepa uliczke, a polski nie bylo stac w tym samym czasie lub z powodow geopolitycznych nie mogla zastosowac takiego rozwiazania. Ominieto kosztowny krok, i teraz w Polsce (powiedzmy do niedawna) byl / jest lepszy internet mobilny i infrastruktura niz np w nl badz de. W holandii jak nie bylo 4g i padlo 3g to ludzie na gprsie jechali... w polsce od dawna edge, lub ogolnie bardziej rozwiniety dcs (gsm1800) i 3g.

Bedac w nl dostalem domyslnie tokeny na telefon (ING), ale w niemczech ludzie caly czas stosuja w duzej mierze "kalkulatory" jak ja to nazywam do generacji kodu do przelewu.

Pytanie jest nastepujace - czy aby Polska, ze wzgledu na chec dogonienia europy, mowie tutaj o spoleczenstwie, nie leciala na leb na szyje po najnowsze technologie - bedac 38 milionowym testerem dla reszty bardziej konserwatywnych spoleczenstw na zachodzie, czy tez wychodzi skostnienie zachodu jak w watku prztoczonym na poczatku?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~zalamany

czy kasia pracuej w BG

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne