Życie #TylkoMobile – czy przyszłość jest już tutaj?

analityk Bankier.pl

Większość z nas nie rozstaje się z telefonem przez niemal całą dobę. Mieszczące się w kieszeni urządzenie pomaga nam przede wszystkim komunikować się z innymi, ale w ciągu ostatnich lat zyskało mnóstwo innych funkcji. W ramach eksperymentu #TylkoMobile sprawdzę, czy smartfon może być jedynym towarzyszem w codziennym życiu, zastępując portfel, komputer, notatnik i inne niezbędne narzędzia.

W 2012 r. na łamach Bankier.pl relacjonowałem eksperyment pod hasłem „2 tygodnie bez portfela”. W czasach gdy płatności mobilne nadal raczkowały, przez 14 dni posługiwałem się wyłącznie naklejką zbliżeniową i aplikacjami. Wyzwanie okazało się trudniejsze, niż początkowo zakładałem.

(Bankier.pl)

„Decydując się na porzucenie gotówki, szybko zauważyłem, że mój pieniądz jest "gorszy". (…) Niby miałem czym zapłacić, ale bezgotówkowy pieniądz nie w każdym miejscu spełnił swoje zadanie. Odpowiednio planując, można zrobić codzienne zakupy, wybrać się do kina czy klubu. Trzeba przy tym postawić nieco na głowie podejście do sprawunków. W pierwszej kolejności zastanowić się, gdzie da się zapłacić zbliżeniowo, a dopiero później - co muszę kupić” – tak podsumowywałem wówczas swoje doświadczenia z życia bez portfela.

Próba dwóch tygodni pokazała, że zadanie da się wykonać, ale życie staje się po prostu niewygodne - funkcjonowanie utrudniały „bastiony gotówki” takie jak np. poczta, a rozwiązania mobilne bywały zawodne.

Przeskoczmy o 4 lata do przodu – sieć akceptacji płatności zbliżeniowych rozrosła się z 50 tys. punktów do ponad 425 tys. terminali. Polskie banki oferują aplikacje korzystające z technologii HCE i zamieniające telefon w narzędzie przygotowane do transakcji bezstykowych. Na rynku właśnie pojawił się Android Pay, a lada moment zapewne dołączą do niego kolejni gracze. Mamy Blika, terminale na pocztach, aplikacje pozwalające kupić bilet na pociąg, skorzystać bezgotówkowo z taksówki. Wystarczy rzut oka na niezbyt odległą przeszłość, by stwierdzić, że mobilna rewolucja to nie tylko marketingowy slogan.

Płacenie wyłącznie telefonem nie jest już dzisiaj wystarczająco ambitnym wyzwaniem. Dlatego postanowiłem pójść o krok dalej i sprawdzić, czego jeszcze nie da się zrobić za pomocą smartfona.

Eksperci wieszczący nadejście ery „post-PC” wskazują, że już dziś urządzenia mobilne wygrywają z innymi narzędziami komunikacyjnymi, jakie dała nam technologia. Czy jednak korzystając tylko z telefonu można z powodzeniem poprowadzić wykład na uczelni, napisać artykuł, skutecznie załatwić codzienne sprawunki? Czy można żyć #TylkoMobile i nie zwariować?

Przez kolejne dwa tygodnie spróbuję sprawdzić to w praktyce, testując płatności mobilne i aplikacje. W moim mieście Wrocławiu i w podróży. Na Uniwersytecie Ekonomicznym, gdzie spotykam się ze studentami i w pracy w Bankier.pl. W codziennych obowiązkach zawodowych oraz w wolnym czasie. Zapraszam do śledzenia relacji, które publikowane będą na łamach portalu, na stronie #TylkoMobile, we wpisach z tagiem #tylkomobile na moim profilu w serwisie Twitter oraz na Facebooku.

Michał Kisiel

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 1 ~toja

Proponuję jednak zaopatrzyć się też w taką mini elektrownię najlepiej to na szelkach noszone na plecach do ładowania takiego smartfona bardzo będzie przydatna

! Odpowiedz
0 1 ~mhm

Najtrudniejsze będzie chyba pisanie artykułów... Ciekawe, czy przyda się funkcja dyktowania.

! Odpowiedz
1 2 ~f32

Zadanie postawione przez autora jest wykonalne .. tylko po co się tak męczyć ? Tak to można na rowerze jechać ze śląska nad Bałtyk... też się da.

! Odpowiedz
2 10 lasekdrugi

Eksperyment bardzo Ciekawy, interesują mnie założenia a mianowicie:

1. Spora część naszego społeczeństwa jest katolikami, jeżeli jest to zgodne z sumieniem Autora, chciałbym aby spróbował On załatwić jakąkolwiek sprawę z związaną z kościołem Katolickim. Może prowokacja, ale zastanawiam się jak postęp wpływa ne tą relacje
2. Chciałbym aby autor dokonał zakupu na lokalnym rynku owocowo - warzywnym - ku mojemuy zdziwieniu płaciłem jakiś czas temu na stoisku w warzywniaku kartą - rewelacyjne wrażenie
3. czy Autor będzie oglądał TV , czytał gazete w tramwaju słuchał radia poza innymi nośnikami niż smartfon- nawet radio w samochodzie odpada.
4. CHciałbym aby Autor informował jaki jest aktualny stan baterii w telefonie i jak uciązliwe jest korzystanie z powerbanków, domyśłam się zę cały czas pod ładowarką

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~krzysiek

Moja żona korzysta już tylko z telefonu od kilku lat. Ja jeszcze z komputera z racji, że przy nim pracuję. Inne sprzęty elektroniczne odpowiednio "usmartowionie" skutecznie zastępują już to co robiliśmy na komputerze: filmy na telewizorze, muzyka z telefonu lub odtwarzacza, maile i wiadomości przez telefon, "czytanie" internetu poprzez tablet. PC zostaje do zastosowań profesjonalnych i gier, bo konsole wg. mnie nie do końca zastępują gry na PC, ale to kwestia gustu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 7 ~Janek

Dla mnie osobiście PC zapewnia jednak inną kulturę pracy niż laptop. O ile nie jestem w podróży to korzystam tylko z telefonu, a w domu z komputera stacjonarnego.

! Odpowiedz
1 10 ~Łasic

Seks ze smartfonem? Piwko przy meczu ze smartfonem zamiast kumpla? Obiad u smartfona, zamiast u mamy?

Nie wydaje mi się psze Pana...

! Odpowiedz
1 3 ~kker

co?

! Odpowiedz
0 1 ~zalamany

czy kasia pracuej w BG

! Odpowiedz
12 4 ~kio

Polacy jak zawsze 100 lat za innymi. Dopiero się smartfonami zachłysnęli. A na świecie to ponad 10 lat temu już było, no ale teraz mogą przytulić za złotówkę i szpanować, jacy to bogaci i nowocześni. :P

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne